Szef MON w “Gazecie Polskiej”: Bunt generałów złotego funduszu

Gdy zostałem ministrem obrony narodowej, zobaczyłem w armii ludzi ze “złotego funduszu” na kluczowych stanowiskach – mówi w wywiadzie dla “Gazety Polskiej” szef MON Antoni Macierewicz. Według niego, to ludzie z tego PRL-owskiego funduszu stoją za tzw. buntem generałów.

Szef MON podkreśla w wywiadzie dla środowej “GP”, że “złoty fundusz”, którego oficjalna nazwa brzmi Fundusz Przyspieszonego Rozwoju, “próbował reaktywować w 2012 roku minister Tomasz Siemoniak”.

Pytany jaki wpływ mają ludzie z funduszu na kształt polskiej armii, odpowiedział: “Do niedawna bardzo istotny i chcą mieć go nadal. I na pewno im dłużej jest blokowana możliwość mianowania nowych generałów, tym bardziej utrwala się wpływ takich ludzi na polską armię”.

Minister obrony dodał, że pierwszy raz z informacją o istnieniu “złotego funduszu” zetknął się zaraz po objęciu ministerstwa, przy zapoznawaniu się z życiorysami ludzi przedstawianych do awansu. Nie odpowiedział na pytanie, kto przedstawiał te osoby do awansu.

Jak wyjaśnił Macierewicz, fundusz to sformalizowana grupa ludzi, którzy przynależność do niego mieli zapisaną w oficjalnych dokumentach personalnych żołnierza. “To byli młodzi ludzie, wyselekcjonowani na początku lat 80. z całej kadry oficerskiej, jako ci, którzy będą w przyszłości dowodzili polską armią. Wojsko miało czuwać nad ich rozwojem i przygotowaniem do roli dowódców” – powiedział szef MON.

Macierewicz podkreślił, że grupa ta została nazwana “złotym funduszem” ze względu “na przywileje finansowe, możliwości wszechstronnego szkolenia i zapewnionej drogi awansu”.

“W wojskowych służbach specjalnych PRL tego typu strukturę nazywano kadrą perspektywiczną. Ta nazwa funkcjonowała także w oficjalnych dokumentach. Gdy zostałem ministrem obrony narodowej, zobaczyłem w armii ludzi ze złotego funduszu na kluczowych stanowiskach. To niewielka grupa, ale wciąż bardzo wpływowa – nawet jeśli znajduje się dzisiaj poza armią” – powiedział minister.

Szef MON, pytany, czy ci ludzie stoją za “buntem generałów”, odpowiedział: “Tak, a ich wpływy można było zaobserwować, gdy z wojska odeszło kilku generałów współodpowiedzialnych za osłabianie polskiej armii. Rozpoczął się wówczas medialny, zmasowany atak, który wciąż trwa”.

“I nikt nie czuje się zażenowany tym, że chodzi o funkcjonariuszy wojskowej bezpieki, i tych, którzy bili czołem przed gen. Stanisławem Koziejem czy prezydentem Bronisławem Komorowskim. Robili to wówczas, gdy milczenie gen. Mieczysława Cieniucha, dowodzącego +grupą wsparcia+ dla ekspertów pracujących w Smoleńsku, pomagało upowszechniać kłamstwo smoleńskie. Robili to także wówczas, gdy na kilka miesięcy przed agresją rosyjską na Ukrainę Bronisław Komorowski ogłaszał doktrynę, że przez dwadzieścia lat nie będzie wojny w Europie, a Rosja nam nie zagrozi” – podkreślił Macierewicz.

“Wówczas nie mieli odwagi ani bronić swoich towarzyszy broni leżących w błocie smoleńskim, ani Polaków skazywanych na bezradność wobec Rosji! Tchórzliwe milczenie było wtedy nazywane odwagą, dziś odwagą nazywa się atakowanie wzmacniania armii. Co więcej, środowiska postkomunistyczne oraz liberalne używają tego paliwa w sposób szczególnie bezwzględny i konsekwentny. Niestety, ze strony środowisk patriotycznych, ze strony obozu dobrej zmiany zakres przeciwstawienia się temu atakowi jest niewielki” – ocenił szef MON.

