Konferencja „Sokół – Strzelnica w powiecie” – relacja uczestnika

W dniach 9 – 10 grudnia 2017 w Warszawie odbyła się Konferencja “Sokół – Strzelnica w powiecie” zorganizowana przez Obronę Narodową a sfinansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Krótka refleksja na szybko —  projekt MONu jest w bardzo wczesnej fazie. Mam wrażenie, że na razie więcej jest szumu w mediach niż działań Ministerstwa. Nie zauważyłem na konferencji jakiejś szczególnej aktywności ze strony pracowników MON. Pan Minister Dworczyk był obecny jedynie na otwarciu. Samo wydarzenie zgromadziło przedstawicieli organizacji proobronnych, patriotycznych oraz stowarzyszeń związanych ze sportem strzeleckim. Prelekcje i dyskusje panelowe wzbudzały duże zainteresowanie uczestników. MON ma do dyspozycji ogromną wiedzę i potencjał środowiska strzeleckiego do wykorzystania. Oby tego nie zaprzepaszczono. Czasu do kolejnych wyborów jest mało, a nie wiadomo jakie decyzje podejmie w tej ważnej dla obronności Polski kwestii kolejna rządząca ekipa.

Przed rządem stoi kilka wyzwań, z którymi powinien uporać się zanim gotowe strzelnice zostaną przekazane do eksploatacji. Przede wszystkim należy pamiętać, że samorządy mogą, ale nie muszą budować strzelnic. Wszystko zależy od nastawienia lokalnej społeczności, obecności w gminie klubu sportowego lub jakiejś innej jednostki typu Obrona Narodowa, które będą lokalnie lobbować za powstaniem takiego obiektu.

Można podejrzewać, że w gminach, w których burmistrz lub większość samorządu ma lewicowe poglądy, lub w których zwyczajnie nie znajdzie się osoba, która miała już styczność ze strzelectwem, Sokoły mogą w ogóle nie powstać.

Rząd powinien najpierw uregulować i załatwić kilka kwestii, takich jak na przykład:

 1. Ustawowo zwolnić z podatków grunty na których powstaną Sokoły. Przy podatkach gruntowych, sięgających w niektórych gminach 4zł/m2, prowadzenie strzelnicy o powierzchni kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych będzie ekonomicznie nieopłacalne.
 2. Umożliwić gminom nieodpłatne przejęcie terenów należących do Skarbu Państwa z przeznaczeniem pod strzelnicę w przypadku, gdy dany powiat nie ma aktualnie we władaniu terenu nadającego się pod taki obiekt.
 3. Stworzenie wytycznych dla samorządów gdzie i jak należy budować strzelnice, jakie wymagania muszą być spełnione, kto i za co bierze odpowiedzialność. Samorządowcy boją się odpowiedzialności za ew. wypadki i brak jasnych regulacji może zniechęcić ich do zainteresowania się tematem.
 4. Pomocne będzie utworzenie spisu aktów prawnych, które są związane z budową. Sprawujący władzę powinni usunąć luki prawne, które mogą utrudnić powstanie lub eksploatację strzelnic (np. w dzisiejszym prawie budowlanym nie funkcjonuje taki obiekt jak “strzelnica”). Zmiany powinny wykluczyć możliwość zamknięcia prawidłowo wybudowanej i eksploatowanej strzelnicy na wniosek właścicieli gruntów, którzy nabyli je z pełną świadomością funkcjonowania w okolicy takiego obiektu.
 5. Zmienić należy przepisy, które umożliwią szybkie procedowanie zmian w warunkach zagospodarowanie przestrzennego. Inaczej wiele powiatów będzie musiało czekać po kilkanaście miesięcy na ich wprowadzenie (dziś jest praktycznie niemożliwa zmiana warunków zabudowy w czasie krótszym niż 21 miesięcy).
 6. Stworzyć listę minimalnego, a najlepiej zestandaryzowanego wyposażenia strzelnicy, które zapewni powtarzalność i porównywalność szkoleń przeprowadzanych na różnych obiektach.
 7. Powinien również powstać jednolity plan treningowy dla formacji proobronnych, które mają z założenia nabywać i doskonalić swoje umiejętności strzeleckie.
 8. Równocześnie z powyższym rząd powinien wprowadzić zmiany w UoBiA, które obniżą koszty uzyskania pozwoleń na broń zarówno członkom organizacji proobronnych jak i innym zainteresowanym odpłatnym uprawieniem sportów strzeleckich na nowo wybudowanych strzelnicach.

Tomasz Trocki tomasztrocki.com

Komentarz będzie przy innej okazji, zbieram się do skomentowania tej imprezy. Miałem być, ale zdecydowałem nie jechać. Chcę abyście wiedzieli dlaczego.

 • Marcin Przybysz

  Mała poprawka – Dworczyk pozostał na pierwszym panelu dyskusyjnym, a potem brał udział w części dla samorządowców.

 • PK

  Ad.8 – jeśli nie mówimy o zmianie wymagań, jakie musi spełnić kandydat do pozwolenia, czyli na przykład zniesienie obowiązku przynależności do określonych organizacji, to sam koszt egzaminu jest określony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych, czyli samej ustawy nawet nie trzeba ruszać.

