Odwiedziłem Muzeum Emigracji w Gdyni i mam smutną refleksję

Odwiedziłem Muzeum Emigracji w Gdyni. Naprawdę polecam, chwila zadumy jest potrzebna. Ekspozycja stała kończy się na 1989 roku, to takie poprawne politycznie, powinna być zobrazowana prawda, że emigracja trwa nadal, nie ustaje narasta. Emigracja z Polski ma jedną wspólną cechę na przestrzeni dziejów Polski. Polacy uciekali, wyjeżdżali z Polski, bo tu władza ich krzywdziła. Krzywdziła, bo nie pozwalała się rozwijać, krzywdziła, bo nie pozwalała myśleć i mówić, krzywdziła, bo odbierała niemal wszytko co człowiek ciężką pracą zarobił. Tak było kiedyś i jest obecnie.

Po obejrzeniu wystawy mam kilka przemyśleń. Polacy uciekali z Polski nie tam gdzie ktoś coś dawał za darmo i panował socjalizm, nie licząc paczki żywnościowej za 75 centów po przybyciu do Stanów Zjednoczonych Ameryki i gospodarstwa rolnego w Brazylii. Polacy uciekali z Polski tam gdzie mogli sami dbać o siebie, gdzie choć było ciężko, możliwości były w istocie nieograniczone. Polacy uciekali tam gdzie byli traktowani poważnie, nie jako przedmiot którym się ktoś pięknie i troskliwie opiekuje. Polacy uciekali tam, gdzie byli podmiotem praw i obowiązków, tam gdzie swój los mieli w swoich rękach, tam gdzie owoce pracy trafiały przede wszystkim do rąk pracującego Polaka.

Przed wyjściem do Muzeum przez chwilę oglądałem program o Tadeuszu Kościuszko, który przecież też był emigrantem. Utkwiło mi w głowie zdanie, że Kościuszko chciał w swoim czynie zbrojnym uobywatelnienia Polaków, a nie rewolucji socjalnej. Kościuszce się nie udało… Polacy uobywatelniali się zatem sami, uciekając z Polski. Tak dokładnie jest i dzisiaj. W Polsce aktualnie dokonuje się rewolucja socjalna, ale nie widać uobywatelnienia Polaków, w związku z tym Polacy uobywatelniają się sami, uciekając z Polski.

Moim zdaniem nie mamy szans na zrozumienie aspiracji i pragnień Polaków przez obecnych polityków. Pomijam złotoustych, którzy mówią co tylko chcielibyśmy usłyszeć, a jak przychodzi co do czego, to jeszcze bardziej chcą zaciskać smycz na szyi. Nie znajdziemy zrozumienia w obozie władzy. Kaczyński to człowiek, który nie pojmuje co to znaczy Polak-obywatel, zupełnie. Dla niego Polak-obywatel, to Polak, któremu da się parę złotych w zasiłku socjalnym i w wielkiej trosce o Polaka będzie się o wszystkim decydowało za niego. To dla Kaczyńskiego najwyższa forma obywatelskiego traktowania Polaka. Ekipa Kaczyńskiego wszystko wie lepiej, oni wiedzą lepiej i więcej co jest potrzebne Polakom.

Przykład odmowy publikacji aneksu do raportu o likwidacji WSI. Staje przed milionami Polaków Kaczyński i mówi, nic tam nie ma w związku z tym nie ma co publikować. Tak traktuje się naszą podmiotowość, jeden wie lepiej i decyduje za innych. Kolejna sprawa to dostęp do broni. Nie mamy co liczyć na pozytywne zmiany chyba, że jakimś cudem. Świadomość obozu władzy na temat dostępu do broni oddaje peerelowska myśl prawnicza wiceministra Zielińskiego.

Po wizycie w Muzeum Emigracji w Gdyni, które mieści się w okazałym gmachu dawnego pasażerskiego terminalu w Porcie Gdynia, moim zdaniem przyszłość Polski nie wygląda dobrze. Polacy wciąż nie wybili się na niepodległość, tzn. mają jakąś formę fasadowego państwa, które nawet coś czasami zrobi z korzyścią dla Polaków, ale Polacy nie są obywatelami w swojej Polsce. Obywatelami są z całą pewnością gdy o tym pięknie mówią politycy przed wyborami co 4 lata.

Nie twierdzę, że trzeba zaniechać aktywności społecznej, jednak czasami nie bardzo wiem co robić. Tak jest obecnie. Polakom myślącym podobnie jak ja potrzebna jest reprezentacja polityczna. Obecni politycy są przedstawicielami samych siebie, oni rzeczywistymi są obywatelami w Polsce.