Według Macierewicza na obecną sytuację w armii miały wpływ decyzje podejmowane jeszcze w latach 80. poprzedniego stulecia. Przywołał rozmowę między Wojciechem Jaruzelskim i Michaiłem Gorbaczowem, “podczas której Jaruzelski zapewnił, że jeśli chodzi o polską armię, to on na pokolenia zabezpieczył dominację środowisk związanych ze Związkiem Sowieckim”.

“Wydawało się wówczas, że mamy do czynienia z pewną bufonadą w wykonaniu Jaruzelskiego – ot, takim rzuceniem nieuprawnionego stwierdzenia, niemającego żadnego zakorzenienia w faktach. Później jednak zapoznałem się z dokumentami dotyczącymi systemu nazwanego +złotym funduszem+” – powiedział minister.

Szef MON podkreślił, że nie można z góry przekreślać wszystkich, którzy przeszli przez tzw. złoty fundusz. “Do każdej osoby należy podejść indywidualnie i tak właśnie postępuję. Jeżeli ktoś nie popełnił przestępstwa zdrady Polski, nie uwikłał się w trwałe zależności i gotów jest budować nową armię, to zawsze będzie miał drogę otwartą” – powiedział. (PAP)

Wywiad, jak pisałem arcyważny, wywiad po którym Polska scena polityczna powinna być w części przewrócona, a Polacy powinni wskazywać palcem na prezydenta Dudę i domagać się wyjaśnień jego roli w utrzymywaniu wpływów Kremla w polskiej Armii. Niestety cisza… Doda zatrzymana, lud zajmuje się jakimiś bzdurami. Moim zdaniem prawdziwe są słowa ministra Macierewicza, że “mamy do czynienia w Polsce z sytuacją naprawdę bardzo głęboko niebezpieczną”. No cóż, jak sobie pościelimy tak będziemy spali – staropolskie przysłowia są prawdziwe.

Zachęcam do kupienia tygodnika Gazeta Polska i zapoznanie się z całością. Mam jedną pretensję do ministra Macierewicza, brzmi ona tak:

Dlaczego dopiero teraz o tym Pan mówi? Dlaczego nie słyszeliśmy o tym wcześniej? Polacy chcą oczyszczenia Polski z popłuczyn komunizmu. Bez Polaków ta walka się Panu nie uda. Wywiad ukazał się w okresie bardzo gorącym, gdy już nabrzmiały przeróżne problemy. Jest starcie z prezydentem Dudą, który jak trzeba rozumieć jest po przeciwnej stronie. Chwiejny Kaczyński też nie wiadomo co uczyni. Nikt nie wie po czyjej ten człowiek tak naprawdę stoi stronie. Konsekwencje jego strategicznych wyborów, w tym naznaczenia Dudy na prezydenta, dzisiaj nas dotykają boleśnie. Wy politycy macie taką manierę, że zdaje się wam, że wiecie lepiej i widzicie dalej. Owszem, jest Pan minister człowiekiem wyjątkowym, ale bez siły Polaków niczego Pan samodzielnie nie zrobi.

Sytuacja jest naprawdę poważna, z tego powodu oświadczam, że stoję: #MuremZaMacierewiczem !

 • Starypryk

  “Dlaczego dopiero teraz o tym Pan mówi?”
  Ano pewnie dlatego że próbowano tych ludzi przeciągnąć na swoją stronę ,to samo z sędziami l,ubekami itd itd .
  Niestety, okrągły stół ,gruba kreska ,wasz premier nasz… etc etc ustawiła nasz kraj w takim a nie innym położeniu.
  Polska przegrała wszystko co miała do przegrania i co miała przegrać ,co miało zostać rozwalone to zostało rozwalone ,co miało być zabetonowane zostało zabetonowane i trwa, bo rządzącym wydaje się że da się coś na tym ugrać .
  A to się nie skończy wraz z naturalnym odejściem tamtego pokolenia ,oni mieli czas wychować następców myślących i robiących dokładnie tak samo ,pamiętajmy że to nie tylko ludzie ale i prawa ustawy były i są ich dziełem to trwa .
  A posprzątanie tej stajni wymagało by radykalnych działań, bez żadnych warunków czy układów .

