Atak przestępcy, z użyciem broni palnej, na mieszkańców miejscowości Rancho Tehama w Północnej Kalifornii

USA, Kalifornia, hrabstwo Tehama. Około godziny 8 rano znany miejscowym mieszkańcom przestępca zaatakował z użyciem broni palnej, w liczącej 1485 osób wiejskiej społeczności Rancho Tehama. Internet informuje, że co najmniej trzy osoby zginęły i dwoje dzieci zostało rannych. Strzały padały w siedmiu różnych miejscach, w tym w okolicach miejscowej szkoły. Gdy strzały padły w okolicach szkoły, dzieci schowały się w salach lekcyjnych. Dzieci zostały trafione na skutek strzałów padających na zewnątrz budynku szkolnego.

Morderca został zastrzelony przez policjantów. Na miejscu było ponad 100 policjantów i funkcjonariuszy FBI.

(źródło nbcsandiego.com abcnews.go.com)


2017-11-14 20:50 (AP, media, AFP/PAP)

USA/ Pięć ofiar strzelaniny w szkole podstawowej (opis)

Pięć osób, włącznie z napastnikiem, zginęło, a kilka zostało rannych we wtorek podczas strzelaniny w szkole podstawowej w Rancho Tehama w pobliżu miejscowości Corning w północnej Kalifornii – podało biuro szeryfa hrabstwa Tehama.

Nie poinformowano jak dotąd, ile osób zostało rannych, wiadomo jedynie, że jest wśród nich dwoje dzieci. Napastnik został zastrzelony przez policję; zginął na miejscu.

Strzelanina rozpoczęła się około 8 rano czasu lokalnego; do godz. 10 szkoła została ewakuowana i zabezpieczona – powiedziała przedstawicielka władz szkolnych okręgu Corning Jeanine Quist. Uczniowie szkoły Rancho Tehama zostali przewiezieni “w bezpieczne miejsce” – podało biuro szeryfa.

Rannych hospitalizowano; trzy osoby leczone są w szpitalu w Redding, około 80 km od Rancho Tehama. Rzeczniczka szpitala Marcy Miracle odmówiła podania informacji na temat stanu pacjentów.

Według lokalnej telewizji KCRA strzały usłyszano najpierw w prywatnym domu, a następnie strzelanina przeniosła się do szkoły.

Przedstawiciel biura szeryfa hrabstwa Tehama Phil Johnston powiedział, że policja bada co najmniej pięć “scen zbrodni” wokół szkoły Rancho Tehama w związku ze strzelaniną.

Rancho Tehama Reserve to mała miejscowość, licząca niespełna 1,5 tys. mieszkańców, położona między Corning a Red Bluff, około 209 km od Sacramento. (PAP)


No i zgodnie z nauką Papieża Franciszka trzeba było się rozbroić i zaufać miejscowemu przestępcy. Zdaniem tego zwodziciela zasada, że złego człowieka z bronią może powstrzymać tylko dobry człowiek z bronią, nie działa. Nie działa, bo lepsze jest zaufanie, a próba powstrzymania siłą złego z bronią, jest przemocą. Na szczęście w USA tego antychrześcijanina nie bardzo ktokolwiek słucha.


2017-11-15 20:51 (AP,Media/PAP) USA/ Żona napastnika z Kalifornii znaleziona martwa

Żonę napastnika z Rancho Tehama Reserve w Kalifornii znaleziono martwą w jej domu – poinformował w środę asystent szeryfa w tej miejscowości Phil Johnston. Według śledczych po zabiciu kobiety zamachowiec rozpoczął wtorkową strzelaninę, w której zabił cztery osoby.

W kilku miejscach Rancho Tehama Reserve napastnik ranił również 10 osób – podały lokalne władze.

Zwłoki kobiety były ukryte pod podłogą w domu, w którym mieszkała razem z mężem. Śledczy podejrzewają, że do jej zabójstwa doszło w poniedziałek.

