Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o broni i amunicji, krótkie podsumowanie

W dniu 27 września 2017 roku w godzinach wiecznych, na 48 posiedzeniu Sejmu VIII kadencji, przez prawie dwie godziny trwało pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o broni i amunicji oraz dyskusja nad projektem. W tym wpisie trudno mi będzie omówić całą dyskusję.

Podjąłem wysiłek i pobrałem z serwera sejmowego wszystkie wystąpienia posłów i zamieściłem na moim kanale you tube, zachęcam do uważnego oglądania.

Poseł sprawozdawca Bartosz Józwiak przedstawił projekt. Po sprawozdaniu były prezentacje stanowisk klubów i kół poselskich, później pytania. Bardzo ciekawe było wystąpienie posła, zarazem Sekretarza Stanu w MSWiA Jarosława Zielińskiego.

Poseł Piotr Kaleta przedstawił stanowisko klubu PiS. Wystąpienie, jakkolwiek krytyczne wobec projektu, zakończyło się oficjalnym stanowiskiem klubu PiS. Prawo i Sprawiedliwość nie mówi nie projektowi, nie składa wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, jednak projekt w trakcie prac sejmowych wymagał będzie zmian.

Poseł Tomasz Zieliński przedstawił stanowisko klubu Platforma Obywatelska. To wystąpienie również było krytyczne wobec projektu. Najciekawsze moim zdaniem było zakończenie niezwykle krytycznego wystąpienia posła z PO. Miało ono takie podsumowanie:

Ze względu na społeczny charakter proponowanej ustawy, która jest propozycją różnych grup i środowisk strzeleckich, zrzeszających dziesiątki tysięcy polskich obywateli, Platforma Obywatelska mimo licznych błędów, niedociągnięć i sprzeczności proponuje zmierzyć się z tym projektem w ramach prac komisyjnych zgłaszając liczne poprawki, które muszą zrównoważyć oczekiwania środowisk promujących liberalne podeście do posiadania broni z pełnym zabezpieczeniem porządku prawnego, a przede wszystkim bezpieczeństwa obywateli. 

Jaki macie wniosek? Moim zdaniem jest on taki, że zarówno PiS jak i PO nie chcą odrzucenia tego projektu, bo interesuje się sprawą naprawdę wielu Polaków. Może też jest tak, że na posiedzeniu plenarnym potrzebne wielkie zaangażowanie w porządek i bezpieczeństwo publiczne, a w trakcie prac komisji, jak już będzie o wiele mniej dramatycznie.

Stanowisko klubu poselskiego Kukiz’15 przedstawione zostało w dwugłosie posłów Pawła Szramki i Wojciecha Bakuna. Stanowisko oczywiście pozytywne, wszak prezentowali je posłowie, którzy pod projektem się podpisali. Poseł Szramka z zadowoleniem odniósł się do stanowiska największych klubów poselskich, które zdecydowały pracować nad tym projektem.

Stanowisko klubu poselskiego .Nowoczesna przedstawił poseł Adam Cyrański. Klub poselski .Nowoczesna złożył po pierwsze wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o broni i amunicji. Po słowotoku, połączonym ze ślinotokiem posła z .N, który sprowadzał się do tego, że Polacy są niegotowi, a jak będą mieli broń to będą się mordować, poseł wykrzyczał na koniec, że domaga się referendum w tej sprawie. .Nowoczesna nie zaskoczyła, skrajną lewicowością, a w istocie lewackimi poglądami na życie. Słusznie zwrócił im uwagę poseł Szramka, aby nie traktowali Polaków jak idiotów. Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytanie sprawi, że nad projektem będzie głosowanie w przedmiocie wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Matematyka sejmowa pokazuje, że jest to wniosek bez szans na powodzenie.

Wielkim i pozytywnym zaskoczeniem dla mnie osobiście było stanowisko koła poselskiego Wolni i Solidarni, które zaprezentowała pani poseł Małgorzata Zwiercian. Pani poseł w krótkim, ale bardzo ładnym wystąpieniu, stwierdziła między innymi:

Jestem za szerokim dostępem do broni dla każdego obywatela. Oczywiście po spełnieniu podstawowych warunków, które należy w drodze kompromisu wypracować. Osobiście uważam, że powinny być to przepisy liberalne, ograniczające możliwość wydania zezwolenia czy rejestracji broni do nielicznych wyjątków powodowanych zdrowiem lub określoną przeszłością przestępczą osoby chcącej posiadać broń.

Posłanka niezrzeszona Magdalena Błeńska zaprezentowała stanowisko stowarzyszenia Republikanie. Wyraziła poparcie dla projektu.

W dalszej części debaty były pytania. Pytania niektóre całkiem rzeczowe. W przypadków posłów z .N była to raczej okazja do przeróżnych złośliwości. Wszystkie wystąpienia do obejrzenia na you tube.

Pod koniec debaty głos zabrał Sekretarz Stanu w MSWiA, poseł Jarosław Zieliński z PiS. Temu wystąpieniu z całą pewnością warto poświęcić czas i odrębny wpis na trybunie. Jak wynika z wystąpienia Sekretarza Stanu, MSWiA projektowi się nie sprzeciwia, ale… To ale to cała masa przeróżnych zastrzeżeń, które moim zdaniem sugerują to, że MSWiA ma zamiar zaostrzyć przepisy w stosunku od stanu aktualnego, a o żadnej liberalizacji nie może być mowy. Poseł Zieliński na wstępie posłużył się zupełnie szokującym stwierdzeniem:

Za bezpieczeństwo obywateli odpowiada państwo. Nie sam obywatel, tylko państwo i stosowne służby, które to państwo powołuje. Nie wolno tak myśleć, tzn. wolno, ale ja się z tym nie zgadzam i to chcę wyraźnie powiedzieć, że to ma być tak, że to obywatele sami mają sobie gwarantować bezpieczeństwo, dajmy im łatwy dostęp do broni i oni będą sami sobie zapewniali bezpieczeństwo. Nie! Od tego jest państwo. Po to płacimy podatki, aby to bezpieczeństwo zapewniła Policja i inne służby.

Pan poseł Zieliński wskazał w swoim wystąpieniu to, że nie może być mowy o przekazaniu kompetencji wydawania pozwoleń do powiatów, że to musi być Policja. Pan poseł wskazał również, że rząd pracuje nad przystosowaniem prawa do zmienionej dyrektywy unijnej. Chociaż to wprost nie padło, sugestia była jednoznaczna, że będzie to surowsze prawo od obecnego. W sprawie broni czarnoprochowej pan poseł wyraził stwierdzenie, że warto rozważyć obowiązek jej rejestrowania…

Moim zdaniem PiS w swojej prawności politycznej zamierza docisnąć nam kaganiec i dostosować się solenie do wszelkich pomysłów europejskich zakazów. Jedyne wyjście i możliwość obrony przed tymi pomysłami, to mocny i jednoznaczny nacisk i sprzeciw społeczny.