  • Mozets

   Starypryku – Twoja konkretna i komunikatywna opinia zasługuje na szacunek. Jasno bez jąkania i enigmatycznych stękań wyrażone zdanie – uścisk ręki.
   kpt. M.Mozets

 • Bruum
 • Jan Kowalski

  Słynny agent rosyjski A. Golicyn napisał pamiętne słowa: Polska nie ma polityków. Są tylko agenci.

 • Seewald

  Nie wolno dopuścić do drugiej kadencji PAD .

  • Mozets

   Jeśli będzie inny lepszy kandydat na prezydenta – oczywiście, że kategoryczną poradę Seewalda nalezy wziąć poważnie pod uwagę. Proponuję ranking – kto w świetle aktualnie dostępnej wiedzy politrycznej mógłby ubiegać się o to stanowisko w Państwie. Konkretnie. Nazwiskami i dossier, referencje, opinie. Wyjaśnię, że sam nie wiem co naprawdę jest “grane” w tych przepychankach na linii prezydent – minister ON. A nie chcę konfabulować jak ogromna ilość “dobrze zorientowanych” na tym portalu. Ludzie razwiedki jednak chyba doskonale wiedzą o co chodzi. I w tym uczestniczą. Tego jestem pewien jako były wojskowy zawodowy.
   kpt. M.Mozets specjalista uzbrojenia (jnwsws).

   • Seewald

    Nawet miałbym kandydata : prof. Ryszard Legutko , nasz deputowany w parlamencie europejskim.

    • Mozets

     A coś więcej? Pod kątem jego przydatności na stanowisku Ministra Obrony? Ogólnie profesor jest wspaniałym człowiekiem. Ale kierunkowo – jakie cechy profesora są przydatne na stanowisku szefa MON. By nie było tak, że “zamienił stryjek siekierkę na kijek”.

 • Mozets

  W roku 1968 jako młody oficer rozpocząłem służbę w jednej z brygad rakietowych . Byłem młody, sprawny, chętny do pracy, nie do przegryzienia zmęczeniem , wysiłkiem, brakiem snu, jedzeniem co popadło na ćwiczeniach. Zauważono to. Po roku dostałem już pierwszy medal i zaliczono mnie do kadry jw. nazywanej “Złotym Funduszem Ministra Obrony “. Po roku także obserwując typowe wredne zagrania dowódców, chamstwo i brak honoru większości kadry – dalej pracowałem bez zarzutu ale zacząłem mówić głośno co myślę , szczególnie o szkoleniu politycznym , paranoi i psychopatach w jednostce. Poruszyłem to w rozmowie z gen. Dengą tuż po powrocie jednostki ze startów bojowych w Kazachstanie . (wysłuchanie poinspekcyjne). I natychmiast wypadłem ze Złotego Funduszu. Wyrwałem się też z tej jednostki po 4 latach walki ( gdzie polowano na mnie przez te 4 lata jak na zwierzynę łowną) i po paru latach w instytucie wojskowym tuż przed stanem wojennym podałem się do dymisji tuż przed uzyskaniem praw do częściowej emerytury. Mam cywilną. Minister Macierewicz ma rację. Z tymi ludźmi ( oficerami) zaczynającymi karierę na początku lat 80 ( w stanie wojennym) nie można tworzyć nowoczesnej armii. To ludzie zarysowani prl-owską ideologią i komunistycznym sznytem. Mają mózgi niereformowalne. Szczególnie ci co wrócili z uczelni w Moskwie i Leningradzie. Mają wypreparowane mózgi polskie i włożone sowieckie. Wszystkich należy won jak mówi Cejrowski.