Legendarny pistolet VIS powraca – zarząd Fabryki Broni “Łucznik” Radom postanowił uruchomić produkcję

Fabryka Broni wznowiła prace nad rozpoczęciem produkcji pistoletu VIS. Proces produkcji rozpocznie się najpewniej w drugiej połowie przyszłego roku. Decyzja ta podyktowana jest licznymi zapytaniami ze strony użytkowników rynku cywilnego, pasjonatów, kolekcjonerów. Zarząd Fabryki uznał, że broń o tak historycznym znaczeniu dla Fabryki Broni powinna powrócić do produkcji.

To oficjalna wiadomość od rzecznika prasowego Fabryki Broni “Łucznik” Radom. Dodam, że przy okazji mojej ostatniej wizycie w Fabryce, pan prezes Suliga zapewniał, że cena pistoletu VIS będzie znacząco niższa od ceny (8000 zł) za jaką były sprzedawane pistolety na 90 rocznicę radomskiej Fabryki. Konkretna kwota jednak nie padła.

Aby to wszystko pięknie zagrało przydałaby się zmiana ustawy o broni i amunicji, tak aby jak najwięcej Polaków mogło kupić tą piękną broń. Jak bardzo nasz polski VIS jest piękny zobaczcie sami. Poniżej mała galeria mojego autorstwa.

Dalsze szczegóły i jeszcze więcej o pistolecie VIS znajdziecie na stronie milmag.pl

  

 • savorthez

  Brawo. Teraz tylko poprawka do konstytucji o “mirze domowym” i uruchomić sprzedaż na rynek cywilny dla praworządnych niekaranych obywateli 🙂 marzenie

 • Starypryk

  No jak by weszła nowa ustawa, to FB na tych visach (oczywiscie nie po 8kzł ) zarobił kasy a kasy ,”Vis w każdym domu ” VIS twoim ostatnim przyjacielem” “Z Visem ci się uda” 😛

  Kurde jaki to mógł by być rynek ,jak by nie było tego szamba , OT by się musiała opędzadz od chętnych, ze swoją bronią ,kluby sportowe były by klubami sportowymi , niezależni producencji ,rusznikarnie ,galanteria ,strzelnice dla strzelców , prawdziwi kolekcjonerzy, etc etc .
  To tyle w dziedzinie literatury S-F 😛

 • sz p

  Redakcja milmag nie zapomniała o inż. Modzelewskim. Ale coś innego jeszcze bardziej mnie zainteresowało. Otóż, odnośnie serii na 90-lecie: “Część pistoletów wz. 35 z tej partii trafiła w ręce dostojników państwowych, jeden egzemplarz przekazano Prezydentowi RP.” Musiałem wcześniej przegapić tę ciekawostkę i nie wiedziałem o tym. Prez. Duda ma pozwolenie? Czy dali mu zdekowany? A ci inni dostojnicy? Wiemy coś więcej?

  • Andrzej Turczyn

   ja nie wiem

   • ObroncaWolnosci

    Prezydent Duda ma pozwolenie z tego co mi wiadomo, tak jak wiekszosc naszych prezydentow. Chyba tylko Walesa nie ma.

    • sz p

     Ok. Ale takie martwe “z urzędu”, do ochrony osobistej, czy coś sprzed prezydentury?

     • ObroncaWolnosci

      Raczej juz jak osiagnal jakas pozycje.

   • sz p

    A może by tak p. prezydent strzelił z tego VISa ku chwale ojczyzny w Święto Niepodległości?
    Może warto wystosować oficjalne zaproszenie? Wiadomo, że tym razem już za późno i będzie odmowa, ale byłby to jakiś akcencik… Nie?

 • sz p

  A jeszcze coś: Kto strzelał z egzemplarza z tej ostatniej serii?
  Kolega kupił i dał, i… hm… Czy wszystkie egzeplarze wymagają “docierania”? Proszę podzielcie się wiedzą.
  Wiem, wiem, miłośnik oglądania i macania przymknie oko i na
  więcej, ale ja wolę traktować VISa poważnie, jako pełnowartościowy
  pistolet, zdolny do pełnienia funkcji pistoletu. Jeśli nowe VISy maja
  iść w świat, to fajniej żeby działały tak dobrze jak stare.

  • Andrzej Turczyn

   Prawda, zacina się strasznie

   • sz p

    No właśnie. Przykre, zwłaszcza że to nasza duma i że “trochę” trzeba było zapłacić. Ale nieuczciwie byłoby udawać, że wszystko jest ok. Rozważał Pan zwrócenie się do FB z prośbą o naprawę gwarancyjną? Trochę niżej TenSamJa donosi, że FB nie ma oryginalnej dokumentacji. Ciekawe jak ją odtworzyli. Nie byłem tam nigdy, ale mają chyba oryginalnego VISa… nie?

 • Mariusz

  Cena promocyjna 7 999 PLN

 • Krzysztof Jabłoński

  I mieści się w proponowanym ostatnio maksymalnym kalibrze dozwolonym dla cywila: 9mm. FB “Łucznik” Radom obiecała do końca roku PR-15 Ragun na rynku cywilnym. Że tak się wyrażę, ulica pamięta 😉

 • Stade van der Berg

  Jejku, ale klasa ! Sam bym chętnie takiego VIS-a kupił.

  • Mamako

   Spokojnie, jeszcze prawie rok do produkcji. Do tego “wielkość produkcji zależy od zamówień, na razie planowane jest wytwarzanie niewielkich partii”, zatem ceny też pewnie nie będą zbyt zachęcające. Coś mi mówi, że ustalą cenę ok. 5000 zł, niewielka garstka osób to kupi i skończy się produkcja, bo “mało chętnych”. Pożyjemy, zobaczymy.

 • Janusz Wilk

  Przy obecnej władzy ludowej to niech lepiej rozważą produkcję w wersji 4.5 mm BB

  • Mamako

   Albo rozdzielnego ładowania na proch czarny :D.

 • TenSamJa

  Chciałbym zaznaczyć, że Visy sprzed wojny i te to dwa inne pistolety. Po klapie Zakładów metalowych syndyk sprzedał dokumentacje do Visa, niedawno robili je na nowo :C

  • sz p

   Oryginalna dokumentacja techniczna VISa poszła nie wiadomo gdzie? I to nie dawno? Ale serio?
   A czy coś wiadomo kto robił nową dokumentację i na czym się opierał? To było teraz czy przed 97-ym?
   Jakiś czas temu rozmawiałem z tym syndykiem. Akurat nie odnośnie dokumentacji VISa. Mówił, że to już na tyle dawno było, że nie pamięta co komu sprzedał, ale wszystko poszło i nie ma szansy nic odzyskać, chyba że… zostało coś w Zielonce. Ma ktoś tam dojście?

   • TenSamJa

    Dokumentacja została sprzedana tylko nie wiem w jakim stopni, więc mogłem przesadzić z dwoma różnymi pistoletami.