To tylko ten nacisk sprawił moim zdaniem, że projekt nie zostanie odrzucony w pierwszym czytaniu. Moim zdaniem zasadnicze znaczenie ma fakt, że projekt jest prezentowany jako efekt prac szerokich środowisk strzeleckich. Taka prezentacja projektu to moim zdaniem wielka zasługa wysiłków członków stowarzyszenia Ruch Obywatelski Miłośników Broni. To myśmy właśnie tak ten projekt prezentowali przez kilka lat i to moim zdaniem zaowocowało oraz było podkreślane. To spowodowało, że projekt został przekazany do dalszych prac. Osobiście nie mam co to tego wątpliwości.

Na koniec mem, w którym podsumowywałem to co zrozumiałem ze wstępnej części wystąpienia posła Jarosława Zielińskiego, bo absolutnie nie zgadzam się, że z polskiego prawa wynika moje prawo do zapewnienia mi bezpieczeństwa przez rząd. Tak przy okazji to kompletnie utopijne myślenie.

Moim zdaniem należy się spodziewać tego, że projekt trafi do komisji. Wniosek .N przepadnie w głosowaniu. Należy się spodziewać też tego, że rząd będzie bardzo mocno ingerował w przebieg procesu legislacyjnego. Nie wiem co będzie dalej. Przebieg dyskusji wcale nie napawa optymizmem.

 • Sebastian Frackowiak

  “MSWiA projektowi się nie sprzeciwia, ale…” – ja odniosłem zupełnie odwrotne wrażenie. Minister powiedział, że MSWiA pracuje nad ustawą, a tę przygotowaną przez Kukiz15 kompletnie skrytykował. Minister reprezentuje “milicyjny beton” i jeśli ustawa Kukiz15 nie zostanie uchwalona, to nowa ubojka zrobiona przez ministra Zielińskiego to będzie armagedon.

  • radekgo

   Zieliński komunista z pisu zapowiedział że czarnoprochowce będa podlegać rejestracji jeśli wg zasad jak dla wiatrówek powyżej 17 j to marnie widze rynek czarnoprochowców.

   • Piotr Crusader89

    Jeśli tak to ukarani będą uczciwi obywatele, szczególnie Ci którzy uzyskali EKB…
    …Po raz kolejny może zostać udowodnione że nie warto być uczciwym… Ci którzy mają legalnie stracą, osobniki które za kratę wódki od ruskich załatwili sobie od ruskich broń będą tylko się śmiać z frajerów.

    • MaXiMuM

     Nie wiem jak wy panowie, ale ja nie dam sobie odebrać mojej własności. Kupiłem swoje CP, kiedy obowiązuje inne prawo, a prawo nie działa wstecz. Więc siłą będą musieli zabrać mi moją własność, bo dość mam patrzenia, jak socjaliści starają się zakurzyć umysły polaków. Socjaliści z PiS, PO, .N i reszty gnojstwa. Nie może być tak, żeby przyszedł sobie Pan JK czy inny DT, stwierdził i zarządził ustawą, uchwałą czy ińszym ustrojstwem, że “od dzisiaj zabieramy wam broń” później “zabieramy wam ziemię” a na koniec zabiorą, żony, matki, dzieci i kochanki i będziemy jak bezmózgie zombie pracować ku chwale kolektywu i multikulti.

     Takie jest moje zdanie.

  • Zenon Padalec

   MSWiA to milicja a milicja zawsze uważała, że bron powinni mieć tylko oni, armia i zaufani towarzysze.

   • kanka

    A może to dlatego, że ich praca będzie jeszcze bardziej niebezpieczna i skomplikowana? Polska Policja w obecnym kształcie, z obecnymi uprawnieniami, procedurami i podejściem prokuratury nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa i porządku publicznego w społeczeństwie, które ma dostęp do broni.

    • Fernir

     W rozbrojonym też nie zawsze sobie radzą.

 • tatik

  Kiedy polityk w Polsce mówi, że ograniczy zwykłym obywatelom dostęp do broni, to ograniczy. Kiedy polityk w Polsce mówi, że zwiększy zwykłym obywatelom dostęp do broni, to mówi.

 • Matt

  Można się spodziewać, co będzie w projekcie KGP/MSW. Odebrać, zakazać, uregulować. Jeszcze parę pokoleń musi minąć.

  • Jan Kowalski

   Jakich pokoleń? Polaków, jak tak dalej to czy będziemy tym narodem jakim byliśmy za naszych przodków?
   Nie ma już czasu na półśrodki, eksperymentowanie i takie stwierdzenia ( może dorośniemy, czas pokaże itp.)
   W obecnej sytuacji polityki światowej broń dla Polaka to nasze być albo nie być o to toczy się ta gra. Czechy to zrozumieli, obywatele Rosji, Ukrainy uzbrojeni od kilku lat. Niemcy nie gorsi choć udają, że bezbronni, może na razie brak im takiego wodza jak by chcieli ale się podnoszą z półprzysiadu.
   Chmury nad Europą i Polską się zbierają !

 • norfonde

  Zaraz wpłynie jakiś szajs w postaci gotowego projektu z kuźni kgp. Obecna władza ma wyraźne zakusy na dokręcanie śrubki i zrobi to na podstawie wywrócenia projektu do góry nogami. Maszyna ruszyła.

 • THUMPS UP

  Powoli zaczynam dochodzić do wniosku, że ten projekt nowej ustawy okaże się kontra produktywny i tak naprawdę przyniesie efekt w postaci znacznego zaostrzenia przepisów. Podczas tego pierwszego czytania wczoraj w sejmie, ze strony posła Zielińskiego (sekretarz stanu w MSWiA) padły dwie bardzo niebezpieczne deklaracje: “rządowy projekt” i “rejestracja broni CP”. Ta pierwsza to nic innego jak powrót do stanu sprzed 2011 roku, czyli de facto przywrócenie uznaniowości. Ta druga to tworzenie list konskrypcyjnych potrzebnych do skutecznej konfiskaty broni CP. Będziemy potrzebowali dużo szczęścia, żeby UOBiA w kwestii przyznawania pozwoleń pozostała w takiej formie jak jest, bo nawet stan obecny dla wielu posłów jest nie do zaakceptowania.

