Gdy w Polsce obowiązywały ustawy Konfederacji Warszawskiej nastał Złoty Wiek, gdy w Sejm nie jest w stanie upamiętnić 500 lecia Reformacji nastanie czas ciemnoty i socjalizmu

Dzisiaj niedziela, to i temat musi być jak przystało w niedzielę – kościelny.

Moim zdaniem w Polsce jest przede wszystkim problem z wolnym myśleniem. Nie chodzi o akceptowanie jakiś wynaturzeń, a akceptowanie myślenia, które wydało wielkich Polaków, a wreszcie zbudowało najpotężniejsze państwo świata. Czy PiS nie akceptuje niczego co im nie pasuje?

Reformacja, bo o upamiętnienie, a w istocie zlekceważenie 500 lecia Reformacji przez Sejm mi chodzi.

Reformacja, która wydała protestantyzm – to fundament, który tkwił w głowach wielu wielkich Polaków. Rej, Kochanowski, generał Sowiński, generał Anders, także Józef Piłsudski i wielu, wielu innych. Obywatele Rzeczypospolitej – protestanci – bronili ojczyzny, ginęli w Katyniu, Palmirach, walczyli pod Monte Cassino, walczyli w Powstaniu Warszawskim, podczas okupacji niemieckiej. Dzisiaj też są Polacy protestanci, nie jest ich wielu, ale są i Polskę mają głęboko w swoim sercu.

Reformacja to wreszcie fundament, który został ułożony pod budowlą nazywaną Ameryka, bo Amerykę zbudowali protestanci, wielu by wymieniać prezydentów, z naszych czasów najbardziej znani wojownicy o tradycyjną Amerykę i cywilizowany świat – prezydent Ronald Reagan, obecny prezydent Donald Trump, wiceprezydent Mike Pence to chrześcijanie swoją prawicę opierający o Biblię – fundament Reformacji.

Nie można zakląć rzeczywistości, że tak nie było, można próbować ją zamilczeć i tego niemożliwego dzieła podjęła się większość sejmowa pod wodzą PiS-u.

Już wszystko wyjaśniam, abyście widzieli, że moje oceny wynikają z faktów.

Prezydium Sejmu przygotowało projekt sejmowej uchwały w sprawie upamiętnienia 500 lecia Reformacji.

Download (PDF, 437KB)

Można powiedzieć, że trochę późno ale lepiej późno niż wcale. Projekt pojawił się na ostatnim w tym roku posiedzeniu Sejmu, bo aby był senes upamiętnienia 500 lecia Reformacji musiałoby to odbyć się w tym roku. 500 lat od wystąpienia Lutra przypada na rok 2017.

Z uwagi na ten fakt Marszałek Sejmu przedstawił projekt uchwały na posiedzeniu Sejmu w dniu 14 grudnia 2017 r. proponując aby przyjęcie uchwały nastąpiło niezwłocznie po otrzymaniu przez posłów jej projektu.

Marszałek na posiedzeniu stwierdził:

Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, będę rozumiał, że Sejm propozycję przyjął

(Poseł Jolanta Szczypińska: Sprzeciw!)
(Głosy z sali: Sprzeciw!)
Sprzeciwu nie słyszę. (Wesołość na sali)
(Głosy z sali: Sprzeciw!)
Jest sprzeciw, tak? Kto powiedział: sprzeciw?
(Poseł Cezary Grabarczyk: Wszyscy.)
Pani poseł Elżbieta Kruk.

Za krótki moment Marszałek powrócił do sprawy uchwały, mówiąc:

Ja bym prosił o doprecyzowanie tego sprzeciwu, bo, przypominam, art. 51 pkt 1 brzmi: Sejm w szczególnie uzasadnionych wypadkach może skrócić postępowanie z projektami ustaw oraz uchwał przez: 1) przystąpienie do pierwszego czytania niezwłocznie po otrzymaniu przez posłów projektu. I to jest istota rzeczy. Czy ktoś z państwa chciałby… Proszę bardzo, pani poseł Siarkowska. Proszę bardzo.

