W Portugalii skradziono około 60 pistoletów z komendy głównej policji

Nieznani sprawcy skradli z magazynu komendy głównej portugalskiej policji w Lizbonie ok. 60 pistoletów Glock. Część broni mogła trafić m.in. do dilerów narkotykowych. Na razie nikogo nie ukarano w związku z kradzieżą – poinformowała we wtorek policja.

Poza bronią z głównego magazynu policji w Lizbonie zniknęła też amunicja. Według źródeł zbliżonych do śledztwa kradzież wykryto po zatrzymaniu w Porto członka jednego z gangów narkotykowych, przy którym znaleziono policyjny pistolet.

“Dwóch funkcjonariuszy odpowiedzialnych za magazyn broni po krótkim okresie zawieszenia powróciło do wykonywania swoich funkcji” – powiadomiono we wtorkowym komunikacie policji.

Tymczasem według komentatorów i ekspertów ds. bezpieczeństwa część skradzionej broni mogła trafić do zorganizowanych grup przestępczych, a nawet terrorystycznych. Wskazują oni, że poszczególne sztuki skradzionych Glocków znaleziono już m.in. w Ceucie, hiszpańskiej enklawie w Afryce Północnej, gdzie dochodziło w ostatnim czasie do aresztowań dżihadystów.

“Wewnętrzne śledztwo uruchomione z inicjatywy minister spraw wewnętrznych Constancy Urbano de Sousy wykazało błędy w sprawowaniu kontroli nad policyjnym magazynem broni” – ujawnił lizboński dziennik “Diario de Noticias”.

Zniknięcie pistoletów z głównego policyjnego magazynu jest już drugim w tym roku przypadkiem kradzieży broni na dużą skalę w Portugalii. Pod koniec czerwca br. armia tego kraju poinformowała, że z wojskowego magazynu w bazie w Tancos, usytuowanej około 60 kilometrów na południe od miasta Leiria, skradziono m.in. 120 granatów, 44 granatniki, a także ponad 1450 sztuk amunicji. (PAP)


Kradli, kradną i będą kradli broń. Nie da się tak urządzić świata, aby złoczyńcy nie mieli możliwości nielegalnego zdobywania broni. Oczywiście są ludzie wierzących w omnipotencję państwa. Ich naiwna przekonania sprawiają, że chcą zakazywać wszystkim posiadania broni. Przecież łatwo jest powiedzieć, że w celu eliminacji zagrożeń związanych z kradzieżą broni, trzeba zakazać jej posiadania. W Polsce ten sposób myślenia uskutecznia MSWiA pod rządami ministra Błaszczaka. Przypominam zakazy noszenia broni w związku z przeróżnymi imprezami. Właśnie w tych przypadkach uzasadnieniem było to, że przecież broń możne łobuz obywatelowi ukraść.

Oczywiście to kompletnie naiwne i pozbawione sensu myślenie. Niestety bezpieczeństwo to dzisiaj słowo, na którego brzmienie ludzie są w stanie zrezygnować z wolności. Wystarczy powiedzieć, że rząd coś czyni w celu zapewnienia nam bezpieczeństwa, a kolejne elementy wolnością mogą być likwidowane. No cóż, tak to już chyba będzie na świecie, aż do samego końca…

 • Marcin Wilkos

  Na każdym rogu w Lizbonie można kupić narkotyki. Dilerzy sami zaczepiają ludzi na głównych placach. 10 metrów dalej w tym samym czasie policjanci pozują do zdjęć z turystkami.

 • Starypryk

  Wszelkie magazyny z bronią okradają, Ci co mają je okraść i ta broń ma konkretnego adresata i konkretne zadanie do spełnienia.