  • PK

   Generalnie zgadzam się z Twoją opinią. Nie wiem tylko, czy projekt jest tu czemuś winny. Podejrzewam, że przyjęcie dyrektywy miało tu większe znaczenie, bo już się te wszystkie opiekuńcze służby ucieszyły, że będzie to okazja do odebrania kolejnego skrawka wolności obywatelom (dzięki czemu jeszcze łatwiej i lepiej będą mogli się o dobro tych obywateli troszczyć!). To, że projekt teraz trafił do sejmu jedynie przyspieszyło ten proces.

  • Grzegorz

   To nie jest wina projektu tylko ogólnego zamordyzmu PiSowskiego plus bezgraniczna wiara w etatyzm i omnipotencję państwa. Śmierdzi mi to komunistycznymi onucami rządu totalitarnego.

   Dalej trzeba naciskać na posłów z naszych okręgów wyborczych. Ja skontaktowałem się ze wszystkimi posłami – nawet z tymi lewakami! Trzeba ich cisnąć – inaczej nie wywalczymy wolności. Pamiętaj: wolność nie jest dana raz na zawsze!!!

 • Piotr Crusader89

  Coś czuje że tzw “obóz patriotyczny” okaże się zdradzieci… Natomiast obóz zdradziecki będzie grał na przygarnięcie kilku procent elektoratu… Ot i cała bajka… Neo-komuna ma się dobrze.

 • Apolinary Koniecpolski

  Przeciez to oczywiste ze minister nie powie : “macie racje, prowadzony przez mnie resort nie radzi sobie z bezpieczenstwem publicznym, musicie sobie radzic sami”. Co nie znaczy ze jest przeciwny.

 • Sławomir Pyzel

  Qwa..
  I to jest prawiciwy rząd – żal..!
  Z naszą historią powinniśmy być liderem w tej części Europy w dostępie do broni. Rozbrojony naród to bezbronny naród..!
  Qwa zamiast liberalizacji będzie ciaśniejszy kaganiec !

  • Wankel

   PIS nie jest żadną prawicą, to centrowe ugrupowanie, po prostu na tle reszty sceny politycznej wygląda jako najbardziej prawicowy, ale to NIE prawica 🙂

   • JA

    Centrowe? To lewica w pełnym znaczeniu tego słowa – szczęścia narodu szukają w interwencjonizmie i nadzorze państwa nad wszelkimi aspektami życia.

    • Zenon Leon

     Dokladnie. To jest katolicka lewica.

   • Sławomir Pyzel

    No dobra pojechałem z tą prawicą..

    • Zenon Leon

     Nie da sie ukryc 🙂

  • Zenon Padalec

   Prawicowy? To są narodowi bolszewicy 🙁
   I dogadają się świetnie z komuną brukselską 🙁

 • Michał Kilanowski

  Przykład mówiący za liberalizacją dostępu, czyli wolność podsiadania bez kwitów broni CP podsumowano, że (luźna transkrypcja oddająca sens wypowiedzi) “faktycznie broń CP, dostępna bez zezwolenia, może wywołać większe obrażenia niż broń bocznego zapłonu kalibru 5.6 mm, więc zastanowić się trzeba nad jej rejestracja (mowa o CP)”
  PiS ma ciągoty do centralizacji wszystkiego. Nie kruszyłbym kopii o Starostów, niech to robi administracja rządowa. Np. Wojewoda.
  Ale co oni zrobią z tym na komisji, to boje się myśleć.
  Może napisać do Ziobry, jak to jest z tym, ze to bandyta ma się bać a należy chronić uczciwych ludzi?
  I wywalcie gaśnice, od pilnowania porządku i gaszenia pożarów jest Państwo.
  Naprawdę daleki jestem od otwierania szampana.
  UoBiA na pewno należy zmienić, bo zmienił się przez Bieńkowską porządek prawny.
  Ale na pewno nie pójdzie na odpuszczenie tylko na zwiększenie kontroli

 • Sebastian Frackowiak
  • kgzg

   Super. sam dodałem swoje 🙂

  • Piotr Crusader89

   Jeszcze proponuje profile tvp, PiS i GPC oraz poszczególnych polityków. Muszą poczuć choć trochę ciśnienia.

 • tatik

  Z dostępem do broni dla obywateli jest jak wyjściem nastolatki na imprezę. Obecne, czyli najwygodniejsze podejście władz to “Nie pójdziesz, bo na pewno zajdziesz tam w ciążę”. Nawet jeśli podejście się zmieni na “Idź, tylko nie zajdź tam w ciążę” to rządzący nie będą się z tym czuli komfortowo i natychmiast zaczną szukać pretekstu przywrócenia stanu poprzedniego.

 • Marek Piszczatowski

  Ja powiem tak. Mówiłem i zwracałem uwagę na to, by przy takim rozdaniu sejmu nie zgłaszać tego projektu, a skupić się na samej broni alarmowo gazowej i spróbować przenieść ją z B do D. Prędzej by to przeszło i już jakaś liberalizacja b była. Ale Pan Turczyn i cały ROMB z K-15 poszli na całość. Ostrzegałem, nikt nie słuchał, to teraz macie. Skończy się na tym, że nie tylko nic nie zyskamy, ale jeszcze czarnoprochowce udupią. Amen!!! Było choć raz posłuchać głosu rozsądku i być realistami, a nie niepoprawnymi marzycielami. Ja zna PiS i wiedziałem, że tak będzie.

  • quba_83

   Poszli na całość? Błagam cię? Na prawdę?… Przeniesienie gazówek do kategorii D – spoko tylko, po co? Przecież to nie broń palna. Już gaz w sprayu skuteczniejszy.
   A co do czarnoprochowców – też się trochę przeraziłem zapędami Sekretarza Stanu MSWiA – zwykła komusza uzurpacja, ale…
   Zastanówmy się czy to możliwe? Od 2004 roku broń czarnoprochowa jest dostępna bez zezwoleń i bez wymaganego prawa rejestracji (ponad 10 lat!!!). Co prawda część jej posiadaczy wyrabia EKB, ale jaki to odsetek? Ktoś wie? Panie Andrzeju – może zapytanie do KGP w ramach informacji publicznej, ile wydali EKB na broń niewymagającą posiadania pozwolenia? Osobiście znam strzelców czarnoprochowych posiadających całkiem pokaźny arsenał i mających zarejestrowaną jedną sztukę, (najczęściej taką, którą są w stanie oddać w razie konfiskaty – np. jednostrzałowy pistolet skałkowy) tylko po to, żeby wygodnie w sklepie kupować “kawior”. Poza tym rewolwery i karabiny, o których w zasadzie wiedzą tylko koledzy ze strzelnicy – czasem nawet rodzina nie za dużo wie : -)
   Ilość tej broni w rękach Polaków szacuje się na podstawie nie zarejestrowanych sztuk, a danych sprzedażowych koncesjonowanych sklepów. Rynek wtórny w ogóle nie jest brany pod uwagę. Wg tych szacunków jest jej 200 tyś. do 0,5 mln sztuk!!!
   Skonfiskują?? Każą rejestrować?? Jak to wyegzekwować?? Przecież większość strzelców czarnoprochowych nie rejestruje tej broni, a gdy taki nakaz nastąpi, nagle zaczną zapominać gdzie ją przechowują albo, komu sprzedali. Poza tym jak do nich dotrzeć? Jak sprawdzić czy już zarejestrowali? Którzy to? Przeszukania w mieszkaniach czy jak??
   Jeśli źle rozumuję to mnie poprawcie…

   • Starypryk

    Sam wymóg rejestracji zakonczy , niczym nie skrepowany, radosny rozwój
    cp .
    Jak widać milicja będzie się starać tę opozycję spacyfikować i ma gdzieś czy ludzie są odpowiedzialni czy nie .