Jak podał “Los Angeles Times”, we wtorek rano napastnik zastrzelił sąsiada i ukradł furgonetkę. Według dziennika jadąc samochodem oddawał strzały w przypadkowym kierunku. Po dojechaniu pod szkołę podstawową mężczyzna próbował staranować jej bramę wjazdową oraz dostać się do budynku, który z obawy przed nim zamknięto. Według świadków napastnik miał wysiąść z samochodu i strzelać przez okna szkoły.

Zamachowiec został zastrzelony przez policję podczas próby ucieczki samochodem. Zginął na miejscu.

Amerykańskie media odnotowały, że rodzina napastnika podejrzewa go o uzależnienie od narkotyków. Zaznaczyły również, iż w styczniu postawiono mu zarzuty ataku z użyciem noża, ale wyszedł z aresztu za kaucją.

Rancho Tehama Reserve to mała miejscowość, licząca niespełna 1,5 tys. mieszkańców, położona między Corning a Red Bluff, ok. 209 km od Sacramento. (PAP)

 

 • max-bit

  Bezowy był
  Czy znofu sfiksowany amerykaniec…

 • max-bit

  U nas też “miała” być jakaś strzelanina.
  https://trojmiasto.onet.pl/gdynia-strzaly-w-biurowcu-30-latek-zatrzymany/l2552cq
  Bardzo dziwne … wg mnie
  Wania prowokacją.

  A tym czasem …
  http://niezalezna.pl/208657-szef-mon-dla-observera-o-przygotowaniach-rosji-do-wojny-pierwszym-ruchem-jest-ukraina
  To Panu Antoniemu nikt nie powiedział “Si vis pacem, para bellum” u….

  • Witek

   Żadna prowokacja. Znam gościa z widzenia na zawodach. Dobrze strzelał z kałacha, ale są różne wersje tego co tam się stało.

   • max-bit

    1. Na jakich zasadach obcokrajowiec posiada w Polsce broń palną ???
    2. Może to tajemnica ale co to za różne wersje … może coś zdradzisz ….

    • Witek

     Nie wiem na jakich zasadach dostał pozwolenie. Z tego co wiem , mieszka i pracuje w Polsce od dawna. Słyszałem , że po treningu poszedł do biura z klamotami , ktoś wpadł w panikę i zrobił się bałagan. W tej firmie podobno w ogóle panuje dość nerwowa atmosfera .

 • Pawel W

  “No i zgodnie z nauką Papieża Franciszka trzeba było się rozbroić i zaufać miejscowemu przestępcy. ”
  Przyszedłby z nożem i zarzynał. Tak jak dzieje się to w Chinach, czy innych miejscach, gdzie nie ma dostępu do broni palnej.
  Mnie zastanawia co innego – dlaczego skoro strzelanina zaczęła się o 8:00, to szkołę zabezpieczono dopiero o 10:00? A może to nie była strzelanina? Może to był jedyny uzbrojony człowiek do czasu przyjazdu policji, który czuł się jak lis w kurniku?

  • el_koyoto

   Mogło tak być.

 • Tomas de Torquemada

  Na szczęście nie wszyscy w USA słuchają protestanckich duchownych nawołujących do ograniczenia praw płynących z drugiej poprawki. Takich jak wymienieni poniżej:

  -Evangelical Lutheran Church in America (protestanci):

  To call upon all of our congregations, synods, and appropriate agencies to work for the passage and strict enforcement of local, state, and national legislation as appropriate, that rigidly controls the manufacture, importation, exportation, sale, purchase, transfer, receipt, possession or transportation of handguns, assault weapons, and assault-like weapons and their parts, excluding rifles and shotguns used for hunting and sporting purposes, for use other than law enforcement and military purposes.
  żródło: https://www.loga.org/gunshow.htm

  – Metodyści (protestanci)

  Support federal legislation in the US Congress to regulate the importation, manufacturing, sale, and possession of guns and ammunition by the general public. Such legislation should include provisions for the registration and licensing of gun purchasers and owners, appropriate background investigation and waiting periods prior to gun purchase, and regulation of subsequent sale…
  źródło: http://www.umc.org/news-and-media/faith-leaders-join-call-to-end-gun-violence

