Bandyci w Polsce mają nielegalnie broń – strzelanina w Inowrocławiu

Trzy osoby, w tym dwaj policjanci, są ranne po strzelaninie, do której doszło we wtorkowy wieczór w Inowrocławiu – powiedział PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka. W mieście miało dojść do wymiany ognia między funkcjonariuszami CBŚP, a przestępcami.

Jak poinformowało radio RMF FM, do strzelaniny miało dojść ok. godziny 20. nieopodal ulicy Marii Skłodowskiej-Curie. Teren ten jest zabezpieczony przez radiowozy policji, a samo miejsce, gdzie doszło do wymiany ognia, odgrodzone.

“Mogę potwierdzić, że dwóch policjantów i przestępca zostało rannych. Są oni zabrani do szpitala. Skupiamy się na udzieleniu im pierwszej pomocy i zabezpieczeniu śladów związanych z tym zdarzeniem” – powiedział PAP rzecznik KGP.

Informacje KGP potwierdza też rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. “Przestępca strzelał do policjantów raniąc ich. Ich obrażenia są diagnozowane. Najważniejsze jest, żeby jak najszybciej doszli do zdrowia” – wskazała Jurkiewicz. Podkreśliła, że nie może udzielić więcej informacji, gdyż trzeba pozwolić śledczym wykonać szereg czynności. “Nie mogę na razie powiedzieć, z jaką sprawą ma związek to zdarzenie” – dodała.

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy Monika Chlebicz oraz rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu Izabella Drobniecka nie udzielają informacji w tej sprawie. Nieoficjalnie udało się ustalić PAP, że w wyniku strzelaniny nie ucierpieli funkcjonariusze podlegli Komendzie Wojewódzkiej Policji, a także, że to nie ona prowadziła działania.

Osiedle Toruńskie, obok którego miała miejsce strzelanina, to jedno z pierwszych zwartych zabudowań w Inowrocławiu od strony Torunia. Z relacji świadków wynika, że nad miastem nadal krąży policyjny helikopter. (PAP)


 

Nie napiszę, a nie mówiłem… Nie trzeba być specjalnym ekspertem od broni aby wiedzieć, że bandziory w Polsce posiadają nielegalnie broń palną. Źródeł z którego bandyci uzyskują broń jest bardzo wiele. Coroczny raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce pokazuje to zjawisko. W dostępnym raporcie za rok 2015, zjawisko zdobywania broni przez przestępców od legalnych posiadaczy praktycznie nie istnieje. W 2015 roku odnotowano jedynie 19 przestępstw udostępniania lub przekazywania broni palnej lub amunicji osobom nieuprawnionym (w roku 2014: 20). To lakoniczne stwierdzenie w raporcie za rok 2015 obrazuje zjawisko. Dwadzieścia przypadków nielegalnego udostępnienia, co wcale nie musiało oznaczać, że broń czy amunicja w sposób trwały przeszła z od legalnego posiadacza do posiadacza, który jest bandytą.

Istnieje zaś w Polsce zjawisko przemytu broni. Raport tak to opisuje:

Konflikt zbrojny na Ukrainie oraz nasilenie zagrożenia terrorystycznego związanego m.in. z atakami we Francji, Tunezji, jak również w innych krajach świata, powiązanego z dużymi ruchami migracyjnymi w związku z konfliktami zbrojnymi na Bliskim Wschodzie spowodował wzrost popytu na towary, broni, amunicji, materiałów wybuchowych. Grupy przestępcze coraz częściej próbują organizować kanały przemytu broni i amunicji z terytorium Ukrainy do RP, a następnie ich dystrybucji w głąb terytorium Unii Europejskiej. Brak wewnętrznych granic Unii Europejskiej powoduje, że członkowie zorganizowanych grup przestępczych, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogą przemycać broń palną, jej części czy amunicję, wykorzystują swobodę przemieszczania się w ramach UE. W 2015 roku stwierdzono popełnienie 1908 (w roku 2014: 1914) przestępstw (w tym usiłowań) w związku z nielegalnym posiadaniem, wyrabianiem lub handlem bronią palną i amunicją.

Jest jak można było przypuszczać, bez specjalnej wiedzy eksperckiej. Można zatem całkowicie pewnie powiedzieć, że w Polsce praworządni Polacy, posiadający pozwolenia na broń, nie wykorzystują broni do celów przestępczych, w szczególności do strzelania do policjantów.