  • Andrzej Turczyn

   Nie zgadzam się. PiS i tak zrobi projekt. Bez tego poselskiego projektu bylibyśmy skazani na milicyjny projekt, a tak jest alternatywa.

   • Michał Kilanowski

    Nie zrobi projektu, bo uwaliliby projekt Kukiz15 w pierwszym czytaniu. PSL zgłosił ustawę o dofinansowaniu emerytów. PiS uwalił w pierwszym czytaniu a po miesiącu zgłosił swoją ustawę Senior500+.
    Tu byłoby tak samo. Ustawa przejdzie, ale kwestia co w komisjach z nią zrobią. Gwarantuję, ze będą wielkie zapędy (cytuję za mównicą: nie wszystkie postulaty nowej dyrektywy mają swoje odzwierciedlenie w projekcie ustawy) ale trzymajmy kciuki i piszmy do członków komisji. Wykaz adresatów poproszę

   • Marek Piszczatowski

    Projekt jest dobry, ale nie na to rozdanie Panie Andrzeju. Ja znam PiS, bo siedzę trochę w polityce polskiej i interesuje się tym tematem. Proszę mi wierzyć. Będzie tyle, że i tak wprowadzą swoje zapędy. Ich nie obchodzi nasza wizja i to się nie zmieni póki nie zmienimy władzy na rzeczywiście prawicową. To socjaliści, nie ma co zaklinać rzeczywistości. Główny orędownik pisowski dostępu do broni Pięta nawet nie wziął udziału w dyskusji. Jak Pan myśli, o czym to świadczy? Zrobiono nas i tyle. Było załatwić sprawę gazówek i alarmówek i nie ma pytań po co itd, bo tu w dzisiejszym stanie prawnym jest największy burdel i uznaniowość, co do legalności.

    • Jan Kowalski

     To MY zagłosujemy jak należy przy najbliższych wyborach. Elektorat im rośnie aby tak dalej. Jak na razie na wschodzie bez zmian.
     https://www.youtube.com/watch?v=2Orh6Ktbp4c

     • Mozets

      Związek Szlachty Polskiej ( ja nie jestem jego członkiem) zarzuca panu Potockiemu (j/w), że jest oszustem i hochsztaplerem. Że deklarowane przez niego hrabiowskie proweniencje są fałszywe . Ja nie wiem jaka jest prawda. Nie mam do wglądu drzewa genealogicznego pana Potockiego ( z prezentacji You Tube) i nie wiem na czym się oprzeć oceniając jego poglądy i prawdomówność. ZSZP twierdzi, że ród Potockich był olbrzymi i nie wiadomo , czy w/w pan jest tylko człowiekiem o takim samym nazwisku jak ten ród czy potomkiem magnackim. Ja nadmieniam , że magnacki ród Potockich nie starał się nigdy u zaborcy ( Austrii) o uwierzytelnienie pochodzenia szlacheckiego. Tytuł “hrabiego” był nadawany tylko przez zaborców. Nie jest to polski tytuł szlachecki. ZSZP czyni aluzje, że Potoccy nie chcieli wydawać pieniędzy na zatwierdzenie tytułu “hrabiowskiego”. Ja tego nie twierdzę bo pieniędzy mieli zawsze bardzo dużo. ZSZP wkłada pana Potockiego do jednego worka z panem Zwierzchowskim , który podobno chodzi w koronie królewskiej do Katedry i uważa się za prawowitego króla RP. Pan Potocki ładnie mówi, nie jąka się, nie popełnia błędów składniowych i logicznych, retoryka bez zarzutu. Z osoby bije dostojeństwo i powaga . Czyżby to było jak mówi ZSZP wybitne aktorstwo? Co państwo o tym sądzicie.

     • Jan Kowalski

      Co mówi to słychać, każdy to oceni. Da Bóg, że słowa wprowadzi w czyny to wtedy i tytuł mu naród daruje, może dostanie księcia lub wybierze go królem,choć nie bardzo w to wierzę a wierzę, że jesteśmy narodem obecnie leniwym.
      Tak się składa, że zaborcy nie tylko dawali tytuły ale też zabierali a dawali m.i. “naszym”za “szczególne zasługi np. w organizacji powstań”.
      W/g prawa jak ma ziemię to jest szlachcicem.
      Na tytułach tylko i tylko daleko nie zajedzie.

     • Mozets

      Panie Janie, ja także mówię panom ( i paniom) z ZSZP – że zdanie o panu Potockim wyrobię sobie sam – bez “wkładania do głowy łopatą”.
      Tytułu księcia nie można jednak dać dzisiaj nikomu bo to tytuł pochodzenia z rodziny królewskiej . Nawet najbardziej bystry Antek z Konkolewa Dolnego nie może już współcześnie zostać księciem. Trzeba było się urodzić w rodzinie królewskiej. Potockim jednak uznanie to jest niepotrzebne – bo byli magnackim rodem i potomkami antenatów Sejmu Czteroletniego. Ja też nie wziąłbym z łap zaborców żadnego tytułu. Także chciałbym w Polsce monarchii konstytucyjnej – ale to marzenie ściętej głowy.

     • Jan Kowalski

      To było tak pod Pana wpis 🙂 Ale kto wie jest jeszcze genetyka.
      P.s.Ja do nich też nie należę choć powód by się znalazł.

     • Jan Kowalski
   • Mozets

    Prawda. Każdy wyłom w fortecznym murze to postęp w zdobyciu twierdzy.
    Amatorzy wyobrażają sobie wjazd do twierdzy przez otwartą szeroko bramę i gołe dziewczynki w bramie z kwiatami.
    Stary trep kpt. M.Mozets. spec. uzbr.