  – Adwentyści dnia siódmego (protestanci)

  In addition, with public safety and the value of human life in mind, the sale of automatic or semi-automatic assault weapons should be strictly controlled. This would reduce the use of weapons by mentally disturbed people and criminals, especially those involved in drug and gang activities.”
  źródło: https://www.adventist.org/en/information/official-statements/

  – Unitarianie (protestanci)

  The Unitarian Universalist Association, its member congregations, and individual Unitarian Universalists in the United States be urged to petition legislators to enact and support laws banning private ownership or use of machine guns and semi-automatic and automatic assault weapons.
  źródło: https://www.uua.org/action/statements/gun-control

  – Prezbitarianie (protestanci)

  Call upon the United States government to establish meaningful and effective federal legislation to regulate the importation, manufacture, sale, and possession of guns and ammunition by the general public.
  źródło: https://www.presbyterianmission.org/what-we-believe/gun-violence/

  – National Council of Churches of Christ (unia kościołów protestanckich)

  Call upon our local, state, and federal legislators to enact reforms that limit access to assault weapons and handguns, including closing the so-called federal “gun show loophole,” which allows for the purchase of firearms from private sellers without submitting to a background check, or providing documentation of the purchase;
  źródło: https://heedinggodscall.org/content/church-brethren-july-2010

  – Church of the Brethren (protestanci)

  We support many of the initiatives that are being considered in the subcommittee, such as the institution of a universal background check, limits on ammunition magazine capacity and assault-style weapons, and stricter gun trafficking laws. As a denomination, we have historically called for laws such as these and believe that they will go a long way to helping curb the gun violence epidemic that has affected this country for decades.
  źródło: http://www.brethren.org/news/2013/church-of-the-brethren-testimony-on-gun-control.html

  – Kościół Episkopalny (protestanci)

  The Concealed Carry Reciprocity Act – recently introduced in the House of Representatives and the Senate – would create federal oversight of concealed firearms. This bill would overrule legislation that states have in place to limit concealed weapons and keep their citizens and communities safe. By allowing concealed-weapons holders to cross state lines, the bill would increase the number of weapons in public spaces, even allowing concealed-weapons permittees to carry their weapons on school properties and on public lands.
  źródło: https://www.episcopalchurch.org/library/article/eppn-tell-congress-support-common-sense-gun-reform

  I mozna tak wymieniać długo, długo, długo. Przez wszystkie odłamy protestantyzmu: luteran, kalwinów, zielonoświątkowców (kościoły pentekostalne), adwentystów, ewangelików, prezbiterian, baptystów, anabaptystów, anglikanów…

  I choćby przyszło tysiąć pastorów
  I luterańskich pięćset doktorów;
  I każdy nie wiem jak się wytężał
  To nie wyliczą, taki to ciężar.

  Całe szczęście, że są w USA porządni, katoliccy politycy wspierający prawo do posiadania broni, tacy jak: Paul Ryan, John Boehner, Joe Donnelly, Wspierani przez katolickie pisma, wydawnictwa i portale takie jak catholicexchange.com, gdzie znany publicysta, absolwent Thomas Aquinas College Sean Fitzpatrick pisze: Making use of the best available means of defending the sanctity of life is also a Catholic duty; and sometimes a firearm may be the best available means. źródło: Catholic Exchange, Sean Fitzpatrick “Can Catholics Bear Arms?” 01.08.2014.

