Trzeba być z PiS-u aby zmienić dobrego premiera na doradcę Tuska, albo odrzucać zmiany rozszerzające dostęp do broni gdy społeczne zainteresowanie bronią rośnie

Powoli przedostaje się do mainstreamu informacja o ostatnich badaniach  pracowni 3D Market, dotyczących zainteresowania Polaków dostępem do broni palnej. Ze szczegółami opisywałem te badania we wpisie pt. 57% Polaków opowiada się za prawem do posiadania LEGALNEJ BRONI do obrony rodziny lub domu.

Na bazie badań pojawił się także artykuł w Pulsie Biznesu, pt. Polacy chcą powąchać prochu. Przypuszczam, że za jakiś czas pojawią się kolejne informacje na tej bazie, w jakiś innych, póki co bardziej poczytnych, publikatorach niż mój blog.

Temat broni powiązano z rynkiem, czyli z pieniędzmi. Od dawna wskazuję, że zmiana prawa o broni jest w stanie otworzyć potężny biznes duszony postkomunistycznymi i administracyjnymi ograniczeniami. Tak jak jest to u naszych sąsiadów:

Nasz wewnętrzny rynek broni palnej jest znacznie mniejszy niż rynki krajów ościennych. Polacy wydają na ten cel nie więcej niż 100 mln zł rocznie, z czego prawie połowa przypada na amunicję i akcesoria. Dzięki bardziej liberalnemu prawu nasi południowi sąsiedzi czy Niemcy wydają na broń o wiele więcej.

W takiej sytuacji PiS odrzuca poprawki strony społecznej dotyczące dalszego delikatnego poluzowania przepisów o broni. Czy to rozsądne, mądre? W sytuacji, gdy po dziesięcioleciach ogłupiania i zakazywania posiadania broni,  Polacy zaczynają się bronią interesować, nie dopuszczać na siłę do zmian prawa o broni może tylko ktoś niedostrzegający potrzeb społecznych. Rozumnego działania w tym nie widać. Czy to może dziwić?

Już dzisiaj nie mam żadnych złudzeń co do formacji politycznej Prawo i Sprawiedliwość. Pisząc tytuł tego wpisu pomyślałem, że skoro PiS zmienia bardzo pozytywnie odbieraną panią premier Beatę Szydło na faceta w istocie znikąd – doradcę Tuska, którego folwarczny język nagrano w kultowej restauracji Sowa&Przyjaciele – to i odrzucanie pozytywnych zmian prawa do broni w obecnej sytuacji, świadczy o systemowej ułomności tej formacji.

Systemowa ułomność polega na tym co opisał pan Sakiewicz, a co skomentowałem w sposób następujący:

Wierzcie prezesowi chociażby nie wiem jak wielkie głupoty robił. Im większa głupota popełniona przez prezesa, tym większy geniusz za tą głupotą ukryty. Jak wiadomo geniusz nie popełnia głupstw. Gdybyście myśleli, że to co robi prezes jest głupotą, znaczy to tylko tyle, że nie dostrzegacie jego geniuszu. No ale jak macie dostrzec geniusz, sami nie będąc geniuszami, bo przecież genialny prezes jest tylko jeden.

Szczerze pisząc mam już tych wielkich planów dość. Chcę Polski zwyczajnej, normalnej dla Polaków, gdzie zwykły, można powiedzieć chłopski rozum podpowiada kto jest kim i jak ma postępować. Prawda jest taka, że po owocach trzeba oceniać każdego polityka. Po owocach z zachowaniem biblijnych reguł rozumienia słowa mądrość. Mądrość zaś jest taka, że dobrego konia nie zamienia się w zaprzęgu na nie wiadomo co, a gdy Polacy interesują się pozytywnym zjawiskiem społecznym, nie można im mówić won.

Uprzejmie dziękuję za uwagę.