  • Grzegorz

   Nie zgadzam się z Panem. Siedzenie cicho jak mysz pod miotłą to nie jest standard społeczeństwa obywatelskiego! Proszę nie sugerować Polakom postawy biernej i wycofania. Zieliński powiedział nawet, że rząd pracuje nad własnym projektem uobia. Postawa, którą Pan sugeruje jest dobra dla tchórzy.

   • Marek Piszczatowski

    Ale to nie chodzi o bierność. Chodzi o realne przy obecnym składzie sejmu cele. Gdyby zamiast powiatów została ta policja, gdyby skupiono się bardziej na gazówkach i gdyby zostawiono jednak tych lekarzy specjalistów, a nie pierwszego kontaktu, to ten projekt lepiej by wypadł. Naprawdę. Oczywiście, że nie sugeruję milczenia, bo zmienić obecne trzeba, ale zróbmy to na tyle, na ile pozwala obecny stan sejmu. Nie czarujmy się. Nie wybraliśmy rządu K-15, czy Wolność więc nie oczekujmy cudów. Wiem, że obecny projekt nie daje nawet w jednej dziesiątej tego, co w Czechach jest obecnie, a ma być jeszcze łatwiej, ale przy obecnym składzie sejmu ja od początku wiedziałem, że i to dla nich za dużo.

    • Grzegorz

     Wcale nie ma gwarancji, że tak okrojony projekt by przeszedł a dla tak okrojonego projektu tylu ludzi w Polsce nie zaangażowałoby się w jego promocję i nacisk na posłów – choćby ja. Co do organu wydającego pozwolenia – milicja zupełnie sobie z tym nie radzi i trzeba podjąć wysiłki, aby tego nie robiła. milicja obywatelska nie może być sędzią we własnej sprawie (przyznaje pozwolenia na broń palną a potem musi kontrolować posiadaczy). Nawet, gdyby ta “służba” była prawidłowo zdekomunizowana (co się nie zdarzyło!) to i tak ‘sędziowanie we własnej sprawie nigdzie w aktach prawnych nie powinno być zapisane i stosowane.

  • Mozets

   Czarny proch poszedł już w Polskę w olbrzymich ilościach i nikt już tego nie cofnie.

   • Marek Piszczatowski

    Nie doceniasz naszego postkomuszego betonu. Ale oczywiście obyś miał rację.

    • Mozets

     Komuchy robiły marny beton. Patrz umocnienia niemieckich werków z lat 30 (MRU np. ) a nasze kilkuletnie wiadukty co się sypią pod palcem. O kant betonowego poniemieckiego werku do dzisiaj można sobie przeciąć palec.

 • quba_83

  Poza kilkoma posłami z K’15 i tymi reprezentującymi Republikanów, nie ma prawicy w sejmie.
  Rząd PiSu to katoliccy socjaliści, wyznawcy centralnego sterowania każdą sferą życia, od gospodarki zaczynając na obyczajowości kończąc. Jeśli dokręcą śrubę w sprawie posiadania broni, a mimo to wygrają następne wyboty kupując głosy za 500+, to zacznę się zastanawiać nad opuszczeniem mojego ukochanego kraju.
  Partii z kropką w nazwie nawet szkoda współczuć – hoplofobia w czystym wydaniu, granie na emocjach, manipulowanie liczbami, jakieś bzdury o przestępczości z użyciem broni bez rozgraniczenia czy to legalnie posiadana broń czy nie, robienie nieodpowiedzialnych idiotów z Polaków. A to co Petru wrzucił na FB to poniżej krytyki. Dziki zachód? Dzieci z bronią?
  Dlaczego posłowie nie przechodzą obligatoryjnie badań psychologicznych i innych testów kompetencyjnych. Urząd posła powinien być dużo bardziej obwarowany przepisami i wymaganiami jakie kandydat powinien spełnić, niż ten który chce mieć broń. Jedną głupią decyzją w sejmie można wyrządzić dużo więcej szkody, niż jedną kulą….

  • Mozets

   Jakubie – po co czekać na wybory – jak jest dobra robota za granicą to jechać. Teraz można wrócić w każdym momencie. Nie jak za czasów PRL – bilet w 1 stronę. Robienie z własnego wyjazdu manifestacji politycznej jest dzisiaj mało przekonujące. Chyba, że np. miałbym parę lat temu fuchę ( synkeurę) u Donka i teraz strumień pieniążków mógłby wysychać – to trzeba kombinować. Albo przejść na drugą stronę “mocy”. To można robić wielokrotnie.

   • quba_83

    Źle mnie zrozumiałeś kolego – nie zamierzam wyjeżdżać za granicę dla kasy. Jestem dobrze wykształconym inżynierem, i mam dobrą pracę w branży lotniczej w kraju – zarabiam nie najgorzej. Może nie jakieś kokosy ale grubo powyżej średniej krajowej (choć za granicą w swoim zawodzie niewątpliwie mógłbym zarabiać 2-3 razy więcej, zależy gdzie).
    Jeśli miałbym opuścić Polskę, to tylko z tego powodu, że ogranicza się moje prawa osobiste, w szczególności prawo do samostanowienia – bo widzisz – nie lubię bata nad sobą… I to żadna manifestacja polityczna, po prostu chęć “życia po swojemu”.
    Wychowano mnie w poczuciu wolności, która kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Jeśli ktoś próbuje ograniczać wolność “dla zasady” albo “z braku zaufania” jak w przypadku polityków bojących się uzbrojonego społeczeństwa, to WKOORWIA mnie tym niemożebnie….

    • Mozets

     Szanuję to co mówisz. W takim razie nie wyjeżdżaj – potrzeba nam w kraju takich łebskich inżynierów z jądrami. Którzy nie muszą upadlać się dorabianiem w Biedronce. A rządy przemijają. Ja przeżyłem Bieruta, Gomułkę, Ochaba, Gierka, Kanię, Jaruzelskiego i całą masę kreatur wojskowych i cywilnych. I żyję. Możesz Jakubie żyć po swojemu nie patrząc na tych co Cię chcą zniewolić. Nie przejmuj się nimi. Mowisz do mnie “kolego” ( jak dawniej mawiano w ZMP, ZMS itp. ). Ale chyba już nie pamiętasz tych czasów. Nie wiem jednak czy zaryzykowałbyś ten zwrot gdybyś wiedział , że byłem trepem w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia. Nie dziwiłbym się gdybyś nie chciał mieć “kolegów” w tym “towarzystwie”.

 • Starypryk

  Normalnie PZPR ,a projekt po poprawkach będzie wyglądał jak niezłomny po przesłuchaniu w ub .
  A pan poseł Z chyba z gomułki przykłady brał .
  Milicja i pzpr interesu nie odpuszczą to widać .

  • Piotr Crusader89

   Chyba już łatwiej było w późnym PRLu – koperta pod stołem i było pozwolenie.