Poseł Anna Maria Siarkowska:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Uważam, że radosne świętowanie wydarzeń, które podzieliły Kościół, to niedobry pomysł. Dziękuję. (Oklaski)

(Głos z sali: Na stos!)

Wszystko cytuję za zapisem stenograficznym z posiedzenia Sejmu.

Marszałek Sejmu przedstawił taką oto propozycję:

Proszę państwa, zaproponuję głosowanie nad przeprowadzeniem tego projektu uchwały w następujący sposób: jeżeli sprzeciw zostanie odrzucony, to odczytam projekt uchwały i wówczas albo będziemy mogli przyjąć go przez aklamację, albo – jeżeli będzie zgłoszony sprzeciw wobec przyjęcia przez aklamację – będziemy głosować nad projektem uchwały.

Na takie pomysł odezwał się poseł Ryszard Trelecki, na ogół małomówny starzec – przewodniczący klubu poselskiego PiS:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! To jest sytuacja, która nas zaskoczyła. Zgłaszam wniosek, aby skierować ten projekt do komisji.

Zaskoczeni, treścią kilkuzdaniowej uchwały w sprawie upamiętnienia 500 lecia Reformacji, posłowie PiS w głosowaniu zdecydowali o skierowania projektu do pracy w komisji.

Na nic były tłumaczenie posłanki Pasławskiej:

Jeżeli pan marszałek zechce nad nim procedować na kolejnym posiedzeniu, to on będzie już bezzasadny, ponieważ to rok 2017 jest rokiem 500-lecia

Zaskoczeni posłowie PiSu zdecydowali przekazać komisji pracę nad tą wielce skomplikowaną dla nich uchwałą.

Wyobrażacie sobie stan umysł pani poseł Siarkowskiej, która przecież swoimi słowami tylko egzemplifikowała to co myślą jej współtowarzysze partyjni czy klubowi, którzy głosowali za tym aby w roku 500 lecia Reformacji Sejm nie uczcił uchwałą 500 lecia Reformacji?!

Upamiętnienia Reformacji nie można dokonać, bo to podzieliło jej (ich) kościół!!! Nie mój i nie kościół wszystkich Polaków, ale innych kościół się dla nich nie liczy, rocznica innych nie ma dla nich znaczenia. Czy w Polsce liczy się tylko kościół watykański, rzymski, nie ma miejsca dla innych kościołów?

Z zepchnięcia sprawy w niebyt wnioskuję, że w świadomości większości parlamentarnej nie ma potrzeby upamiętniania wydarzeń które w bezprecedensowy sposób wpłynęły na bieg historii całego świata, bo to są wydarzenia smutne dla ich kościoła, czy wydarzenia dające początek nie ich kościoła.

Czy za moment ci wyznawcy watykańskiego systemu wierzeń powiedzą, że nie ma dla świętujących Reformację miejsca w Polsce, bo nie świętują w ich kościele? Przecież to tylko krok do takiego postawienia sprawy.

Z dnia na dzień coraz większe mnie bierze obrzydzenie na to jakim systemem “myślenia” posługuje się rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość. Z takim zasklepieniem rozumów nie da się zbudować w Polsce niczego wartościowego.

Gdzie mogą zaprowadzić nas ludzie, którzy nie są w stanie wynieść się ponad swoje fanatyzmy i upamiętnić duchowe podstawy Polaków, którzy myślą inaczej? Mogą zaprowadzić do klęski, fanatyzmu wyzutego z racjonalnego myślenia.

W podsumowaniu, gdy w Polsce obowiązywały ustawy Konfederacji Warszawskiej, nastał Złoty Wiek. Gdy w Polsce Sejm nie jest w stanie upamiętnić 500 lecia Reformacji, może być co najwyżej wiek ciemnoty i socjalizmu.