 • Tomas de Torquemada

  Na szczęście nie wszyscy w USA słuchają protestanckich duchownych nawołujących do ograniczenia praw płynących z drugiej poprawki. Takich jak wymienieni poniżej:

  -Evangelical Lutheran Church in America (protestanci):

  To call upon all of our congregations, synods, and appropriate agencies to work for the passage and strict enforcement of local, state, and national legislation as appropriate, that rigidly controls the manufacture, importation, exportation, sale, purchase, transfer, receipt, possession or transportation of handguns, assault weapons, and assault-like weapons and their parts, excluding rifles and shotguns used for hunting and sporting purposes, for use other than law enforcement and military purposes.
  żródło: https://www.loga.org/gunsho

  – Metodyści (protestanci)

  Support federal legislation in the US Congress to regulate the importation, manufacturing, sale, and possession of guns and ammunition by the general public. Such legislation should include provisions for the registration and licensing of gun purchasers and owners, appropriate background investigation and waiting periods prior to gun purchase, and regulation of subsequent sale…
  źródło: http://www.umc.org/news-and
  – Adwentyści dnia siódmego (protestanci)
  In addition, with public safety and the value of human life in mind, the sale of automatic or semi-automatic assault weapons should be strictly controlled. This would reduce the use of weapons by mentally disturbed people and criminals, especially those involved in drug and gang activities.”
  źródło: https://www.adventist.org/e

  – Unitarianie (protestanci)

  The Unitarian Universalist Association, its member congregations, and individual Unitarian Universalists in the United States be urged to petition legislators to enact and support laws banning private ownership or use of machine guns and semi-automatic and automatic assault weapons.
  źródło: https://www.uua.org/action/

  – Prezbitarianie (protestanci)

  Call upon the United States government to establish meaningful and effective federal legislation to regulate the importation, manufacture, sale, and possession of guns and ammunition by the general public.
  źródło: https://www.presbyterianmis

  – National Council of Churches of Christ (unia kościołów protestanckich)

  Call upon our local, state, and federal legislators to enact reforms that limit access to assault weapons and handguns, including closing the so-called federal “gun show loophole,” which allows for the purchase of firearms from private sellers without submitting to a background check, or providing documentation of the purchase;
  źródło: https://heedinggodscall.org

  – Church of the Brethren (protestanci)

  We support many of the initiatives that are being considered in the subcommittee, such as the institution of a universal background check, limits on ammunition magazine capacity and assault-style weapons, and stricter gun trafficking laws. As a denomination, we have historically called for laws such as these and believe that they will go a long way to helping curb the gun violence epidemic that has affected this country for decades.
  źródło: http://www.brethren.org/new

  – Kościół Episkopalny (protestanci)

  The Concealed Carry Reciprocity Act – recently introduced in the House of Representatives and the Senate – would create federal oversight of concealed firearms. This bill would overrule legislation that states have in place to limit concealed weapons and keep their citizens and communities safe. By allowing concealed-weapons holders to cross state lines, the bill would increase the number of weapons in public spaces, even allowing concealed-weapons permittees to carry their weapons on school properties and on public lands.
  źródło: https://www.episcopalchurch
  I mozna tak wymieniać długo, długo, długo. Przez wszystkie odłamy protestantyzmu: luteran, kalwinów, zielonoświątkowców (kościoły pentekostalne), adwentystów, ewangelików, prezbiterian, baptystów, anabaptystów, anglikanów…

  I choćby przyszło tysiąć pastorów
  I luterańskich pięćset doktorów;
  I każdy nie wiem jak się wytężał
  To nie wyliczą, taki to ciężar.

  Całe szczęście, że są w USA porządni, katoliccy politycy wspierający prawo do posiadania broni, tacy jak: Paul Ryan, John Boehner, Joe Donnelly, Wspierani przez katolickie pisma, wydawnictwa i portale takie jak catholicexchange.com, gdzie znany publicysta, absolwent Thomas Aquinas College Sean Fitzpatrick pisze: Making use of the best available means of defending the sanctity of life is also a Catholic duty; and sometimes a firearm may be the best available means. źródło: Catholic Exchange, Sean Fitzpatrick “Can Catholics Bear Arms?” 01.08.2014.

