Kilka tysięcy studentów chętnych do “Legii Akademickiej”

Jest już kilka tysięcy studentów, którzy się zgłosili i chcą uczestniczyć w programie ochotniczego szkolenia studentów “Legia Akademicka” – powiedział w czwartek wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk.

“Szkolenie ochotnicze studentów, które ruszyło jako pilotaż od tego roku dotyczy wyłącznie uczelni państwowych” – przypomniał w radiowej Trójce Dworczyk. Dodał, że na 98 uczelni do programu zgłosiło się 60. Podkreślił, że “jest to program ochotniczy i tym bardziej cieszy zainteresowanie szkoleniem wojskowym”.

Wiceminister powiedział, że “z jednej strony jest to takie świadectwo patriotycznych postaw wśród studentów, a z drugiej strony wyraźnie widać odpowiedzialność młodych ludzi za bezpieczeństwo państwa”. Przypomniał, że na razie studenci będą mieli zajęcia teoretyczne na uczelniach, a w lipcu, sierpniu i wrześniu będą odbywać szkolenia poligonowe.

Pilotażowy program ochotniczego szkolenia studentów “Legia Akademicka” składa się z dwóch modułów – teoretycznego i poligonowego. Pierwszy będzie odbywać się w murach uczelni wyższych, a drugi, poligonowy – w jednostkach, ośrodkach i centrach wojskowych. Koszt szkolenia w nadchodzącym roku akademickim wyniesie ponad 200 mln zł, z czego ok. 1,5 mln pokryje resort nauki, a główną część – Ministerstwo Obrony Narodowej.

W nadchodzącym roku akademickim w “Legii Akademickiej” będzie mogło wziąć udział 10 tys. osób – tyle miejsc przygotowały oba resorty na szkolenie szeregowych i podoficerów rezerwy.

W ramach programu każdy student i studentka, niezależnie roku i kierunku studiów, może przejść 30-godzinne szkolenie teoretyczne (w czasie trwania roku akademickiego, w murach uczelni). Z kolei w czasie wakacji odbędą się 22-godzinne szkolenie poligonowe. Absolwenci kursu będą mogli złożyć przysięgę i zostać szeregowymi rezerwy. Organizatorami części pierwszej będą uczelnie i resort nauki, szkolenia poligonowe pozostaną w kompetencjach MON. (PAP)


 

Czy myślicie, że ochotnicy chcą przeszkolenia wojskowego ale nie chcą dostępu do broni? Moim zdaniem sprawa jest jednoznaczna. Chcą się szkolić wojsko, chcą mieć prawo do broni, jedno z drugim jest ściśle związane. Polacy chcą posiadać umiejętności posługiwania się bronią, Polacy chcą mieć prawo do posiadania broni, a tylko tłoczona im do głowy kłamliwa ideologia, utrudnia przebicie się tej prawdy do publicznej przestrzeni.

Przy okazji krótka zajawka ważnej sprawy. Dzisiaj lub w najbliższych dniach ma ruszyć akcja informacyjna o programie Sokół – Strzelnica w każdym powiecie. To także za sprawą Ministerstwa Obrony Narodowej. Pierwszą większą impreza w ramach tej akcji będzie konferencja w Warszawie na początku grudnia. Wkrótce więcej w osobnym wpisie…

 • JA

  “Czy myślicie, że oni chcą przeszkolenia wojskowego ale nie chcą dostępu do broni? Moim zdaniem sprawa jest jednoznaczna.” Moim zdaniem niestety sprawa nie jest jednoznaczna. Wiele działań obecnego rządu to wcielanie w życie nie do końca przemyślanych idei zamiast przemyślanych projektów. Wystarczy posłuchać ministrów, aby nie mieć złudzeń, co oni myślą o naszym narodzie i naszym prawie do posiadania broni.

  • Andrzej Turczyn

   Ja nie piszę o działaniach rzadu, a tych co zgłaszają się do LA

   • JA

    Oni zapewne chcą, bo rozumieją, że kraj może potrzebować obrony, a bronić musi go naród. Czym? Przecież nie pokojowym marszem “solidarności z ofiarami” czy rezolucją wyrażającą “poważne zaniepokojenie”. Życie codzienne w Polsce jest obecnie mniej drastyczne od teatru działań wojennych, ale ofiar brutalnych przestępców – morderców, gwałcicieli, nożowników itd. przybywa codziennie – a bronić się strach i nie ma czym. Każdy rozumny człowiek z którym rozmawiam, nawet jeśli jest raczej przeciwny posiadaniu broni przez cywilów po krótkiej rozmowie godzi się z argumentami, że jednak broń w rękach cywilnych złem nie jest. Jedni wierzą, że potrzebna jest reglamentacja inni, że wcale niekoniecznie ale wciągnięci w rzeczową dyskusję opartą na faktach i logicznych argumentach zamiast na emocjach ludzie są raczej za niż przeciw. Kogo opisuję jako człowieka rozumnego? Osobę której stan umysłu pozwala na prowadzenie merytorycznej dyskusji.

 • Bartosz Alchimowicz

  Budują strzelnice, tylko ciekawe dla kogo jak Polacy są bez broni. Trafnie ujęte przez P. Hogę – to takie stawianie wozu przed koniem i ma jechać.

