Poseł Tomasz Rzymkowski: chcemy normalizacji dostępu do broni palnej

Chcemy legalizacji i normalizacji dostępu do broni palnej, jednocześnie chcemy też nadzoru nad osobami, które tę broń już posiadają; nasza nowela wcale nie liberalizuje dostępu do broni – ocenił w czwartek w PR1 Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

W środę odbyło się pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o broni i amunicji, który został przygotowany przez grupę posłów Kukiz’15.

W rozmowie na antenie radiowej Jedynki Rzymkowski podkreślił, że chciał uspokoić wszystkie osoby, które myślą, że dostęp do broni na proponowanych przez Kukiz’15 warunkach będzie zbyt łatwy.

“Powiedzmy sobie jasno: dzisiaj, jeśli ktoś chce kupić broń, to nie musi wypełniać całej sterty papierów i udawać się do komendanta wojewódzkiego policji, gdzie zapewne – z pewnością graniczącą ze stuprocentową – nie dostanie tego pozwolenia na broń, natomiast w ciągu 5 minut może kupić taką broń – w pełni legalnie, podkreślam – na jednym z portali aukcyjnych” – mówił poseł.

“My chcemy legalizacji i normalizacji dostępu do broni palnej w Polsce; jednocześnie chcemy też wprowadzić nadzór nad tymi osobami, które tę broń już dzisiaj posiadają” – zaznaczył.

Rzymkowski podkreślił też, że klub Kukiz’15 nie chce w kwestii broni “uznaniowości komendanta wojewódzkiego policji”. Przywoływał sytuacje, w których osoba ubiegająca się o pozwolenie na broń spełnia wszystkie stosowne wymagania, a komendant go nie przyznaje. “Decydują przesłanki – powiedziałbym – pozamerytoryczne” – ocenił polityk.

Zgodnie z projektem, pozwolenie na posiadanie broni mieliby wydawać starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu, a nie, jak obecnie, policja.

“Ale ja się też absolutnie nie chcę upierać, że to musi być starosta. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość uważa, że to jest największy problem tej ustawy, to z największą przyjemnością złożymy poprawkę, żeby to był wojewoda, czyli przedstawiciel rządu w terenie” – powiedział Rzymkowski.

Poseł ocenił też, że ze środowej dyskusji w Sejmie wynika, że wszystkie kluby – oprócz Nowoczesnej – są zwolennikami dyskusji na ten temat. “Moim zdaniem ta ustawa wcale nie liberalizuje (zasad posiadania broni), a momentami nawet (je) obostrza – przede wszystkim w stosunku do osób, które już w tej chwili posiadają broń we własnych domach” – powiedział Rzymkowski, wyliczając, że ma myśli m.in. “przedstawicieli starej nomenklatury” – takich jak byli funkcjonariusze milicji, Służby Bezpieczeństwa – bądź sędziów i prokuratorów. “Oni z tej broni w zasadzie nie korzystają, nie umieją korzystać, a ją posiadają. I my chcemy wprowadzić cykliczne badania, czy ktoś umie strzelać z tej broni, czy w ogóle umie ją obsługiwać. Jeśli ktoś nie umie, to po prostu traci pozwolenie na broń” – powiedział poseł.

Według proponowanych przepisów, pozwolenia na posiadanie broni mają być podzielone na poziomy dostępu, związane z poziomami kompetencji właściciela broni – im jest ona większa, tym więcej rodzajów broni może mieć.

Autorzy projektu proponują następujące poziomy dostępu: pierwszy (obywatelska karta broni) – broń gazowa, niektóre rodzaje broni bocznego zapłonu i strzelby; drugi (pozwolenie na broń) – broń dopuszczona do posiadania przez osoby cywilne; trzeci (pozwolenie na broń, rozszerzone) – poziom drugi, plus prawo do noszenia broni krótkiej w ukryciu w miejscach publicznych.

Jednocześnie – zgodnie z przepisami unijnymi – utrzymano konieczność przedstawienia uzasadnionego powodu posiadania broni, podając przy tym przykładowy katalog powodów uznanych za uzasadnione. Projekt określa też przesłanki wykluczające możliwość posiadania broni – bycie karanym za niektóre przestępstwa, występowanie określonych stanów chorobowych lub istotnych zaburzeń funkcjonowania psychologicznego, zbyt młody wiek, brak stałego miejsca zamieszkania.