 • Grzegorz

  Byłem w tym Muzeum Emigracji w sierpniu tego roku. I niestety zgadzam się z Panem. Obecnie w Polsce możemy się cieszyć wolnością na długość smyczy. Raczej jesteśmy hodowani przez tzw. polityków. To smutna lecz prawdziwa refleksja!

  • Jak się naprawdę głębiej zastanowić, to jest PRZERAŻAJĄCE!

  • tokkotai

   Z dala, z tej “strasznej” emigracji to też tak widać. Na razie się cieszę, że mnie nie ma w POPiSlandii, ale cholera wie co przyniesie jutro. Europa to trup.

 • Bartosz Alchimowicz

  Z drugiej strony niewiele znam przypadków, aby Polak na emigracji w kraju europejskim nie chciał wrócić do kraju, niestety zarobki nie pozwalają. Jeśli chodzi o prawa obywateli – na zachodzie wcale nie jest lepiej. U Niemców czy Szwedów odbierają dzieci z błahych powodów, we Francji chcą ograniczyć prawa wyborcze przeciwnikom lgbt, w UK czy Kanadzie nie można publicznie krytykować pedałów, lesbijek itp. Dostęp do broni jest nieco prostszy ale nie jest to kolosalna różnica. Jeżeli wziąć pod uwagę tą całą zachodnia degrengolade i zamachy to zdecydowanie wybieram Polskę. Nie muszę jeździć samochodem za 200k.
  Oczywiście USA czy Australia to zupelnie inna bajka (tam nawet bym pomieszkał tylko ciężko się dostać w moim zawodzie:).

  • Pawel W

   Kolejną partię, która rozwodni prawicę? Po co? Tutaj dominują zwolennicy K’15, Wolności, Narodowców, trochę PiSu, pewnie pojedyncze osoby reprezentują PO i .N.

   • el_koyoto

    Ale naprawdę prawicowej partii nie ma. Nawet Narodowcy ciągną w kierunku komunistycznych Chin, a wydawałoby się, że są Narodowi…

    • TakieTamLicho

     I PO co partia ? Kukiz założył (o ile nie był od początku sterowany) i ostatnio takie mamy “fake newsy” przypadkowe,od których zawału można dostać jako zwolennik prawa do broni i nie tylko. Z potencjału na zmiany zostało WIELKIE NIC. Korwin ? Tu jeszcze lepiej, nie dość że on sam jest dla swojego środowiska problemem to jeszcze też jak Kukizowcy zrobił “zaciąg leninowski” z przypadkowych ludzi – i w rezultacie nawet u Korwina pojawili się PiSowcy i sieroty po Palikocie…

     Już nie wspomnę o tym jak kończą w naszym kraju ludzie niewygodni i zbyt ideowi dla przykładu: Wójcikowski z Kukiz’15 czy dawno temu (no lewak ale jednak chyba ideowy) Podrzycki – dziwne wypadki samochodowe. Lepper – samobójstwo. Wilczek (komuch ale ten od rewelacyjnej ustawy z lat 90-tych) – samobójstwo. A tych “mniej ważnych” postaci co brały się za politykę i smutno kończyły – od groma.

     Tu niestety trzeba zacząć od czegoś na kształt patriotycznego i ideowego ruchu masowego o strukturze komórkowej i zdecentralizowanej (tak by niemożliwa była dekapitacja czy infiltracja kierownictwa).I broń zdecydowanie jest elementem ważnym w podstawach programowych dla tworzenia tego ruchu.

 • PK

  Wnioski, jakie Pan wyciągnął są tyleż tragiczne, co niestety prawdziwe. Najbardziej z tego wszystkiego tragiczny jest ostatni akapit, a to dla tego, że brak polityków, którzy dbali by o interes Polaków, a nie własny i własnej zamkniętej kasty, nie daje nadziei zmian na lepsze, a przynajmniej nie w bliżej określonej przyszłości.
  Oczywiście nie mam na myśli “dbania” w rozumieniu PiS i reszty socjalistów, bo na dłuższą metę nic dobrego z tego nie wynika.
  Przez chwilę miałem nadzieję, że ruch Kukiza okaże się taką siłą, ale niestety mam co do tego coraz większe wątpliwości. Są oczywiście chlubne wyjątki, tak u Kukiza, jak i w innych partiach, ale mówimy tu o jednostkach, co w obecnym systemie nie znaczy nic.