   • Mozets

    Sama koperta dawała tylko początek współpracy ze smutnymi panami z SB.

 • Miaucoon

  Niestety podzielam opinie czarnowidzące przyszłość dotyczącą nowej ustawy. Mam przeświadczenie graniczące z pewnością, że stan zamiast polepszyć się, pogorszy, a doskonałym pretekstem będą zakusy unijne i “przymus” dostosowania się to obostrzeń.

  • Zenon Padalec

   Niestety zgadzam się, bo dotąd wszelkie “dostosowania” do dyrektyw ZSRE były robione tak, aby zgnoić Polaków bardziej niż eurokomuna wymaga. Zamiast ograniczyć tylko tam, gdzie nam to bezwzględnie narzucają, to wszystkie złe regulacje są rozszerzane.

   Może jakieś pozytywne elementy zostaną po komisjach… I tak przynajmniej projekt startuje z lepszego poziomu niż szykowany przez rząd projekt milicyjny, bo tam cały syf i zło będą od razu.

 • norfonde

  Tak swoją drogą to wydaje mi się, że najdalej do końca przyszłego tygodnia Saguaro i inne podobne sklepy będą wyczyszczone z towaru. Sam oglądam właśnie remika w inox’ie.

  • Jan Kowalski

   Fantastyczny Mike !!!

  • I co ci to da? Jak wprowadzą obowiązek rejestracji CP, a ty nie zarejestrujesz, to wg wrogiego prawa będziesz po prostu przestępcą posiadającym nielegalnie broń.

   • norfonde

    Pomyśl trochę po co komu broń palna. Polecam również zapoznanie się z historią XX wieku, szczególnie okres przed i po II wojnie.

    A przestępcą będę tak samo jak AK wg. małego kodeksu karnego.

 • Apolinary Koniecpolski

  Pragne swoja droga podziekowac p. Andrzejowi Turczynowi i p. Jarkowi Lewandowskiemu oraz wielu i innym osobom zaangazowanym w projekt za prace ktora wykonaliscie. Odniesliscie SUKCES. Obywatelski projekt , NASZ projekt bedzie procedowany w komisji. To niebywaly postep i gratulujac , zachecam Was do dalszego wysilku. Wspaniale Panowie !

 • Jan Kowalski

  Patrzę na nagły spływ postów tak jak na oczekiwanych gości na stypę po dobrym przyjacielu.

  Panowie gra jeszcze nie skończona głowa do góry, jeszcze my i PAN Andrzej żyjemy.

  • Mozets

   Jestem ZA! Niech żywi nie tracą nadziei. Cierpliwość to ostatni klucz, który otwiera drzwi.

 • Grzegorz

  Chciałbym zwrócić uwagę Szanownych Czytelników bloga na ten problem [Monopol legalnej przemocy fizycznej]: https://pl.wikipedia.org/wiki/Monopol_legalnej_przemocy_fizycznej Autorem tej koncepcji jest niejaki Max Weber https://pl.wikipedia.org/wiki/Max_Weber

  Moim zdaniem każde państwo – POZA republiką opartą na chrześcijańskich biblijnych wartościach – prezentuje tą szkodliwą dla wolnościowych dążeń obywateli koncepcję. Także poseł Jarosław Zieliński jest niejako wykwitem tej koncepcji. Ktoś stwierdził “milicyjny beton”. W socjalistycznej i etatystycznej wizji państwa można by rzec: właściwy człowiek na właściwym miejscu.

 • Robert N

  ja już się wypowiedziałem, więc nie będę się powtarzał: http://disq.us/p/1mjgjs3

 • PK

  Tak sobie oglądam tę debatę, i odnoszę nieodparte wrażenie, że osoby zabierające głos nie zadały sobie trudu zapoznania się z projektem, albo zapoznały się z projektem bez naniesienia autopoprawek.

  Druga uwaga, niezwiązana z samym projektem – rzadko oglądam obrady sejmu, ale jak zwykle odnoszę wrażenie, że coś pusta ta sala…

  • Wankel

   No i tak to właśnie wygląda, na sali plenarnej pustki, diety poselskie na pewno nie przepadną :), nie wierzę, w to, że każdy poseł czyta i analizuje wszystkie głosowane projekty ustaw czy ich nowele, jestem w stanie uwierzyć, że mogą to robić wskazani reprezentanci, ale jak to jest w ich wiarygodnością i przygotowaniem merytorycznym, to było widać na posiedzeniach komisarzy w temacie dyrektywy i widać teraz w temacie nowelizacji ważnej ustawy.
   Pytałem kilka razy, czy jest tekst ujednolicony, bo faktycznie trudno wejść w temat uwzględniając kilkanaście autopoprawek, nie doczekałem się odpowiedzi, więc uznaję, że nie było takiej wersji, więc nie dziwmy się, że reprezentanci narodu NIE CZYTAJĄ głosowanych ustaw.

   Osobną sprawą są słowa posła (władza ustawodawcza) i wiceministra MSWiA (władza wykonawcza) w jednej osobie (zagadnienie z * dla ambitnych, gdzie tu jest 3-podział władzy ?)
   “… za bezpieczeństwo obywateli odpowiada w głównej mierze, przede wszystkim państwo.”
   Czy to oznacza, że wszystkie ofiary przestępstw mogą liczyć na odszkodowania ze strony państwa (??? czyli kogo ???) jeśli zostaną poszkodowane ?
   Czy ja czegoś nie rozumiem, czy to tylko zwykły bełkot polityka ?
   Co na sądy ?
   Jeśli w ciemnej ulicy dostanę po ryju, a państwo miało mi zapewnić bezpieczeństwo, to kogo mam skarżyć o niedopełnienie obowiązków ? Ministra MSWiA, komendanta najbliższego posterunku policji, premiera, prezydenta ?

   • PK

    Również jestem przekonany, że nie każdy poseł czyta każdy projekt. Można się w tym doszukiwać jakiegoś sensu, natomiast już ci, którzy zabierają głos w dyskusji mogli by się przygotować. A z ich wypowiedzi dość jasno, dla każdego zorientowanego w prawie o broni, że nie bardzo znają projekt, ale również obecnie obowiązującą ustawę. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że duża część zgłaszanych uwag dotyczy również obecnej ustawy, to można się obawiać kierunku w jakim zmutuje projekt w drodze dalszych prac.