 • kolekcjoner1911

  Pan Minister Dworczyk wykazał się niemałą wiedzą i wyraźną wolą wdrożenia zarówno programu strzelnic jak też wsparcia zmian w zakresie UoBiA. Był z nim również pracownik merytoryczny z MON-u więc nie rozumiem skąd takie opinie o braku odpowiednich ludzi i incydentalnym udziale Ministra. Konferencja generalnie na duży PLUS co nie zwalnia nas od dalszej aktywności, szczególnie, że część samorządów po prostu boi się nowych rzeczy niezależnie co to jest bo z kompetencjami u nich często bywa krucho. Organizatorom należy podziękować za znakomitą organizację, zaś Zakładom Mechanicznym Tarnów za podstawienie strzelnicy i możliwość postrzelania z RAGUN-a.

  • Andrzej Turczyn

   mówił, ale na komisji robił. Nie patrzę na słowa, patrzę na uczynki

 • TenSamJa
  • Krzysztof Jabłoński

   Jegomość “eskpert” Paweł Moczydłowski jest współpracownikiem sorosowskiej Open Society Institute.

   • Andrzej Turczyn

    same takie osobistości tam były, z tego powodu zrezygnowałem z przyjazdu

  • Mamako

   Pisząc szczerze nigdy nie lubiłem wypowiedzi większości psychologów kryminologi, socjologów czy innych podobnych pracujących na codzień z przestępcami, bo mają tendencje do uogólniania przypadków przez nich badanych na resztę społeczeństwa. To tak, jakby ktoś prowadził grupę anonimowych alkoholików i stwierdził, że Polacy to pijacy. Ci powyżsi pracują z przypadkami skrajnymi i mogą mieć spaczoną wizję przeciętnego człowieka.

  • KBPol

   Odlot totalny w TOK FM (link powyżej – TenSamJa):

   Piotr Maślak (TOK FM): “Podoba się Panu ta idea czy niekoniecznie? Dr Paweł Moczydłowski (socjolog, kryminolog i były szef więziennictwa): “Patrzę na tą ideę w trochę inny sposób. Jeżeli się rozwija aż tak dalece sieć yyy strzelnic to w takim pomyśle chodzi yyy o co innego. Za… za tą określeniem proobronność kryje się związanie młodych ludzi z czymś co jest szczególnie w młodości atrakcyjne: pójść sobie i postrzelać. To jest yyy yyy wyrabianie pewnego… pewnych skłonności do eee yyy… można powiedzieć związywanie przez… w okresie wolnym yyy z pewną przyjemnością strzelecką, która wiążę się z zabijaniem. I to jest rozwijanie pewnej KULTURY ZABIJANIA po to żeby wykreować aaa lobby yyy, które w tej chwili w Polsce jest bardzo słabe nacisku na posiadanie broni, na zakup broni, na łatwy dos… łatwiejszy niż nawet jest w tej chwili dostęp do… do broni. W związku z tym za tym stoją po prostu zwykłe śmierdzące interesy, żeby ten stan rzeczy, który jest w tej chwili w Polsce czyli zdecydowana niechęć ludzi do posiadania broni i do ułatwienia zgody na posiadanie broni aaa po prostu zredukować. Żeby wytworzyć nacisk lobby na możliwość rozwoju aaa biznesu, aaa który zajmuje sie produkcją, handlem, dystrybucją bronią. To jest po prostu to co jest w tych krajach, w których ta, ta dostęp do broni jest zdecydowanie łatwiejszy, związanie z yyy tą przyjemnością posiadaniem broni, z tym… z tym strzelaniem yyy dla przede wszystkim eee eee brudnych pieniędzy pochodzących z yyy wyrabiania skłonności do… do zabijania(…)”

   Po wysłuchaniu początku audycji odniosłem wrażenie, że zaproszony “ekspert” dostał zadanie do wykonania i nawet po sposobie wypowiadania się, po tych wszystkich zacięciach w głosie, sam jest skrępowany tym co musi powiedzieć. Ale cóż… pewnie: pecunia non olet…

 • Janusz Wilk

  Panie Andrzeju, proszę rozważyć sposoby i metody nacisku na PAD w związku z planowanym przez niego w przyszłym roku referendum konstytucyjnym.
  Bez względu na to czy posądzamy środowisko tzw “dobrej zmiany” o zdradę czy nie, to jedynym trwałym sposobem na zapewnienie dostępu do broni dla Polaków jest zapis w konstytucji.
  Nawet jeśli jakimś cudem uda się uchwalić dobrą ustawę to kolejna, lewacka ekipa wywali ją na śmietnik.
  Proponuję zrobić wszystko, żeby pytanie o dostęp do broni znalazło się w referendum. A właściwie nie chodzi o dostęp do broni tylko o zagwarantowanie bezwzględnego, czynnego prawa do obrony życia.

 • Krys53

  mam pytanie Czy ktoś ma do udostępnienia materiały z tej konferencji? zwyczajowo wszyscy prelegenci powinni zostawić swoje prezentacje, może ktoś je zebrał i udostępni?
  wszak nie wszyscy mogli być w Warszawie…

 • Martin Konarski

  Do punktów związanych ze zmianami w przepisach dodałbym bardzo istotny do Ustawy o Lasach – obecnie wybudowanie czegokolwiek w lesie to droga przez mękę – nawet dla gminy czy PGE które musi płacić horrendalne sumy – nie mówiąc juz o zwykłym Kowalskim który chciałby w PRYWATNYM lesie zrobić strzelnicę

 • Pingback: Czy zamiast programu budowy strzelnic w każdym powiecie będą strzelnice kontenerowe tylko dla wojska i służb? | Andrzej Turczyn()