Projekt zakłada także stworzenie ogólnopolskiego, jednolitego komputerowego systemu ewidencjonowania wszystkich pozwoleń na broń i wszystkich egzemplarzy broni, oraz wszystkich transakcji sprzedaży, co – według wnioskodawców – umożliwi tworzenie wymaganej w prawie międzynarodowym indywidualnej historii każdego egzemplarza broni.(PAP)


Dzisiaj bez komentarza.

 

 • THUMPS UP

  To, że doszło do czytania tego projektu w sejmie to taktyczna zagrywka PiS. Pokazują, że opozycja może wnieść własny projekt, a później tak go okalecza, że efektem końcowym będzie przywrócenie PRL-u w kwestii legalnego posiadania broni. Kaczyński już ponad rok temu pytany przez dziennikarzy mówił, że jest za ograniczenie dostępu do broni, ujmując dokładnie, chce on przywrócenia uznaniowości, czyli bron tylko dla wybranych ludzi nowej nomenklatury.

 • THUMPS UP

  To, że doszło do czytania tego projektu w sejmie to taktyczna zagrywka PiS. Pokazują, że opozycja może wnieść własny projekt, a później tak go przerobią, że efektem końcowym będzie przywrócenie PRL-u w kwestii legalnego posiadania broni. Kaczyński już ponad rok temu pytany przez dziennikarzy mówił, że jest za ograniczenie dostępu do broni, ujmując dokładnie, chce on przywrócenia uznaniowości, czyli bron tylko dla wybranych ludzi nowej nomenklatury.

  • Git

   Przecież Pan wiceminister już w trakcie I czytania projektu ustawy jasno powiedział, że rząd ma swój projekt tej ustawy. Czytanie było tylko działaniem “pod publiczkę”, potem – tak jak mówisz PiS wprowadzi daleko idący komunizm w tym zakresie.

   • Andrzej Turczyn

    obawiam się właśnie tego. Wzięli projekt, przerobią go i będzie gorzej niż było. Wina i odpowiedzialność za to spadnie na Kukiza.

    • Grzegorz

     Przerobią projekt i stworzą z niego obrzydliwego potworka komunistycznego albo zagrają taktycznie: projekt Kukiz’15 to jest zagrożenie porządku publicznego ale że zmiany są konieczne to proszę bardzo – my tutaj dajemy na tacy projekt rządowy (być może napisany przez milicjantów z kgp). Efekt może być ten sam: komunizm czyli broń dla tych, co ją powinni mieć vide pan ksywa “bazooka”.

     Czy my Polacy jesteśmy na tyle głupi i gnuśni, że nie możemy stworzyć własnych normalnych elit i procedować prawo, jakie np. tworzą Czesi? Nie jesteśmy głupi jako Naród lecz jesteśmy ciągle ogłupiani przez lewaków – w imię naszego dobra. Tylko jak z tym skończyć? Jak przywrócić normalność na dobrych chrześcijańskich fundamentach?

     • Sylwa

      Stworzyć liste (p)osłów z imienia i nazwiska, którzy wykazali się wyjątkową hoplofobią, może nawet jakieś statuetki wręczać- złote popiersie dziewula 😀 i taką ściągawke brać na wybory.

     • Grzegorz

      Dokładnie! Pan Turczyn zapowiedział, że to zrobi, my będziemy powielać gdzie się da. Przed wyborami przypomnimy, kto ma twarz ludzką ale serce bolszewickie i onuce rusko-chińsko-komunistyczne.

 • Grzegorz Paszkowski

  Świetnym pomysłem jest popularyzacja strzelectwa poprzez kluby Gazety Polskiej. To jest jedno z silniejszych środowisk nacisku polityczno-medialnego na PiS. Nieporównanie silniejsze, niż wszystkiej kluby strzeleckie razem wzięte. Tu trzeba uderzać!

 • Jan Kowalski

  Szanowny Panie Pośle w imieniu swoim i braci strzeleckiej chciałem Panu podziękować za wielkie zaangażowanie w naszej a przez to obrony Polski sprawie.
  Jestem pewien, że odwzajemnimy się Panu i Pana Partii w najbliższych wyborach.
  Serdeczne dzięki!

 • Pingback: Melanie Glastrong()