 • Mozets

  Zwykły chłopski rozum już za PRL-u nie wystarczał. Potrzebny był robotniczy. A dzisiaj – co jest potrzebne?

  • Sylwa

   “Czy to, że jakiś cymbał nie wprowadził w czyn żadnej mojej rady świadczyłoby o mojej głupocie…?”- Tak! Nie potrafił przekonać cymbała do swoich racji w rzeczowy sposób więc powinien się spakować, żeby mu smród w papierach nie został… Uczciwość… Zwykła przyzwoitość tak nakazuje.

   • Mozets

    Sylwa jesteś widzę dobrze poinformowana( -y) o szczegółach współpracy pana Morawieckiego z Donkiem. Prosiłbym o konkrety, od kiedy do kiedy mu doradzał, w jakich konkretnie sprawach, jakie rady zastosowano , jakich nie, kto rozwiązał umowę o doradztwo, czy Donek czy pan Morawiecki. Tak ogólnie i z argumentami , które mi przypominają politruków w Brygadzie Rakiet w której służyłem – czuję się nieco ambiwalentnie .

    • Sylwa

     Kolego Mozets, po prostu przekazałem swoją ocenę historyjki zaprezentowanej wcześniej. Tym bardziej dziwi mnie Twoje domaganie się konkretów…

 • Jan Kowalski

  Może należałoby pomyśleć i zrobić jak w załączniku i nie biadolić, i nie żebrać o to co nam się i tak należy.
  https://www.youtube.com/watch?v=dzb0bGLIh_Y

  • Mozets

   Masz rację oni się z nami nie pieszczą i jadą butnie po germańsku jak zawsze . Patrz wycieraczki do butów w sklepach niemieckich. https://uploads.disquscdn.com/images/ec27958f57ec7655bcbba4cd6813057ea719db587ac93ed6b6a65615e5c1fb3d.png

   • Jan Kowalski

    Powinniśmy być z tym naszym sąsiadem na zasadzie wzajemności a zwłaszcza, że relacje ich w stosunku do obywateli naszego państwa przebywających w rajchu nadal reguluje dekret Hermana Goringa.
    Tak to jest jak się sami podkładamy i rządzą nami kundelki-Polska szlachta na wymarciu.

 • Piotr Crusader89

  Bo cała IIIRP to taka Sienkiewiczyzna i bynajmniej nie o autora Pana Tadeusza chodzi.
  Ps: patrioty drogie, więc zachodnią flankę obstawi Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza.
  “Myśl nowa blaski promiennymi dziś wiedzie nas na trud na bój”

  • Janusz Wilk

   Pana Tadeusza napisał Mickiewicz a nie Sienkiewicz.

   • Piotr Crusader89

    Przepraszam mój błąd … Myślałem oczywiście o Trylogii…

 • AndrzejW

  Już to raz pisałem i powtórzę raz jeszcze:
  Turczyn na prezydenta!!!!
  Panie Andrzeju zrobiłby Pan wiele dobrego.
  Bo jakże prawdziwe było to co Pan napisał w komentarzu do słów rzuconych przez wiceministra D. p. Lewandowskiemu o przegrywaniu, że Przegrała Polska i Polacy.
  Polska ciągle przegrywa i trzeba to zmienić.

  • Dobry i mądry człowiek, który wejdzie do polityki, zmarnuje się!

 • max-bit

  A ktoś nam obiecał że będziemy narodem wolnym i niezależnym ?
  Nie ….
  Śmiesznie ? też … nie.
  Tyle w temacie.