 • TenSamJa

  Polska jest krajem KATOLICKIM to po pierwsze drugie wiele osób zginęło w bezsensownych walkach katolików z protestantami, a ile kościołów spalono ograbiono o innych rzeczach nie wspominając. Reformacja to nie był krok do przodu tylko jeszcze jeden niepotrzebny podział społeczeństwa.

  • Andrzej Turczyn

   Zalecam odrobinę sztuki, może coś dotrze do pańskiej duszy niewolnika, niezdolnej do odróżniania złego od dobrego https://www.youtube.com/watch?v=6viZAJFWfzI

   • TenSamJa

    Pic na wodę fotomontaż, to w kościele protestanckim dwóch pedałów może wsiąść ślub. Ponadto ze strony strategicznej nie ma jednej silnej organizacji tylko wiele małych. Protestantyzm poza marksizmem największa plaga ludzkości.

    • Ronald

     Za niedługo w kościele rzymskim też dwóch pedałów będzie mogło wziąć ślub, już się o to papież postara, czy wtedy zmieni Pan wyznanie? Poza tym, w jakim kościele protestanckim tak jest? Kościoły o których Pan mówi przestały być protestanckie gdy odrzuciły Biblię (jak np jak Luterański kościół Szwecji). Mówi Pan o jednej silnej organizacji kościelnej, a potem obraża marksizm i nazywa plagą (i słusznie). Jednak to właśnie marksizm promuje jedną centralną organizację, najlepiej monopolistyczną dokładnie taką jaką jest KRK.

     • Tomas de Torquemada

      Jeśli papież się o to “postara” to zaciągnie ekskomunikę latae sententiae (z mocy prawa) i tym samym wykluczy się z Kościoła – czyli przestanie być papieżem. Żaden katolik nie będzie go musiał słuchać.

   • Tomas de Torquemada

    Ten film to propagandowa agitacja. Na pewno nie jest to rzetelna biografia. Oglądałem go dawno temu ale z tego co pamiętam:

    -przedstawiono tam legendarny acz nieprawdziwy powód wstąpienia Lutra do zakonu (burzę). Tymczasem Luter w klasztorze ukrył się, korzystając z prawa azylu, przed władzami świeckimi ścigającymi go za udział w pojedynku.

    – film przedstawia tłumaczenie Pisma Świętego przez Lutra na język niemiecki jako przełom. Tymczasem przed Lutrem istniało wiele przekładów Pisma na niemiecki, Luter poprostu trafił w czasie na wynalezienie druku. O usuniętych przez Lutra fragmentach Pisma film milczy. Oczywiście chodzi o list św. Jakuba, w którym czytamy:
    “Jaki z tego pożytek, bracia moi, skoro ktoś będzie utrzymywał, że wierzy, a nie będzie spełniał uczynków? Czy [sama] wiara zdoła go zbawić? Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, a ktoś z was powie im: «Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta!» – a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała – to na co się to przyda? Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie.” To w oczywisty sposób nie pasuje do nauczania Lutra i większości protestantów o tym, że wiara wystarcza do zbawienia oraz zaprzecza idei predystynacji. Marcin Luter deklarował, że jego nauka zgodna jest z nauką Pisma – ale przystosowywał Pismo do nauki, a nie odwrotnie.

    -w wojnie chłopskiej, wywołanej przez idee Lutra zachęcające do grabienia klasztorów, Luter stanął po stronie bezkompromisowej rozprawy z pospólstwem. Nie pochlipywał jak w filmie. “A zatem niech każdy, kto może, uderza, zabija, dźga w tajemnicy i otwarcie, pamiętając, że nie może być nic bardziej trującego, szkodliwego czy diabelskiego niż buntownik.” – Marcin Luter

    – film ukazuje relacje Lutra z Katarzyną von Bora jako romantyczną miłość od pierwszego wejrzenia. W rzeczywistości Luter traktował ją jak każdą zakonnice, której chciał znaleźć męża i planował ją wydać za kogokolwiek innego.