 • THUMPS UP

  Trochę z innej beczki. Dzisiaj pierwsze czytanie projektu nowej UOBiA w sejmie, na którą wszyscy z wielką nadzieją tak długo czekamy, a tu wygląd na to, że jakieś służby zrobiły nam prezent na dzień dobry. Cóż za ”zbieg okoliczności”, że miało to miejsce tak przypadkowo wczoraj. Tu jest link: http://fakty.interia.pl/polska/news-rmf-strzelanina-w-inowroclawiu-ranni-policjanci,nId,2445568

 • THUMPS UP

  Trochę z innej beczki. Dzisiaj pierwsze czytanie projektu nowej UOBiA w sejmie, na którą wszyscy z wielką nadzieją tak długo czekamy, a tu wygląd na to, że jakieś służby zrobiły nam prezent na dzień dobry. Cóż za ”zbieg okoliczności”, że miało to miejsce tak ”przypadkowo” wczoraj. Tu jest link: http://fakty.interia.pl/polska/news-rmf-strzelanina-w-inowroclawiu-ranni-policjanci,nId,2445568

  • kolekcjoner1911

   Zamiast tego przegłosowano przerwę :(((

 • max-bit

  hmmm problem nie nasz … mu się martwmy własnymi a też mamy ich od groma.

  np.:

  https://kresy.pl/wydarzenia/winnicki-dla-kresow-pl-milczenie-rzadu-ws-ukrainskiej-ustawy-o-oswiacie-perwersja-patologia/

  Co gorsza MY nic nawet podobno się cieszymy gdy inne kraje są oburzone (Węgry, Rumunia) Pan Winnicki to dość jasno skomentował cytując za portalem Kresy.pl:

  “najwyraźniej polski rząd po prostu nie jest suwerenny ws. swojej polityki względem Ukrainy. Wydaje się, że pochwała ze strony Waszyngtonu względem tej nowej ustawy oznacza, że rząd polski przyjmuje niestety postawę wasalną wobec tego, co prezentuje polityka amerykańska. To bardzo, bardzo źle, bo to fatalnie świadczy o jakimś poczuci suwerenności czy o myśleniu w kategoriach interesu narodowego, jeśli chodzi o obecny rząd”
  Ot taka mamy własną Politykę.

 • Michał Kilanowski

  A mnie bawi, ze w każdym serwisie informacyjnym powtarzany jest dokładnie ten sam zwrot: “Część broni mogła trafić m.in. do dilerów narkotykowych” . Słowo w słowo. Nikt nie zadaje sobie trudu, żeby być oryginalnym. Skoro ukradli broń, broń z definicji stała się nielegalna, to na litość Boską w czyje ręce mogła trafić? Kółka różańcowego? Sekcji strzeleckiej KS Lizbona? Oczywiście, ze na czarny rynek, gdzie kupią ich dilerzy narkotyków, terroryści i inni bandyci i kto jeszcze nielegalny się trafi.

  • max-bit

   Ja słyszałem o sekcji KS Byczek Fernando w Barcelonie 🙂
   A co media mają nam powiedzieć ?
   Przepraszam Duraczyć znaczy ?

  • Mozets

   Istotnie przy nieprawdopodobnych układach ( ale możliwych) broń mogła trafić nawet do wahadłowca kosmicznego. Mogła wreszcie trafić do Jaśka z Konkolewa Dolnego któremu ostatnio Józwa od Kulawioków wykorzystał jego Marynę w sianie na zapolu.

 • Robert N

  puk, puk, pani Bieńkowska !!! skradziono pistolety policji !!! co należy zrobić? … zakazać cywilom pistoletów….?

  • tatik

   Komisarz “ale jaja” Bieńkowska może wyciągnąć wniosek, że skoro nawet komenda główna policji nie potrafi upilnować swojej broni, to tym bardziej cywile nie upilnują swojej.

  • Mozets

   I zrobić ogólnopolskie szkolenie magazynierów broni w 5 gwiazdkowym hotelu w Zakopanem w Sylwestra. Wynagrodzenie wykładowcy – 20.000 zł za godz. wykładu. + darmowy hotel i wyzywienie oraz koszty przejazdu samolotem z Warszawy do Balic. Później helikopterem.

 • Mozets

  Za wyjątkiem siermiężnych włamów “na rympał” takie kradzieże mają bardzo często dodatkowy przestępczy udział ludzi ( policjantów, żołnierzy, magazynierów) w samym procederze. Plus niedostateczny nadzór magazynów. Brak dyscypliny przechowywania i kontroli.