Program “Strzelnica w powiecie” ruszy od stycznia 2018 r.

Program budowy strzelnic “Strzelnica w powiecie” ruszy do początku stycznia 2018 r. – powiedział w sobotę wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. Resort obejmie dofinansowaniem obiekty, których koszt budowy nie przekroczy 2 mln zł.

Podczas konferencji “Sokół – Strzelnica w powiecie” zorganizowanej przez Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl w Warszawie, wiceminister przedstawił założenia i warunki programu MON “Strzelnica w powiecie”. Zakłada on dofinansowanie przez MON budowy i rewitalizacji strzelnic w każdym powiecie w Polsce. Inicjatywa skierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.

Dworczyk poinformował, że zainteresowane podmioty będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od stycznia 2018 r. Dodał, że podania będą rozpatrywane na bieżąco.

Podkreślił, że na realizację budowy strzelnic w powiatach MON przeznaczy kilkadziesiąt mln zł. Zaznaczył, że dokładna kwota, którą resort przekaże beneficjentom, będzie znana w grudniu. “Przed końcem roku poinformujemy, jakie środki przeznaczymy na projekt “Strzelnica w powiecie”. “Już teraz możemy powiedzieć, że naszym priorytetem są województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie oraz gminy i powiaty, w których stacjonują wojska operacyjne, ale nie ma tam czynnych strzelnic” – wskazał.

Wiceszef MON zwrócił uwagę, że – w ramach programu – resort nie będzie wspierał budowy i rewitalizacji strzelnic krytych, rozbudowanych i skomplikowanych. Zapowiedział, że ministerstwo dofinansuje obiekty, których koszt budowy wyniesie od kilkuset tysięcy złotych do 2 mln zł. “Chcemy, żeby to był program masowy, powszechny. Jesteśmy zdeterminowani na dofinansowanie prostych rozwiązań, które zapewniają duże możliwości szkoleniowe, ale nie są zbyt drogie” – wyjaśnił.

Przypomniał, że samorządy zainteresowane udziałem w programie będą mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. wartości inwestycji. W przypadku organizacji pozarządowych wkład własny w realizację obiektu nie będzie wymagany.

Dworczyk wskazał, że standardowy obiekt objęty dofinansowaniem powinien posiadać długość osi nie mniejszą niż 100 metrów, a jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 45 metrów. Ponadto każda strzelnica powinna mieć cztery podnośniki tarcz. “Chcemy też, żeby na terenie stacjonowania każdego batalionu – czyli 4-5 powiatów – był jeden większy obiekt o osi co najmniej 300 metrów długości” – dodał.

Dworczyk ocenił, że wspieranie organizacji proobronnych, popularyzacja strzelectwa sportowego, proobronnego i myślistwa skutecznie zachęci młodych ludzi do służby w wojsku. “Wierzymy, że będziemy budować rezerwy osobowe Polskich Sił Zbrojnych” – dodał.

Według wiceministra, od 2009 r. kształcenie rezerwistów w Polsce jest w kryzysie. “Potrzebujemy rocznie 30 tys. rezerwistów. Niestety te potrzeby nie są wypełniane. W 2012 r. tylko ponad 2,5 tys. rezerwistów zostało wyszkolonych” – tłumaczył.

Podkreślił, że program “Strzelnica w powiecie” pomoże w osiągnieciu wymaganego poziomu wyszkolonych rezerwistów w 2020 r.

“Dzięki temu programowi skorzysta zarówno społeczeństwo, jak i Wojsko Polskie. Ten program pomaga w budowaniu świadomości proobronnej. W budowie postawy służby samorządy mogą odgrywać ogromną rolę” – ocenił Dworczyk.

Wicestarosta powiatu grójeckiego Dariusz Piątkowski w rozmowie z PAP, powiedział, że program MON wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności. “Ten projekt jest oczekiwany przez lokalną społeczność. Jako powiat mamy możliwości, tereny i organizacje pozarządowe, które będą nam pomagać w popularyzacji strzelectwa” – zaznaczył.

Samorządowiec podkreślił, że pieniądze na wkład własny JST na budowę strzelnic będą pochodziły z budżetu samorządu lub ze środków Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

W jego ocenie strzelnice będą cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczeństwa. W naszym powiecie mamy jedną strzelnicę, na którą przychodzi wielu mieszkańców. Trzeba dodać, że dookoła strzelnic powstanie też zaplecze do szeroko rozumianego survivalu i innych aktywności dla społeczności lokalnych. (PAP)


 

Dzisiaj bez komentarza. Trudno mi się cieszyć z tego programu wobec postawy wiceministra Dworczyka na posiedzeniu sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 grudnia 2017 r., gdy między innymi za sprawą właśnie tego wiceministra odrzucone zostały bardzo istotne poprawki do procedowanej ustawy o broni i amunicji.