    I pewnie wiele innych, które bym sobie przypomniał oglądając film ponownie – szkoda jednak czasu na takie agitki.

   • Minuteman

    Ja zachęcam natomiast pochylenie się bardziej nad samą rewolucją protestancką. Bo to bardzo istotne i ciekawe zagadnienie. Gorąco zalecam poczytanie sobie trochę źródeł i opracowań, odsłuchanie wykładów, obejrzenie dokumentów (nie tylko tych produkowanych przez protestantów), zweryfikowanie faktów oraz porównanie argumentów padających z obu stron barykady i wyrobienie sobie własnego zdania.
    https://www.youtube.com/watch?v=n14YZi-1IRw

  • Fernir

   A ja myślałem, że świeckim. Poza tym reformacja miała istotny wpływ na postęp również w KK.

  • Ronald

   A ile zborów spłonęło? ilu protestantów zginęło? Reformacja to był bardzo potrzeby krok, podział ludzi na chrześcijan i maryjnych pogan rodem ze starożytnego Egiptu.

   • Tomas de Torquemada

    Ile zborów spłonęło? Proszę odpowiedzieć i podać źródło. Bo katolickie świątynie płonęły i były plądrowane w każdym kraju objętym reformacją. Księżą, zakonnicy i zakonnice bywali mordowani.

    Czystki protestanckie w Europie pochłonęły co najmniej 270 tysięcy ofiar tylko spalonych na stosach przez wyznawców Lutra, Kalwina i anglikanów. Ofiary Św. Inkwizycji – około 30 tyś osób rozłożone na 600 lat działania św. Oficjum to przy tym pikuś.

  • TakieTamLicho

   Gdyby nie to,że natychmiast powie się “bleee Ruscy” to identycznie skomentował bym to z perspektywy Prawosławia : “Schizma wschodnia” czy raczej narzucenie “prymatu papieża” to nie był krok do przodu,tylko niepotrzebny podział Kościoła i Chrześcijan.Jak by nie było dyktatu i “nieomylności” papieskiej monarchii to żadna “reformacja” by nie miała sensu.

 • edward

  Pelecam film Grzegorza Brauna pt. „ Luter i rewolucja protestancka” 😀

  • Ronald

   Polecam “kult maryjny” Fabiana Błaszkiewicza.

 • max-bit

  Jedni tacy inni tacy … a po co całe te szopki ?
  Wystarczy zwykłe ludzka uczciwość i 10 przykazań …
  Reszta ta ludzka …

 • Andrzej Błaszczak

  Nadajnik w posiadaniu komuszej korporacji w Watykanie polecam film “Oni żyją””They life” z 1988 r daje do myślenia

 • Sebastian Frackowiak

  Owoce protestantyzmu są widoczne w Skandynawi. Nie ma czego świętować ani upamiętniać.

  • Ronald

   Owoce katolicyzmu widać we Francji. Nie ma czego bronic. Rzucanie argumentem “bo w Skandynawii” świadczy o pewnych brakach w samodzielnym rozumowaniu. Kraje katolickie gniją nie mniej niż protestanckie.

   • Sebastian Frackowiak

    Katolicyzm we Francji się skończył wraz z rewolucją francuską.

    • Ronald Shaftoe

     Jasne.. A kiedy skończył się w Belgii? też dobrze poryty katolicki grajdołek.

     • TakieTamLicho

      We Francji rzeczywiście wtedy skończył się Katolicyzm. Argument Belgijski wydaje się bardziej na miejscu.No albo argument Ameryki Łacińskiej – katolików tam sporo,a jednocześnie czerwoni tam są jak dojrzałe pomidory.

     • Sebastian Frackowiak

      Bo to jest pokłosiem rozdziału religii katolickiej od państwa świeckiego.