   • Mozets

    Policjanci całego świata są przeciwni uzbrajaniu cywilów za wyjątkiem miasteczek w USA gdzie ludność w razie czego staje z szeryfem do walki w jednym szeregu. ( I daje mu pensję…)
    Nie przejmować się policją. Ona zrobi to co w ustawie będzie napisane.
    Będą posłuszni jak sympatyczne czworonogi. A warczeć im wolno nawet na samego pana Boga – na nich jednych ON sam się nie obraża z tego powodu. Po to ich stworzył…

 • winicz

  Słuchajcie dziś (28.IX.) trójki o 12:10

 • Paweł Sagała

  Po wysłuchaniu przemówień wydaje mi się, że rząd działa niezależnie nawet od swojego klubu poselskiego. I pan Zieliński reprezentuje beton milicyjny. Jego wypowiedź jest żywcem wzięta z czasów komunizmu i socjalizmu (i to nawet czasy Gomułki a nie Gierka). To służby powinny zapewnić bezpieczeństwo, to straż pożarna powinna gasić ogień i to lekarze powinni ratować życie ludzi. Tylko taki głupi sposób myślenia nie uwzględnia czynnika czasu.
  Po jego wypowiedzi mam wrażenie, że służby powinny płacić odszkodowanie ludziom napadniętym i ograbionym. W końcu nie wywiązały się ze swoich obowiązków za które biorą pieniądze z naszych podatków.

  Ponadto nikt tutaj nie chce “dzikiego zachodu” – my chcemy tylko normalności takiej jak w innych państwach europejskich (nie licząc Wielkiej Brytanii oczywiście).
  A słyszymy tylko wypowiedzi o Polskich debilach i idiotach, którzy zaczną do siebie strzelać. Jak mogą posłowie w ten sposób myśleć o swoich wyborcach. To przecież niedopuszczalne no chyba, że debile na nich głosowali.

  Po tych pierwszych wypowiedziach jestem nastawiony pesymistycznie do zmian.
  Wielkim sukcesem będzie to, że nie będzie gorzej niż jest.
  Sala pusta – posłowie będą głosować w ciemno tak jak chce partia.

  Nie wiem czy tego jeszcze doczekam, ale rozwiązanie jest tylko jedno następne wybory. No i chyba wiemy na kogo głosować.

  A na razie to lecę do sklepu po czarnoprochowce.

  • Starypryk

   Milicja już tam jest 😛

   • Krzysztof Jabłoński

    Też kupują póki można?

    • Starypryk

     No milicjant kupuje? on ogląda żeby póżniej jakiegoś barachła nie brać przy konfiskacie 😛

    • Mozets

     Nie – piją za budką z rewolwerami i zagryzają czarnym prochem.

 • Jan Kowalski

  SZALEŃSTWO TRWA !
  Jeszcze lepsza zmiana – ASF, świnie, dziki, myśliwi ?????????????? http://ewinia.nowyekran.pl.neon24.pl/post/140342,dosyc-wybijania-zdrowych-swin

 • kolekcjoner1911

  Po pierwsze to łączenie mandatu posła i bycia urzędnikiem to iście carska PATOLOGIA – jak tu takiego miglanca podać do sądu za przekroczenie lub niedopełnienie obowiązków, koledzy partyjni nie pozwolą chyba, że ich samych sponiewierał. Po drugie może w końcu ktoś powinien dokładnie sprawdzić przeszłość Min. Zielińskiego – normalny człowiek, któremu nie w smak był PRL i III RP nie używałby takiej retoryki.

  • Starypryk

   O przepraszam ale kelnerzy udowodnili to wielokrotnie.
   Łączenie stanowisk jest problemem? w naszej rzeczywistości ? on chodzi dumny ze bierze podwójną kasę ,a inni go w tym jeszcze utwierdzają ,tak trzeba to w końcu tylko cztery lata .
   Że co innego mówił przed a co innego mówi teraz ? no chłopie w naszym kraju to standard ,jakaś kara ? przez trzydziesci lat nic innego nie obowiązywało i nadal nie obowiązuje a Ty chcesz by gość wychylał się ze swój prawdziwym ja ,tu się nic w tym temacie nie zmieniło ,niestety.

 • winicz

  No to teraz będą jak grzyby po deszczu pojawiać się newsy?
  Czy to pierwszy przypadek użycia CP czy jakiś zoraki:
  http://www.rmf24.pl/goraca-linia/wasze-fakty/news-zabrze-61-latek-postrzelil-ekspedientke-w-sklepie-miesnym,nId,2446393

  i jeszcze mały wstyd dla policji (czy oni chodzą z przeładowaną bronią? – “nie wydaje mnie się”:
  http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zarzuty-i-areszt-dla-mezczyzny-ktory-w-poznaniu-strzelal-z-p,nId,2446395

  pozdr

  • Robert N

   no tak, teraz o broni będzie dużo i żle

   • Mozets

    Panowie , jako stary żołnierz mówię : nie chować się po pierwszym wystrzale w mysią norę. I nie s…ć w portki. Bądźcie mężczyznami a spokojnie , twardo doprowadzimy sprawę broni do pomyślnego końca.

    • Robert N

     oczywiście! nikt nie myśli o wycofywaniu się, po prostu stwierdzenie, że zaczyna się szczekanie

  • Starypryk

   Niesamowite , jak na zamówienie MSWiA pojawia się gość z czarnoprochowcem i strzela ,nic więcej im do szczęścia nie potrzeba .

  • quba_83

   Mam takiego remika z trochę krótszą lufą.
   Swoją drogą – ciekawe czy policja jest biegła w obsłudze broni czarnoprochowej. Sądząc po zdjęciu chyba nie bardzo – położyli rewolwer z napiętym kurkiem, gotowy do strzału. Ciekawe czy komora bębna załadowana. Krótki miękki spust, wystarczy przypadkiem zahaczyć palcem i policjant strzela sobie albo koledze po fachu w stopę…

   • Mozets

    Chyba nie mają doświadczenia. Ja niedawno szkolony byłem przez własnego syna z obsługi (nabijania ) rewolweru Navy na strzelnicy pod zachodnią granicą Polski. I szybko się nauczyłem. A jestem z wykształcenia oficerem uzbrojenia i strzelałem prawie ze wszystkiego co jest dostępne w Polsce w cywilu i w wojsku. Nie wstydziłem się bo z takimi bandoletami nigdy nie miałem do czynienia. Słuchałem uważnie. I wykonywałem jego komendy. A pamiętam jak syn był malutki i strzelał trzymając MCU w małej łapce razem ze mną.

 • Pawel W

  Myślę, że do pana ministra każdy z nas powinien napisać list z zapytaniem, co dzieje się ze służbami, które mają mi zapewnić bezpieczeństwo? Bo na razie żaden policjant nie pilnuje drzwi mojego domu, ani nie wychodzi ze mną do miasta.