Tak sobie myślę, że pan wiceminister powinien się jakoś wytłumaczyć albo wyjaśnić swoją postawę. Proszę udzielę miejsca na trybunie. Powinien Pan napisać, powiedzieć dlaczego dążył Pan do tego aby nie było podkomisji, a w konsekwencji do odrzucenia poprawek. Znał je Pan, dostał Pan od Jarka Lewandowskiego. Skądinąd docierają do mnie wiarygodne informacje, że nie jest Pan przeciwnikiem dostępu do broni Polaków. Zapraszam do wyjaśnienia ze szczegółami Polakom co sprawiło, że komisja wyglądała jak opisałem.

Sam program wsparcia budowy strzelnic oceniam pozytywnie i niech tak pozostanie.

 • Andrzej Kacprzyk

  Dla mnie ta sprawa jest wbrew pozorom dość jasna , nie mogły przejść z marszu poprawki , które nie były dogadanie wcześniej. Ponieważ nie było zielonego dla pod komisji to jej nie ma. Z punktu widzenia rządzących poprawki nieuzgodnione są odrzucane przez co zaplanowane zmiany w ustawach szybko uchwalane , inaczej opozycja i lobbyści by zablokowali całkowicie prace komisji . Co nie oznacza że nasz głos jest nie słyszany bo jest i to coraz bardziej , więc nie ma co się obrażać i dalej robić swoje. Swoją drogą pełen szacun dla Pana Andrzeja i Pana Lewandowskiego za podjęte działania.

  • el_koyoto

   Podzielam powyższe. Myślę, że chcą szybko uchwalić swoje poprawki i działają perfidnie, ale skutecznie
   dla swojej strategii. Co tu się dziwić? Wydaje mi się, że zależny im na
   WOT i to pod tego typu organizacje chcą poprawić obowiązującą ustawę.
   Tłumaczyć się na pewno nie będą. Biadolenie i szukanie teorii spiskowych
   nic nie da. Róbmy swoje, tak jak oni swoje. Mamy swój projekt, ale
   większości w parlamencie – nie.

  • Andrzej Turczyn

   Rozumiem, że tak było, ale tego nie akceptuję. Kto z kim miał coś uzgadniać? Kto w Polsce stanowi prawo? Ja patrzę na sprawę prosto. Są dobre poprawki, są posłowie, którzy mają za swoje zadanie tworzenie prawa, to z kim coś jeszcze uzgadniać? Za co tym posłom płacimy. Może są niepotrzebni, skoro ich rola ogranicza się do podnoszenia reki do góry, a decyduje ktoś inny.
   To co piszę to nie jest żadna naiwność. tak po prostu być nie może.

   • Arkadiusz Kozieł

    Ale dokładnie tak jest. Bez “przekazu dnia” nikt w PIS-ie nawet się w tyłek nie podrapie.
    Polską rządzi facet od ” teorii państwa i prawa oraz filozofii marksistowskiej” -iiiiiiiiiiiiiiiii wszystko jasne.

   • el_koyoto

    Panie Andrzeju, też tak bym chciał: prosto, uczciwie, gdzie tak znaczy tak, a nie, znacz nie. Jednak są ludzie, którzy to wszystko skomplikowali i w sumie zabagnili, dlatego podziwiam Pana za to jak Pan postępuje, za Pańską odwagę.

  • KBPol

   Jest to jakieś logiczne wytłumaczenie.

   “Ludzie nie powinni widzieć jak robi się kiełbasę i politykę” – Otto von Bismarck.

   Jeśli PiS wprowadzi niedługo te lub zbliżone zmiany według własnego harmonogramu to będzie im to można wybaczyć. Z pewnością nie można odpuścić i trzeba nadal robić swoje. Czyli przekonywać, przypominać o sobie, bo słowo “lobbować” jest tu chyba nie na miejscu.

   • Mozets

    Cytat z Bismarcka niezwykle trafny. Tak samo jak nie należy ( będąc malarzem) pokazywać kobitkom pokoju w trakcie malowania. Bo będą miały 26 uwag i 40 pretensji. Natomiast jak pokażemy im już gotowy pokój będą nas wychwalać pod niebiosa. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej kolor ścian był uzgodniony bardzo dokładnie.
    kpt. M.Mozets ( spec. uzbr. ) ale także i malarz z uprawnieniami budowlanymi.

 • Piotr Crusader89

  A ja to widzę inaczej: w styczniu lub lutym Mao-wiecki wyrzuci Macierewicza i skończy się program strzelnica.
  Ps: jak wygląda procedura uzyskania pozwolenia ChRLD ?

  • el_koyoto

   Biorąc pod uwagę czarny scenariusz należy mu przeciwdziałać. Jak masz pomysł/plan, to się podziel. Na razie mamy drugi dzień konferencji: http://strzelnicawpowiecie.pl/

   • Piotr Crusader89

    Jakoś za bardzo nie mam planu/pomysłu.
    Jedyne co mi do głowy przychodzi to stowarzyszenia , przejmowanie gruntów – ale to i tak się wiąże z kosztami.

 • Pingback: Czy zamiast programu budowy strzelnic w każdym powiecie będą strzelnice kontenerowe tylko dla wojska i służb? | Andrzej Turczyn()