     • Ronald

      XDDD Logika jak u Karonia. Jak coś dobrego się dzieje w kraju katolickim, to zasługa kościoła, gdy dzieje się coś złego, kościół nie ma z tym nic wspólnego, bo jest rozdział kościoła od państwa. Musicie się wreszcie zdecydować, drodzy katolicy, bo raz jedni piszą z wyrzutem, że “ooo w szwecji jest kościół państwowy, patrzcie co się tam dzieje, protestanci są paskudni” (mimo, że nie jest to reguła w protestantyzmie, jest wiele krajów bez kościoła państwowego) i szczycicie się rzekomym rozdziałem państwa od KRK, a z drugiej strony takie argumenty, że kraje katolickie gniją, bo jest rozdział. To jak to w końcu jest?

     • Tomas de Torquemada

      Kraje Katolickie gniją bo odchodzą od Katolicyzmu w stronę ateizmu i konsumpcjonizmu. A odchodzą m.in. dlatego, że w Kościele od Vaticanum Secundum panoszą się wpływy protestanckie.

     • Tomas de Torquemada

      Jednocześnie to Katolickie Chile wydało na świat pogromcę komunistów Augusto Pinocheta. Protestanckie USA wydało na świat F.D. Roosevelta – sojusznika Stalina.

     • Tomas de Torquemada

      W Belgii mniej więcej od czasu kiedy państwo organizuje i nadzoruje, na wzór protestancki, naukę religii w szkołach. Nie bez konsekwencji pozostaje także fakt, że to fasadowa monarchia, koronowana republika i zamiast z Bożej Łaski Króla Belgii mają Króla Belgów z łaski parlamentu.

 • Rattus Rattus

  Kałach kalibru 7,62 mm jest noszony na amerykańskich marszach “open carry”, uświetnia posty na trybun.org.pl i widnieje na fladze Mozambiku jako upamiętnienie zwycięstwa marksistowskiej partyzantki. Broń – jak widzimy – nie ma wyznania, nie należy do danej partii, nie preferuje określonej długości spódnicy.

 • elo

  Najpotężniejsze państwo świata zostało stworzone przez odłam anglikański, który wyznawców Lutra palił na stosie jako skrajnych heretyków. Przechodzenie na inne wyznania protestanckie rozpoczęło się dopiero w ramach buntu tych kolonii przeciw koronie brytyjskiej.
  Poza tym – Luter był skrajnym antysemitą. Popierał również palenie czarownic czy tortury na ludziach innej wiary. Nie ma ani jednego powodu, by miał on być pozytywnym symbolem reformacji. Takim symbolem mógłby być pokój augsburski.

  • Tomas de Torquemada

   Choć to nie jest popularna opinia, stawiam tezę, że Ojców Założycieli USA bardziej od religii protestanckiej łączyła przynależność do masonerii.

 • lomax

  Skoro pan panie Andrzeju popiera reformację to gratuluję, nie wiem w jakim pan świecie żyje. Proszę sobie obejrzeć nowy film G. Brauna: “Luter i rewolucja protestancka”. Reformacja to pra-przodek całego lewackiego syfu który mamy dzisiaj. Skoro pan tego nie wie i jednocześnie walczy o wartości prawicowe to moim zdaniem niestety ja tu widzę ewidentne ideologiczne rozdwojenie jaźni.

  • Michał Kilanowski

   To od niedawna tu bywasz.
   AT jest protestantem i dość często daje wyraz niechęci do Kościoła Katolickiego, co widać już po banerze na górze strony głównej

   • lomax

    Skoro tak to tym bardziej polecam film G. Brauna. W dzisiejszych czasach bywa że sami protestanci nie mają pojęcia jak rzeczywiście wyglądała rewolucja luterańska i co mówił sam Luter. Tak czy inaczej ja jestem dumny z tego że te obchody zostały zablokowane, sam jestem katolikiem i uważam, że obecność katolickich hierarchów na obchodach to był skandal. Równie dobrze możemy świętować wkład Hitlera w budowę dróg i mostów na terytorium Polski w czasie II wojny światowej.

