Trump wycofał USA z porozumienia ONZ ws. migracji

Misja USA przy ONZ oznajmiła, że Stany Zjednoczone wycofują się z paktu na rzecz migracji, uznając, że tzw. Deklaracja Nowojorska jest niezgodna z polityką USA ws. imigracji i wytycznymi prezydenta Donalda Trumpa w tej kwestii – podaje w niedzielę “L’Obs”.

“Deklaracja Nowojorska zawiera wiele dyspozycji, które są niekompatybilne z amerykańską polityką w sprawie imigracji i uchodźców” – poinformowała w sobotę amerykańska delegacja. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley powiedziała, że “decyzje w sprawie polityk imigracyjnych muszą być zawsze podejmowane przez Amerykanów i wyłącznie przez Amerykanów”.

Dodała, że “światowe podejście do Deklaracji Nowojorskiej jest po prostu niekompatybilne z amerykańską suwerennością (…). W rezultacie prezydent Trump zdecydował o wstrzymaniu uczestnictwa w przygotowywaniu Paktu (na rzecz migrantów i uchodźców), który ma otrzymać aprobatę ONZ w 2018 roku” – podają “L’Obs” i “Le Figaro”.

Deklaracja Nowojorska, przyjęta jednogłośnie przez 193 państwa należące do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, ma na celu wzmocnienie i koordynację międzynarodowych starań o poprawę losu uchodźców i migrantów. Na podstawie tej deklaracji wysoki komisarz ds. uchodźców został uprawniony do zaproponowania w 2018 roku światowego Paktu na rzecz migrantów i uchodźców, który pozwoliłby poprawić ich los – wyjaśnia “L’Obs”.

Na wystąpienie Haley zareagował szef dyplomacji słowackiej Miroslav Lajczak, który przewodniczy obecnie Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ. “Migracje są problemem światowym, który domaga się odpowiedzi od (całego) świata (…), a wielokulturowość pozostaje najlepszym sposobem na stawienie czoła światowym wyzwaniom” – napisał w oświadczeniu.

“L’Obs” przypomina, że administracja Trumpa wycofała USA z wielu międzynarodowych porozumień.

“Ryzykując izolację, Stany Zjednoczone, największe mocarstwo świata, stały się jedynym krajem, który nie chce już być częścią porozumienia paryskiego (…). Waszyngton zdecydował też ostatnio, że wystąpi z UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury), które uważa za nieżyczliwe wobec Izraela. W innym obszarze, walki z rozprzestrzenianiem broni nuklearnej, prezydent Ameryki nie uznaje już zobowiązań Iranu do respektowania porozumienia międzynarodowego” w sprawie programu nuklearnego Teheranu – wylicza “Le Figaro”.

USA wycofały się też z Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA), który zajmuje się planowaniem rodziny oraz opieką zdrowotną i materialną nad dziećmi w ponad 150 krajach.

Jeszcze przed objęciem urzędu Trump krytykował ONZ i uznał, że organizacja ma wielki potencjał, “ale jest teraz tylko klubem dla ludzi, aby się spotkać, porozmawiać i dobrze się bawić”. Na krótko przed swą inauguracją zapowiedział ograniczenie finansowania ONZ przez USA. (PAP)


 

Gdyby rząd polski nie był mentalnym poddanym wielkich tego świata, uczyniłby dokładnie tak samo. Jak widać na przykładzie Ameryki da się! Dzisiaj mamy taką sytuację, że w Ameryce jest prezydent wolnego świata i wszyscy mogą patrzeć jak należy działać w interesie swojego kraju.

Rząd polski jest póki co zadowolony z Deklaracji Nowojorskiej, przypominam stanowisko wyrażone przez ministra Błaszczaka, który komentując szczyt ONZ w sprawie uchodźców i migracji z 2016 roku wyraził satysfakcję z uchwalonej deklaracji uczestniczących w nim państw.

Moim zdaniem czas na podążanie drogą jaka USA wyznaczają. Nie ma się czego bać! Nie są nam potrzebne żadne pakty o migrantach. Polska to nasz kraj i my sami mamy prawo i obowiązek decydować o sobie, bez żadnych międzynarodówek.

 • max-bit

  A tu coraz cieplej robi się w około KRLD
  W week chyba coś takiego słyszałem że Trump zrobi amerykanom najlepszy prezent jak … zrobi kuku KRLD.
  Dziś rano przebąkiwali o wycofaniu rodzin amerykańskich oczywiście z Korei Południowej.
  O ile to pierwsze to tylko gadanie ale jeśli to drugie jest prawdą … to już coś poważniejszego.

  • Starypryk

   No to pojechałeś z tym prezentem ,przecież większość nie ma pojęcia o co kaman nie mówiąc już o geografii 😛
   Prezent to oni dostali w postaci obniżki podatków, a na święta i więcej iphonów się sprzeda 😛
   Ale zgoda co do tego że jakieś decyzje zapadły .

   • max-bit

    Byle się tylko nie okazało że na święta będziemy mieli nie planowane fajerwerki …

    • Starypryk

     Tak właśnie się zastanawiam, czy uderzą przed świętami czy już raczej po sylwestrze.

     • max-bit

      przed ….
      Cos wspominali ze KRLD-owcy montują głowice na rakiety …
      No chyba że chcą dać im szanse 🙂 większe.
      Poważnie nie wiem ale to się nie dodaje. Grubo ostatnio nawet Ruskie coś wspominały że też im się zbrojenia KRLD nie podobają to z definicji dziwne bo do nie dawna zdanie mieli całkiem inne.
      Chińczyki po wizycie tez zmienili podejście co też można traktować dla nich na zielone światło ?
      Teraz pozostaje pytanie jak to zrobić aby nie spopielić całego półwyspu … to nie takie proste… nawet jedna głowica która by doleciała do KP to masakra (szczególnie do Seulu)
      Pytanie jak celne i zaawansowane są te rakiety. Taktycznie amerykańskie systemy mają około <1min na zestrzelenie pocisków po starcie aby skutecznie je zniszczyć zanim będą trudne do trafienia to mało bardzo mało a co za tym pierońsko ryzykowne. Chyba ze się popstrykają konwencjonalnie, i obie strony będą starały się … ale to góry przegrana KRLD tak czy siak KRLD nie ma szans. Finalnie (o ile nie włączą się w to Chiny czy Rosja) USA z jakimiś stratami wygra (straty będą w sumie tylko w 3-4 krajach na pewno KRLD / KP/ Chiny / Japonia (Chiny mogą ucierpieć jeśli użyta została by BA) no i jeszcze trochę Rosja …. (też opad).
      Resumując niezły pułapka … bez wyjścia.
      A KRLD-owcy nie odpuszcza to taka nacja …

     • Starypryk

      Ja myślę że pójdą w rakiety manewrujące plus lotnictwo i poślą Kima “zabawki” na złom .
      Nie wydaje mi się by Kim słał rakietę-ty na Seul to za blisko ,szybciej Tokio czy flota Amerykańska .
      Wyjście zawsze jest ,to “tylko” kwestia kosztów .
      ” To taka nacja” trudno mówić o narodowych cechach kiedy 95 społeczeństwa jest w czarnej ideologicznej d…e .