Uzupełnienie. 2017-09-27 12:00 (PAP)

Inowrocław/ Za strzelającym do policjantów był wystawiony Europejski Nakaz Aresztowania

Za strzelającym do policjantów w Inowrocławiu 40-latkiem był wystawiony Europejski Nakaz Aresztowania. Był on poszukiwany m.in. w związku z przestępstwami narkotykowymi i usiłowaniem zabójstwa – powiedziała PAP rzeczniczka komendanta CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

“O samej akcji policji nie mogę powiedzieć więcej, gdyż nie chcemy chociażby wpływać na innych świadków. Mężczyzna był poszukiwany i na widok policjantów wyjął broń i zaczął strzelać” – dodała Jurkiewicz.


 

 • andrzej wlazlowski

  Nie mogę się oprzeć wrażeniu,że ranni lub zabici policjanci w naszym kraju,to także efekt zakorzenionego strachu przed ich odpowiedzialnością karną,dochodzeniem dyscyplinarnym oraz społeczną,resortową i medialną nagonką spowodowaną użyciem broni palnej wobec przestępcy. Ten strach jest tak wielki,że policjant zamiast wycelować i ściągnąć język spustowy,rozważa najpierw wszystkie za i przeciw argumenty. Niejednokrotnie takie rozważania kończą się jego kalectwem lub śmiercią.

 • max-bit

  A co to pierwsza strzelanina co bandziory walą do Policjantów ?

 • Michał Kilanowski

  Za Onetem:
  https://kujawsko-pomorskie.onet.pl/nowe-okolicznosci-w-sprawie-strzelaniny-w-inowroclawiu/333mtye
  “Strzelający do policjantów został postrzelony w nogi. Funkcjonariusze
  strzelali bowiem precyzyjnie. Sami mają zarówno postrzały dolnych, jak i
  górnych części ciała”

  Ostrzelani i ranni Policjanci starali się strzelać w nogi. Przynajmniej wg komunikatu. Sam komunikat świadczy o strachu przed stwierdzeniem, ze broniący się Policjanci mogli zabić bandytę.

  Świadczy to jak mocno jest zakorzeniony strach przed skuteczną obroną w świetle późniejszej odpowiedzialności.
  Pewnie bali się, ze za użycie broni wywalą ich z pracy, jak to ładnie ostatnio określono “dla dobra służby”.

  • Starypryk

   Myślę że tu nie chodziło o odpowiedzialnośc prawną czy utratę pracy, jeśli to prawda że strzelali świadomie, a więc i precyzyjnie to znaczy że mogli ich zastrzelić co powinni uczynić ,ale to też ludzie a nie każdy jest w stanie taki ciężar unieść .

   • Michał Kilanowski

    Może i masz rację, może maja nerwy ze stali i spiżowe jaja. Ale Policjanci oberwali, niby niegroźnie, ale przy adrenalinie nie zauważysz, ze straciłeś rękę więc nie wiesz, czy niegroźnie i strzelali precyzyjnie żeby zatrzymać i pojmać pomimo świstających kul.
    Ja nie jestem zwolennikiem, że każdy bandzior powinien być odstrzelony przy pierwszej okazji. Znam wagę życia i tylko ktoś oderwany od rzeczywistości może z łatwością szafować wyroki śmierci.
    Zwróciłem uwagę na staranność z jaką podkreślano strzelanie w nogi i strzelanie precyzyjne. Mówię o komentarzach a nie zachowaniu Policjantów.
    Jestem zwolennikiem zasady, że “Jak chcesz ocenić mnie po miejscu gdzie jestem, załóż moje buty i przejdź moją drogę”. Znad kubka kawy łatwo jest snuć teorie i oceniać czyjeś postępowanie. Ale komentarze zawsze mnie interesują.

    • Starypryk

     Ok wysłali cyborgi na służbę , tylko ktoś ….dyslietki pomylił i soft na medium a nie hard …zainstalował P
     Ale w sumie w tej akcji policjanci mieli nie tylko prawo ale i oowiązek zastrzelenia tych bandziorów ,wszak zagrażali życiu tak policji jak i przypadkowym ludziom .
     Z kawą wszystko jest łatwe i przyjemne 😛

     • Jarek Lew

      Jedyna szansa że chcieli go ująć żywego ze względu na zeznania i obciążenie następnych osób…
      jeżeli strzelali po nogach tylko żeby nie zabić to raczej słabo.

      do Starypryk,
      jeżeli nie są w stanie unieść ciężaru mogą pracować na budowie, w biedronce, biurze projektowym, jest wiele zawodów gdzie nie wymaga się odporności psychicznej tego typu.
      Co prawda zawsze powtarzam że to jest trauma na całe życie (zabicie innego człowieka), ale głównie mówię to w odniesieniu do cywili i obrony koniecznej.