  • Andrzej Turczyn

   Moim zdaniem Macierewicz myśli i o broni dla Polaków, mam ku takiemu twierdzeniu poważne przesłanki.

  • Oak Duck

   Budują strzelnice, a za chwilę wejdzie ustawa o zakazie amunicji ołowianej i strzelnice będą stały puste :/

  • Mozets

   Wybudowanie strzelnicy trwa długo, wzięcie broni do ręki parę sekund.

 • Starypryk

  Strzelnica co kilometr………od monopolowego 😛
  To co pisze kol: max-bit , czas temu poświęcony to jakaś kpina czy żart .
  Wystarczy przecież uwolnić przepisy i wszystko powolutku zacznie działać ,
  będą powstawać strzelnice ,kluby i stowarzyszenia grupy wszelakiej maści ,ludzie sami zaczną się organizować , będzie patriotyzm będzie flaga będzie duma i to ta prawdziwa .

 • Arkadiusz Kozieł

  Skoro WOT-y zdobyły lotnisko po krótkim szkoleniu, to “Studenty” po takim szkoleniu ( jednak to yntelygenty ) pewnie zdołają podbić co najmniej jakieś średnie miasto.
  Oczywiście to sarkazm, ale taki jednak smutny, taka komediodrama.
  Podobno w Moskwie zaczyna brakować szampanów.

 • Mozets

  Przeczytałem w artykule o 22 -godzinnym szkoleniu poligonowym . Czy to nie pomyłka w tekście? Chyba 22-dniowym szkoleniu w centrach szkolenia wojskowego. Co do zainteresowania studentów szkoleniem wojskowym to nie stawiają oni sprawy zapewnienia im prywatnej broni natychmiast jako warunku. Oni naprawdę chcą się wyszkolić wojskowo. To są wspaniali młodzi ludzie. Mam te dane od znajomych kolegów wykładowców z uczelni krakowskich i szczecińskich. Pewnie ,że wielu z tych studentów chciałoby mieć prywatną broń, ale na razie brakuje im często na obiad w barze z ruskimi pierogami i na imprezę w sobotę. Student biedny jest.

 • norfonde

  Do wiadomości komentujących.
  Zarówno Legia Akademicka jak i Strzelnica w Powiecie to programy realizowane oddolnie przez Stowarzyszenie Obrona Narodowa w ramach zadania zleconego, a nie bezpośrednio MON. MON zaproponowało koncepcję i zapewniło szeroko pojęte narzędzia do realizacji zadania, bezpośrednio realizacją zajmują się jednak społecznicy znający problematykę dostępu do broni palnej. To są ludzie z naszego otoczenia, a nie politycy i urzędnicy spoglądający na problem ze swojej “różowej” perspektywy.
  Tak to wygląda w telegraficznym skrócie.

  Na pochwałę zasługuje fakt, że politycy patronujący tym działaniom nie przeszkadzają. Po prostu nie przeszkadzają. Serdecznie im za to dziękuję.

  SSGARMIN również otrzymało zaproszenie do współpracy przy programie Strzelnica w Powiecie. Nie ukrywam, że mając świadomość niebywałej skuteczności naszej amatorszczyzny pt. Arizona podchodziłem do tematu rządowej inicjatywy wybitnie sceptycznie. Ostatecznie jednak zadeklarowałem nasz udział, podzielenie się doświadczeniami i wskazanie istotnych przeszkód nawet jeśli przyniesie to marginalny wpływ i jedynie mały sukces. Jakoś przeżyję kilka miesięcy bez swojej pyszałkowatości, ostrego sarkazmu i ciętego jęzora. To już nie jest poradnik pisany luźną polszczyzną przy piwku, tu jest do ugrania istotna i pozytywna przyszłość strzelectwa. Oficjalne współdziałanie zapewni również szerszą wiedzę nt. zamiarów MON. Nie jestem człowiekiem, który uwielbia rozpływać się w błogim stanie nieświadomości, lubię wiedzieć co? kto? jak? dlaczego?

  • Mozets

   Męski, żołnierski uścisk ręki dla norfonde. Więcej takich wypowiedzi się przyda.
   kpt.M.Mozets spec. uzbr. (jnwsws).

  • Krys53

   wreszcie coś pozytywnego i mam do Ciebie pytanie:
   Jestem na etapie pozyskiwania starej strzelnicy od Lasów Państwowych (w lesie kilka km od mieszkań), idzie ciężko ale sie posuwamy do przodu, jest szansa że dla stowarzyszenia w 2018 ją udostępnią. Władze gminy i powiatu są nam przychylne, część osi praktycznie do niewielkiej poprawki a reszta do wycinki drzew, poprawy kulochwytów i budowy infrastruktury a miejsca jest sporo, tylko pomysły, trochę czasu i trochę kasy 😉
   Czy będzie możliwość liczyć na jakieś dofinansowanie?

   • Mozets

    Zawrzeć umowę, że strzelnica oprócz działaności komercyjnej będzie udostępniana do szkoleń WOT, strzelców sportowych , policji, szkół, i jest szansa na prawie całkowite dofinansowanie.

   • norfonde

    Odezwij się ssgarmin@wp.pl lub na FB w profilu Stowarzyszenia Strzeleckiego GARMIN. Ogarniemy temat.

    Urzędnicy są zawsze przychylni do czasu, gdy trzeba złożyć podpis.