  • Ronald

   Rozumiem, że w krajach katolickich nie ma lewactwa, że słuchanie papieża chroni przed marksizmem, lewicowością, kolektywizmem ? Jak wytłumaczysz zatem, bardzo niską pozycję krajów katolickich w rankingach wolności gospodarczej ? Czy w krajach katolickich nie ma antify, aborcji czy małżeństw homo?

   • Sebastian Frackowiak

    Kraje katolickie opierają się przed tą zarazą najdłużej.

    • Ronald Shaftoe

     Kraje katolickie są tak samo trawione przez marksizm jak kraje protestanckie. Różnica jest taka, ze w krajach protestanckich przybiera on formę marksizmu kulturowego, odwołującego się do czynu/ walki np “walka” o “równość” płci, ras, płac itp. Pasuje to do czynnego typu duchowego protestantów. W krajach katolickich natomiast marksizm jest głównie ekonomiczny, postulaty typu 35h tydzień pracy, 4 dniowy tydzień pracy, wszechwładza rozwydrzonych związków zawodowych to typowe objawy katolickiego lenistwa, “liryki trawienia” jak pisał Stachniuk, odwołującego się do biernego typu duchowego w katolicyzmie.

   • lomax

    Gdyby kiedyś powstało państwo wyznaniowe, w którym prawem była by nauka Kościoła Katolickiego (w tradycyjnej przedsoborowej formie) to na pewno nie było by w nim lewactwa, aborcji i innego syfu. Ale takie państwo nigdy nie powstanie bo Kościół zawsze postulował dwu-podział władzy na świecką i duchowną. Więc zawsze wchodzi element wolnościowy. Katolicyzm to nie islam gdzie się ścina głowę za inne poglądy ani protestantyzm gdzie się paliło na stosie wszystkich, którzy nie zgadzali się z rewolucją luterańską. Protestantyzm zlikwidował podział władzy, królowie nominowali biskupów i ogłaszali się głowami kościołów a przy okazji wyżynano katolików jak Polaków na Wołyniu. Takie są początki czegoś z czym dziś Kościół dialoguje, co jest totalną porażką. Ale czego się spodziewać skoro na soborze watykańskim II pierwsze skrzypce grali właśnie protestanccy duchowni. Prawdziwy Kościół Katolicki to kościół sprzed soboru, w którym mówiło się jasno i prosto – trzeba dialogować ale po to aby nawrócić a nie dążyć do komunii z protestantami, którzy są heretykami.

    • Ronald Shaftoe

     No jak kisnę. Rozumiem, że spalenie na stosie Jana Husa to był wyraz tej wolnościowości katolicyzmu “Katolicyzm to nie islam…” :D. Albo prześladowania Waldensów, Katarów, Lollardów i innych ruchów, oczywiście heretyckich w mniemaniu władzy rzymskiej. Mówienie, że KRK jest oddzielony od pastwa… Przecież on jest państwem, głowa kościoła rzymskiego jest teokratycznym władcą kraju, który jeszcze 150 lat temu zajmował spory kawałek dzisiejszych Włoch i dalej jest hierarchicznym państwem w państwie.

     • lomax

      Nie wiem, czy teraz powinienem wypisać wszystkich męczenników Kościoła Katolickiego którzy byli zamordowani? Jeśli chcemy się licytować to wkleję tu Litanię do Wszystkich Świętych, będzie najprościej:) Nie pisałem też o tym że nie ma państwa kościelnego bo jest (Watykan) tylko o ROZDZIALE władzy świeckiej od duchownej, od zawsze postulowanej przez Kościół Katolicki. Sprawa jest zasadnicza: protestantyzm to nie miód-malina i bajki o walce z kupowaniem odpustów. Protestantyzm to ruch powstały z zaprzeczenia praktycznie CAŁEJ nauki Kościoła Katolickiego, wywrócenie teologii do góry nogami + ruch społeczny mający na celu grabież gospodarstw zakonnych i całej infrastruktury gospodarczej i majątkowej. Polecam do poczytania pisma samego Lutra, który między innymi twierdził, że gdy żona “nie daje” to można skorzystać ze służącej, bo Bóg dał popędy i nie ma na to rady. Czytajmy źródła a nie bajki wciskane od setek lat.