      Bandyta nie ma sumienia, a jeżeli dopisze mu szczęście to zabije człowieka ze 100m zwykłym pistoletem.

     • Starypryk

      Pracy jest mało i dlatego wielu ludzi robi kompletnie nie to co by chciało ,a co gorsza wielu nie wytrzymuje tego napięcia .

  • kolekcjoner1911

   “Strzelali precyzyjnie…” i chwała Bogu trafili bo to było CBŚP czyli ludzie obyci z bronią. Tzw. zwykli postrzelali by całą okolice tylko nie bandytę, 2 przykłady tego były w Warszawie, nie potrafili trafić bandziora z odległości mniejszej niż 20 m. A wobec p. Działoszyńskiego nikt nie wyciągnął do tej pory konsekwencji za przekroczenie uprawnień polegające na wydaniu samowolnej interpretacji art. 16 ust. 2 UoBiA radykalnie utrudniającej zdobywanie pozwoleń funkcjonariuszom.

 • Starypryk

  Można by rzec , klasyk ,mam nadzieję że z policjantami wszystko ok ,rykoszety czy bezpośrednie trafiania ,mieli kamizelki ?
  Przestępcy jak to przestępcy ,broń na pustyni znajdą i zrobią z niej użytek ,a obywatel będzie ofiarą.

 • Woj Wol

  Mnie zastanawia miejsce przygotowanej zasadzki. Osiedle mieszkaniowe. Co by było gdyby bandzior miał scorpiona i zaczął walić na oślep? Ciekawe czy podczas całej tej operacji była kamera – ostatnio modne jest filmowanie zatrzymań. Łącznie z poniewieraniem jeńców.

 • Mozets

  My – ludzie spoza branży żandarmeryjnej mamy luksus, że nie musimy zawodowo parać się przestępcami . Przestępcy jak świat światem mieli broń do swoich ciemnych celów i to często najwyższej marki. To u nich “normalne” – bo z tego żyją ( z bandyterki) . I z tego często giną. Policjant często nie zabija przestępcy – bo żywy bandyta może zaprowadzić policję dalej do szefów mafii np. A to się już opłaca stokrotnie. Zabicie zwykłego “cyngla” ale posiadającego choćby częściową wiedzę o szefach – jest bardzo niemądre.

  • max-bit

   🙂 nie do niego nie strzelam bo (może) coś wie 🙂
   A to że zastrzeli innych no cóż tzw “skutek uboczny”

   • Mozets

    Bandyci zazwyczaj wykańczają się pomiędzy sobą. Ja nie jestem fachmanem od tego ale mam w bliskim otoczeniu specjalistów – karnistów parających się tą kategoria ludzi. Oczywiście policjant widząc kierowaną w swoim kierunku broń – strzela do takiego osobnika bezzwłocznie – by zabić. Jeśli jednak jest w sytuacji, że może sobie pozwolić na luksus wyboru losu przestępcy (przestępca odrzuca broń i słucha poleceń) policjant nie bawi się w terminatora. Nawet policjantom zabici prawidłowo ludzie ( bandyci) śnią się czasem po nocach. Na starość coraz częściej. Dziwny sposób dyskutowania występuje często na tym portalu. Zresztą nie tylko na tym. Sami eksperci. Ja jestem specjalistą uzbrojenia z wykształcenia – ale nie mówię , że jakiś skrupulatnie przygotowany facet z tej dziedziny – nawet dociekliwy amator nie jest w stanie mnie zagiąć. Jest w stanie i od takich ludzi także się uczę.
    kpt.M.Mozets

 • THUMPS UP

  Czy ktoś się orientuje, jak wygląda w tej chwili sytuacja w Sejmie RP ? Czy było już głosowanie? Właśnie szukałem w Google i zasadzie nic nowego…

  • kolekcjoner1911

   Głosowanie jutro, dziś się im nie chciało więc przegłosowali przerwę po “wyczerpującym” odrzuceniu wotum nieufności dla ministra rolnictwa.
   http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agenda.xsp?symbol=KOLEJNOSC_GLOSOWAN
   Na myśl samo się ciśnie określenie posłów autorstwa Marsz. J. Piłsudskiego.

   • THUMPS UP

    To nie jest dobra wiadomość 🙁 Każdy dzień zwłoki działa na niekorzyść.