 • Konrad Szwedowski

  Zamieściłem taki post na fb pod likiem do Pańskiego tekstu, wklejam też “u źródła”: Panie Andrzeju, kolejne precyzyjne trafienie na Pańskim koncie! Dokładnie tak to widzę od dawna. Problem jest taki, że niestety już nie bardzo jest gdzie zwiewać. Chyba jedyne to tzw emigracja wewn, jak ktoś ma tu warunki do taniego pobytu, a jak prowadzenia firmy to tylko np w Estonii ,on line (spzredażpowinna być “międzynarodowa”, jakieś usługi, spekulacja itp). Tu się nic nie zmieni, to jest mentalność “polskich” talmudycznych urzędasów i innych milonów pasożytów i cfaniaczków, włącznie z nowym oszustwem na “dobrą zmianę”.Pozdrawiam.

 • Starypryk

  Tak to jest jak miecz katowski głów zdrajców nie przytnie , płacimy za to już 30 lat a konca nie widać .
  A scena polityczna wydaje się być zabetonowana na amen , opozycja to taka kupa g…a że brak słów .
  Z mównicy sejmu padają żarliwe słowa obrony prawa stworzonego przez ubeków dla ubeków i innych świńskich ryi ,przeciw zwykłym obywatelom .
  Z tv nieprzerwanie płynie nie tylko propaganda ale wylewa się kłamstwo za kłamstwem podparte patriotyczną nutą ,dokładnie jak za komuny ,g…o wylewa się z każdej strony.
  Jest dokładnie tak jak w” Folwarku” trudno odróżnić świnie od ludzi , z tym że u nas juz ludzi może nie być w polityce .

 • max-bit

  Zniewolić, zatomizować zduraczyć społeczeństwo, kłania się NWO jako teoria spiskowa ?
  Może tak, może nie ale kto nie był zagranica ten nie wie co tam się wyprawia.
  U nas to jeszcze jeszcze … pikuś ale tylko z tego prostego powodu że Polak nie jest tak karny jak przeciętny niemiec … tak, tak “ordnung muss sein” obowiązuje, i po prostu jak to było w CK Dezerterach “My to takie łaziki których żaden regulamin nie utemperuje”. I co jest tu śmieszne, ale ciut prawdziwe może nas to w jakimś stopniu uratować.
  Ale jak się widzi młodych tj na ogół urodzonych w latach 90 a już szczególnie po 2000r to tragedia jest. (ciekawe od początku lat 90 psuć się zaczęło wszystko ?). Proszę tu nie wiązać tego z rozmontowaniem bloku wschodniego (chyba ?).
  Jak widać w każdym Państwie scenariusz duraczenia i “robienia” społeczeństwa oni doskonale wiedzą co działa na niemiaszka to nie na Polaka a co innego na każdą inną nacje.

 • THUMPS UP

  Cytat: “Nie mamy co liczyć na pozytywne zmiany…” ja się obawiam, że jedyna, na co teraz możemy liczyć to, żeby nie zmieniło się na gorzej (przywrócenie uznaniowości i konfiskata CP). Teraz widze, że projekt nowej UOBiA pojawił się zbyt wcześnie.

  • Damian

   To twój kolejny komentarz siejący defetyzm i poczucie beznadziei. Nawet pod wpisami, które broni bezpośrednio nie dotyczą. Ponadto uczepiłeś się tej konfiskaty CP jak Rzepicha do Piasta. Jak się tak boisz, to pędź jak najszybciej na najbliższą komendę rejestrować swoje sztuki. Albo je sprzedaj bądź wyrzuć. A swoje obawy zachowaj proszę dla siebie, zamiast wywnętrzniać je hurtowo pod każdym artykułem.
   “Projekt pojawił się zbyt wcześnie”, dobre sobie.
   Jeszcze jedno: nie fatyguj się z odpowiedzią. To nie jest wstęp do jakiejkolwiek dyskusji.

 • savorthez

  Trudno się nie zgodzić z tym felietonem… Gorzka refleksja na końcu do której wraca się co kilka lat (co wybory)…i tkwię w tym kraju żywiąc cały czas nadzieję,że tu może się zmienić na lepsze…

  W zasadzie co przychodzi mi do głowy to cytat: “Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy”.
  Niestety rola kościoła katolickiego ,który wespół z władzą tylko kombinuje jak rządzić umysłami Polaków, jest także znaczna.
  Marzy mi się Polska racjonalna,a nie państwo wyznaniowe, Polska wolna, ze świadomością swojej historii, ale nie z rozgrzebywaniem trupów, nie sterowaną centralnie gospodarką i ustawami,które tak naprawdę ograniczają wolność…