     • Tomas de Torquemada

      Jan Hus został spalony na stosie w wyniku intryg króla Niemiec Zygmunta Luksemburskiego przy wykorzystaniu ANTYPAPIEŻA obediencji pizańskiej podczas wielkiej schizmy zachodniej – Jana XXIII. Myślałem, że każdy wypowiadający się w temacie Husa wie, że pierwsza część soboru w Konstancji jest schizmatycka i w związku z tym nie można papiestwu przypisać winy za śmierć Jana Husa.

    • TakieTamLicho

     >to na pewno nie było by w nim lewactwa, aborcji i innego syfu.
     Ale rządził by odłam komunistów chodzących do kościółka i przyjmujących komunię.Właściwie co ja piszę “rządził by”. Partia która wygrała 2 lata temu wybory właśnie zamierza budować coś takiego…

     “Watykan pełza pod reformacją” – Watykan jest sprawcą reformacji.Nie było by prymatu papieża, zmieniania przez niego reguł (odejście od tradycji),przeintelektualizowania kwestii WIARY i ignorowania biblii (ergo: Schizmy “wschodniej” [choć to nie wschód był tu chyba schizmatycki]) – to i reformacji pewnie by się dało uniknąć,bo nie trzeba by niczego “reformować”… Na dobrą sprawę przy takim podejściu jakie jest w katolicyzmie NIE MA SZANS na obronę przed Protestantami i ich krytyką. Zauważ,że zakonem który najbardziej poszedł w kierunku protestantyzmu (a teraz i marksizmu) byli i są Jezuci (zresztą Franciszek to Jezuita).Zakon powołany do obrony katolicyzmu właśnie przed protestantyzmem.

 • Pingback: USA zainwestują w bazy lotnicze w Europie - na liście nie ma Polski - strategiczne partnerstwo Polski z komunistycznymi Chinami przynosi "efekty" | Andrzej Turczyn()

 • Tomas de Torquemada

  UWAGA, OSTRZEŻNIE, MANIPULACJA:

  Jan Kochanowski (bo jak sądzę o niego chodzi w powyższym wpisie) NIE BYŁ PROTESTANTEM!

  Takie sugestie się pojawiają, są one jednak nieprawdą. Nie wiem czy to wynika z wrzucania M. Reja z J. Kochanowskim do jednego worka czy z kojarzenia “humanizmu” Kochanowskiego z reformacją jednakże jest po kłamstwo. Kochanowski był katolikiem, jest pochowany w kościele katolickim w Zwoleniu, był członkiem kapituły katedralnej w Poznaniu, jego mecenasem był biskup krakowski Piotr Myszkowski.

  O poparciu idei kontrreformacyjnych i Soboru Trydenckiego przez Kochanowskiego świadczy utwór “Zgoda” z 1564 roku w którym czytamy:

  Kościół to musi sądzić, który jako żywo
  Uznawał, co w tej mierze prosto, a co krzywo.
  Na tej twardej opoce rozbił się Arijus,
  Marcyjon, Samosaten, Manech, Nestorijus
  I wszyscy, którzykolwiek wnieśli co nowego,
  Targając świętą zgodę Kościoła Pańskiego.
  Ono teraz w Trydencie biskupi zasiedli,
  Aby lud roztargniony ku zgodzie przywiedli

  • TakieTamLicho

   No błąd ewidentny.Kochanowski to nie,ale Rej już tak.

 • ataki

  ładnie to tak blokować za niewygodne słowa o Macierewiczu? rozumiem że Pan go uwielbia, ale trochę kultury proszę…

 • Pingback: Na czym polegają mocne podstawy naszego bezpieczeństwa? | Andrzej Turczyn()