  • Krzysztof Jabłoński

   Wczoraj jakiś łobuz o 1:00 w nocy darł mordę między blokami. Gdzie była policja, i co robiła w tym czasie? Dlaczego nikt go nie zastrzelił z czarnoprochowca? Ile powinienem mieć sztuk broni, żeby pojawił się efekt broni? Na te i inne pytania minister Zieliński odpowie wcale nigdy.

   • Mozets

    Panie Krzysztofie niech pan nie prowokuje idiotów i ludzi chorych nerwowo. Do gnojków drących mordę sie nie strzela. Można na nich wylać z piętra wiadro z nieczystościami. Wystarczy całkowicie.

    • Krzysztof Jabłoński

     No przecież nie strzelałem. Ani żaden z sąsiadów. Właśnie dlatego, że do uspokojenia gnojka nie używa się broni, w tym rzecz.

     Ale policja wezwana do opanowania gówniarza i ewentualnie przewiezienia we właściwe mu miejsce nie zjawiła się. A przynajmniej nie zdążyli w czasie jego dwudziestominutowej tyrady, zanim sobie poszedł.

 • Pingback: Minister obrony Węgier: chcemy odbudować krajowy przemysł zbrojeniowy i sport strzelecki | Andrzej Turczyn()

 • Pawel W

  Napisałem na stronie min.Zielińskiego pod postem o Państwie Podziemnym taki post:
  Szanowny Panie Ministrze. W nawiązaniu do Pańskiej wypowiedzi odnośnie projektu nowej ustawy o broni i amunicji mam takie pytania:
  – czy odbiera mi Pan prawo do obrony, gdy zostanę zaatakowany?
  – skoro twierdzi Pan, że bezpieczeństwo mają zapewnić instytucje państwowe, kiedy planuje Pan oddelegować policjantów celem zapewnienia mi 24 godzinnej ochrony, do której wg.Pana nie mam prawa?
  A w nawiązaniu do postu – Państwo Podziemne miało problemy ze zdobyciem broni, ponieważ już II RP reglamentowała broń i tworzyła rejestry posiadaczy, z których skrzętnie skorzystał najeźdźca.

 • Marek Piszczatowski

  Ja jeszcze tak personalnie zwrócę się do Pana Turczyna. Jest Pan obeznany w temacie broni, to zrozumie Pan. Nie leć Pan z Kałachem na czołg. Jak projekt będzie w komisjach, to dzwoń Pan do Jóźwiaka, czy mailuj i dajcie se siana ze zmianą organu wydającego kwit i z tym lekarzem pierwszego kontaktu. Lepiej przeforsować cokolwiek, niż nic. Jeśli Pan naprawdę ma na uwadze liberalizację dostępu do broni, to zrobi to Pan. Powtórzę jeszcze raz, bo może Pan nie zrozumiał, że PiS, to nie Kukiz i Pan może jeszcze wierzy w nich. Nie leć Pan z Kałachem na czołg. Apeluję o rozwagę i zachowanie taktycznego myślenia. Skoro z Pana taki obyty w broni i obronności człowiek, to graj Pan taktycznie, a nie hazardowo. Amen!!! Bo właśnie do organu i do lekarza najbardziej się przywalali w sejmie. Do niczego tak nie warczeli, jak do tego właśnie.

  • Marek Piszczatowski

   Za daleko żeśmy wszyscy całymi społecznościami zaszli, żeby teraz kilka osób to zniszczyło. Tyle miesięcy pracy nie tylko twórców projektu, ale i społeczności w ogóle. Pan i Poseł Jóźwiak nie możecie teraz iść w zaparte, bo zniszczycie obaj ten wspólny wysiłek nie tylko wasz, ale również mój i wielu innych ludzi. Ja nie po to walczę o uświadamianie ludzi, inni tak samo, by przez waszą upartość wszystko szlak trafił.

   • Mozets

    Szlag trafił . (poprawnie). Szlak jest w górach na Kasprowy. ( Szlag to chyba z niemieckiego).

   • Ireneusz

    “a nie po to walczę o uświadamianie ludzi”
    Panie “szlak”, to uświadamiaj tych swoich ludzi o konieczności pilnego ostatecznego odsunięcia milicyjnego betonu w środowisku SŁUG naszych, Policji, a nie o konieczności kolejnego wypięcia pośladków wedle uznania SŁUG tychże ! Bo następnym razem taka konstelacja gwiazd może zdarzyć się nie szybko.

  • Pawel W

   No i z ofensywy przechodzimy w defensywę. A może pójść dalej i zaproponować projekt AdArmy? Nowoczesna dostanie palpitacji i zejdzie na miejscu, a reszta z ulgą przegłosuje obecny projekt.
   A tak swoją drogą, to część z nas już tu pisała, żeby do negocjacji podchodzić z większymi żądaniami niż minimum planu…

   • Marek Piszczatowski

    Też prawda, ale ja zwracam się do tych dwóch Panów, by opanowali swoje ambicje i nie spieprzyli sprawy, o którą wielu walczy od cholernie długiego czasu. Ja też zaangażowałem się znacznie w to i powiem krótko. Nie chcę, by ktoś mi to zje…ł. Przepraszam, uniosłem się, ale miałem prawo.

    • Mozets

     Spokojnie…

    • Ireneusz

     “Ja też zaangażowałem się znacznie w to” – siejąc propagandę pro-milicyjnego betonu ? Zajebistych ma p. Turczyn stronników, nie ma co.

  • Mozets

   Popieram. Tylko spokojnie ale twardo.

  • Krzysztof Jabłoński

   W tej kwestii się z Tobą zgodzę jak mało kiedy. Są sprawy ważne i ważniejsze. Chociaż “chciałoby się” takiej poprawy jakościowej, to te rzeczy, o których piszesz w pierwszej kolejności można porzucić. Niech je sobie hoplofoby z MSW i nowoczesnej zjedzą i odtrąbią sukces w obronie bezpieczeństwa.

  • Ireneusz

   “dajcie se siana ze zmianą organu wydającego kwit” Pan z milicji jest, czy górę wziął już jakowyś syndrom sztokholmski ?

   “Jeśli Pan naprawdę ma na uwadze liberalizację dostępu do broni, to zrobi to Pan.” – manipulacja na miarę Kiszczaka przed magdalenkowymi “obradami”…

   “Bo właśnie do organu i do lekarza najbardziej się przywalali w sejmie.” a zadał pan sobie pytanie, dlaczego ?

 • Robert N

  a pan Warzecha mówił o projekcie w TVP INFO w tylewizji (oczywiście pozytywnie)

 • Jan Kowalski

  Serdeczne dzięki Panie Pośle!
  Na pewno odwzajemnimy się w najbliższych wyborach.

 • Pingback: Walka z polską zbrojeniówką, min. karabinkami GROT, a gdyby pójść dalej tym tropem... | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Melanie Glastrong()