  • Mozets

   Nagminnie powtarzane na wielu portalach i przez wielu komentatorów “tyle w temacie” oznacza bez wątpienia kategoryczne zakończenie dyskusji – tylko ,że reszta komentatorów nigdy nie słucha i komentuje dalej ( jak ja – niezdyscyplinowany i nieposłuszny buntownik). Proponuję skrócenie tego wyrażenia przez zastosowanie indiańskiego “Howgh”! Używał go wódz indiański i po jego “howgh” nikt nie miał prawa zabrać głosu . Oznaczało to kategoryczne wyrażenie po polsku – “Powiedziałem”! ( W domyśle – koniec gadania).
   W latach 80 w jednym z olbrzymich kombinatów w Polsce, na odprawach – gdzie występowali także zwykli robotnicy jako “cynnik społecny ” często słyszałem właśnie od nich podobne rozpoczęcie lub zakończenie wystąpienia zazwyczaj krótkiego ( góra kilka słów do kilkunastu) i brzmiało ono ”
   – “w tymacie napojów chłodzących” ….itp. itd).
   – “kierowniki chodzom z aktówkom po lywom pachom i nic nie robiom ” – tyle w tymacie!!!

 • Capribestyja

  Według mnie zmiana na stanowisku premiera i posadzenie na nim Morawieckiego to potwierdzenie tego co podejrzewam od dawna. PiS kontynuuje politykę PO. Politykę ubezwłasnowolniania Polaków, odbierania im wolności, uzależniania Polski od od obcych wpływów. Tym razem już nie politycznych względem Niemiec czy Francji ale od wpływów wielkich koncernów i instytucji finansowych. Przypominam że Morawiecki jest banksterem.
  Przypominam jego pomysły zacieśniania inwigilacji fiskalnej, pomysł likwidacji gotówki która generuje szara strefę i pozbawia Państwo wpływów podatkowych. To nawiasem mówiąc prawda ale jednocześnie gotówka i szara strefa pozwala uciskanemu społeczeństwu na choć odrobinę swobodnego oddechu. To oczywiście nie podoba się zwolennikom totalnej kontroli takim jak Morawiecki bo to odbiera im ich ukochane pieniądze. Po za tym przejście na płatności elektroniczne napędzi biznes kolegom banksterom. Oczywiście tłumaczone to będzie walką z przestępczością, jawnością wszystkich operacji finansowych itd bzdurami. Tyle że bogatych stać na kombinowanie i wymyślanie technologii pomagających ukrywać ich machloje a biedni jak zawsze dostaną po d…
  Obawiam się że rządy Pana Morawieckiego wyjdą nam jeszcze oboma bokami.
  Niechęć wobec poszerzenia dostępu do broni Polakom jest jeszcze jednym dowodem na to że obecny rząd nie jest nam przychylny a wręcz się nas obawia. Zapewne dlatego że mają świadomość iż to co robią nie spodoba się suwerenowi dlatego najpierw trzeba zapewnić totalną inwigilację potem rozbroić aby na końcu można było skutecznie spacyfikować.

  • Mozets

   Cyberbestyja – ja także nie jestem pewien planów wykorzystania pana Morawieckiego. Bo jestem zbyt dużym głąbem w sprawach polityki bardziej zaawansowanej. Poczekam jednak ( jakie mam wyjście ) na owoce jego pracy. Na razie jako minister 2 potężnych działów gospodarki państwowej spisuje się doskonale. W gałę gra chyba tylko na urlopie i chyba tylko w gronie rodzinnym.
   Może jednak zbyt proste i zbyt lakoniczne perspektywiczne spojrzenie na jego ewentualne zbrodnicze wobec zwykłego zjadacza chleba zamiary jest zbytnim czarnowidztwem opartym na niechęci do tego człowieka a nie na rzeczowej ocenie działania i intencji. Po owocach go poznacie – pisze biblia. Ja zdam się na te porady płynące z najlepiej poinformowanego żródła . Źródła wszelkiej Prawdy.

   • B G

    Dla mnie ‘owoce’ jego dotychczasowej działalności to zerowa kwota wolna od podatku, brak limitu obciążeń ZUSowskich na mojej pensji, plany budowy Centralnego Pomnika Komunizmu i niekończące się wywody o konieczności etatyzmu i interwencjonizmu dla mojego dobra. Gość jest byłym(?) pracownikiem banku, nie ekonomistą, nie mylmy pojęć.