 • Tomas de Torquemada

  Na szczęście nie wszyscy w USA słuchają protestanckich duchownych nawołujących do ograniczenia praw płynących z drugiej poprawki. Takich jak wymienieni poniżej:
  -Evangelical Lutheran Church in America (protestanci):
  To call upon all of our congregations, synods, and appropriate agencies to work for the passage and strict enforcement of local, state, and national legislation as appropriate, that rigidly controls the manufacture, importation, exportation, sale, purchase, transfer, receipt, possession or transportation of handguns, assault weapons, and assault-like weapons and their parts, excluding rifles and shotguns used for hunting and sporting purposes, for use other than law enforcement and military purposes.
  żródło: https://www.loga.org/gunsho
  – Metodyści (protestanci)
  Support federal legislation in the US Congress to regulate the importation, manufacturing, sale, and possession of guns and ammunition by the general public. Such legislation should include provisions for the registration and licensing of gun purchasers and owners, appropriate background investigation and waiting periods prior to gun purchase, and regulation of subsequent sale…
  źródło: http://www.umc.org/news-and
  – Adwentyści dnia siódmego (protestanci)
  In addition, with public safety and the value of human life in mind, the sale of automatic or semi-automatic assault weapons should be strictly controlled. This would reduce the use of weapons by mentally disturbed people and criminals, especially those involved in drug and gang activities.”
  źródło: https://www.adventist.org/e
  – Unitarianie (protestanci)
  The Unitarian Universalist Association, its member congregations, and individual Unitarian Universalists in the United States be urged to petition legislators to enact and support laws banning private ownership or use of machine guns and semi-automatic and automatic assault weapons.
  źródło: https://www.uua.org/action/
  – Prezbitarianie (protestanci)
  Call upon the United States government to establish meaningful and effective federal legislation to regulate the importation, manufacture, sale, and possession of guns and ammunition by the general public.
  źródło: https://www.presbyterianmis
  – National Council of Churches of Christ (unia kościołów protestanckich)
  Call upon our local, state, and federal legislators to enact reforms that limit access to assault weapons and handguns, including closing the so-called federal “gun show loophole,” which allows for the purchase of firearms from private sellers without submitting to a background check, or providing documentation of the purchase;
  źródło: https://heedinggodscall.org
  – Church of the Brethren (protestanci)
  We support many of the initiatives that are being considered in the subcommittee, such as the institution of a universal background check, limits on ammunition magazine capacity and assault-style weapons, and stricter gun trafficking laws. As a denomination, we have historically called for laws such as these and believe that they will go a long way to helping curb the gun violence epidemic that has affected this country for decades.
  źródło: http://www.brethren.org/new
  – Kościół Episkopalny (protestanci)
  The Concealed Carry Reciprocity Act – recently introduced in the House of Representatives and the Senate – would create federal oversight of concealed firearms. This bill would overrule legislation that states have in place to limit concealed weapons and keep their citizens and communities safe. By allowing concealed-weapons holders to cross state lines, the bill would increase the number of weapons in public spaces, even allowing concealed-weapons permittees to carry their weapons on school properties and on public lands.
  źródło: https://www.episcopalchurch
  I mozna tak wymieniać długo, długo, długo. Przez wszystkie odłamy protestantyzmu: luteran, kalwinów, zielonoświątkowców (kościoły pentekostalne), adwentystów, ewangelików, prezbiterian, baptystów, anabaptystów, anglikanów…
  I choćby przyszło tysiąć pastorów
  I luterańskich pięćset doktorów;
  I każdy nie wiem jak się wytężał
  To nie wyliczą, taki to ciężar.
  Całe szczęście, że są w USA porządni, katoliccy politycy wspierający prawo do posiadania broni, tacy jak: Paul Ryan, John Boehner, Joe Donnelly, Wspierani przez katolickie pisma, wydawnictwa i portale takie jak catholicexchange.com, gdzie znany publicysta, absolwent Thomas Aquinas College Sean Fitzpatrick pisze: Making use of the best available means of defending the sanctity of life is also a Catholic duty; and sometimes a firearm may be the best available means. źródło: Catholic Exchange, Sean Fitzpatrick “Can Catholics Bear Arms?” 01.08.2014.