   • Capribestyja

    Rzetelnie ocenić zasługi Pana Morawieckiego da się dopiero za kilka lat. Gospodarka ma niestety ogromna bezwładność. Nie mniej jednak można sobie wypracować ogólne pojęcie o człowieku na podstawie tego co mówi i co planuje. Ja nie znałem go puki nie pojawił się jako minister finansów w obecnym rządzie i niestety po wysłuchaniu kilku jego wypowiedzi skreśliłem go z listy osób którym ufam. Może niepotrzebnie, może za parę lat odszczekam swoje słowa. Niemniej jednak obecnie ten człowiek i jego plany mi się bardzo nie podobają gdyż prowadzą do uzależnienia polski od globalnych instytucji finansowych a to wprost prowadzi przejęcia kontroli nad naszym państwem. Fakt jest taki że w świecie zadłużonych władzę sprawuje ten kto trzyma wierzytelności czyli kto ? Bank.
    A “suweren” to sobie może “groźnie pokiwać palcem w bucie” jak to mawia Pan Michalkiewicz. Zwłaszcza w kraju takim jak nasz gdzie własność jest tylko zezwoleniem na posiadanie a nie własnością faktyczną polegająca na dowolności rozporządzania.

    • Arkadiusz Kozieł

     Przecież to była jedna wielka sztuczka. Wszyscy pierdyczą o Morawieckim, o biednej Szydło, itp. pierdoły, a to tylko po to się odbyło, żeby przykryć “cwane numery”, które przegłosowano w tych dniach w sejmie. Dla JK nic innego się nie liczyło i rozegrał swoich podwładnych, i cały kraj, jak chciał. I co?, nawet tutaj zawracamy sobie tyłki tą sztuczką, zamiast tymi konkretami.
     A co do samego Morawieckiego, to dla mnie wystarczyło, że wyskoczył od razu z meldunkiem do Rydzyka, i na dodatek zasuwał tam takie teksty, że nawet gdybym wcześniej nie miał o nim złego zdania, to teraz bym na pewno go nabrał.

    • Mozets

     Póki ( ó prawidłowe) co – zgadzam się z Tobą. To już są dość konkretne tezy. W moim wypadku nawet wizja kilku lat przyszłości jest już mocno problematyczna. Więc nie martwię się czy obaj będziemy odszczekiwać swoje przypuszczenia czy też czy chodzić w glorii mędrców i wizjonerów. Może wtedy będzie mi już wszystko jedno….
     kpt. M.Mozets spec. uzbr. ( neptyk w sprawie ekonomii przez duże E). Zawsze mówię ,że trepy nie nadają się do handlu i do interesów. Acha przepraszam ,za przekręcenie nicku – niechcący – nie tylko jestem lewy z ekonomii ale i ślepy coraz bardziej. Starość nie radość młodość – nie uciecha…

 • Jan Kowalski

  Ta zamiana to kosmetyka, pudrowanie i poprawa wizerunku, bez paniki pamiętam gdy PO traciło a zbliżały się wybory a na Donka bano się postawić nagle wskoczyła pani Ewa ale i to nie pomogło PO. Zyskał Donnn bo załapał się na fuchę za zasługi.
  Obecna analogia to też wybory do samorządów a w późniejszym terminie wybory prezydenckie w/g mnie też ważne jak do sejmu a może jeszcze ważniejsze bo .. bo… pomyślcie sami… Cdn.

 • Pingback: Antoni Macierewicz na nadzwyczajnym zjazd Klubów Gazety Polskiej o dostępie do broni palnej | Andrzej Turczyn()

 • Pingback: Każdy powód jest dobry aby manipulować Polakami w sprawie broni i przedstawiać "fakty alternatywne" czyli nieistniejące | Andrzej Turczyn()