Poczytajcie co o posiadaniu broni mówi nowy szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Michał Dworczyk

Gdyby, nie tytuł wpisu, którzy rozwiązuje  zagadkę, którą chciałem zadać, byłaby ciekawa zabawa. Poniżej kilka wyjątków z wypowiedzi nowego Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. Chciałem najpierw zacytować, a później zadać pytanie ale w warunkach wpisu na blogu taki zabieg nie jest możliwy.

Czytajcie z uwagą, co mówił Michał Dworczyk w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 6 grudnia 2017 r. W wynikach tej komisji zawiadamiałem we wpisie pt. Na sejmowej komisji posłowie PiS odrzucili wszystkie poprawki organizacji społecznej do projektu ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji.

Cytuję za stenograficznym zapisem z posiedzenia komisji:

Ja muszę zupełnie uczciwie powiedzieć: tak, broń jest niebezpieczna. I w ogóle strzelanie jest niebezpieczne. Tak samo jak niebezpieczna jest jazda samochodem, tak samo jak niebezpieczne jest nieostrożne przechodzenie przez tory kolejowe. Moglibyśmy mnożyć tutaj przykłady. Jeśli ktoś się posługuje bronią zgodnie z jej przeznaczeniem, zgodnie z przepisami, to trudno mówić, żeby to stanowiło jakiekolwiek zagrożenie dla użytkownika. Jest wiele szkół mundurowych, jest wiele organizacji proobronnych, które prowadzą szkolenia strzeleckie w Polsce. Muszę pani poseł z radością przekazać informację, że w ostatnich latach praktycznie nie było żadnych wypadków w czasie prowadzenia strzelań. I teraz, czy będzie używana amunicja z rdzeniem stalowym, czy amunicja innego typu, to naprawdę nie ma to większego wpływu na szkolenie i nie wzrasta niebezpieczeństwo i zagrożenie dla tych, którzy się szkolą. Uspokajam – nie wpływa to na wzrost zagrożenia, nie wpływa to na bezpieczeństwo. Ale oczywiście w tym sensie ma pani rację, że jeżeli ktoś chce zrobić drugiej osobie krzywdę, to wykorzystując do tego samochód, młotek, śrubokręt, pistolet, karabin, może zrobić krzywdę. Natomiast jeśli używa zgodnie z przepisami, to jest to absolutnie bezpieczne.

Powstała taka wątpliwość i niepokój, że po wprowadzeniu tych zmian wzrośnie liczba przestępstw z użyciem broni. Otóż, proszę państwa, chcę państwa poinformować, że te przestępstwa, które mają miejsce i które są z użyciem broni palnej, stanowią w ogóle w puli ogólnych przestępstw margines. Natomiast wśród nich przestępstwa, które są z wykorzystaniem broni legalnej, a przecież my mówimy o broni legalnej, zarejestrowanej, stanowią absolutny promil. One są poniżej błędu statystycznego. W związku z tym, proszę mi wierzyć, nie ma takiego zagrożenia przez to, że tworzymy nową kategorię broni – broń szkolną.

Przywołuję słowa pana Dworczyka, bo dzisiaj został awansowany z funkcji wiceministra w MON na stanowisko szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dworczyk zastąpi na tym stanowisku Beatę Kempę. Trochę chcę złapać pana ministra za słowa, bo mówi dobrze. Złapać, tj. pokazać publicznie, że nowy szef KPRM mówi coś, co każdy trzeźwo myślący człowiek rozumie jako prawdę oczywistą.

Zastanawiam się w związku z tym czy te prawdzie słowa, które wypowiadał pan Dworczyk na posiedzeniu komisji, będą miały taki skutek, że będąc na  eksponowanym stanowisku w jakikolwiek sposób przyczyni się do pozytywnych zmian prawa o broni w Polsce?

Politycy w Polsce ładnie mówią, ale za słowami czyny nie idą zbyt często. Jak będzie w tym przypadku, nie wiem, osobiście nie liczę na zbyt wiele, ale chętnie będę się w tej ocenie mylił. Nie jestem przywiązany do krytycznych ocen.

 • Jan Juruś

  Było mówione na konferencji dużo o strzelaniu w Wojsku zawodowym, w WOT, w organizacjach proobronnych, w sokole. A co z kowalskim który nie chce się bawić w żadne grupy, zbiórki a chce raz rocznie zapłacić składkę i mieć z głowy, kupić karabin czy pistolet iść sobie postrzelać w weekend? Właśnie takich ludzi jest najwięcej.

  • KBPol

   PiSowcy, jak wszyscy socjaliści, nie ufają jednostce. Partia (organizacja, WOT…) wszystkim, jednostka niczym:

   (tytuł:) Włodzimierz Iljicz Lenin

   (…)Chcę, by zajaśniało na nowo
   najdostojniejsze ze słów – partia.
   Jednostka! Co komu po niej?!
   Jednostki głosik cieńszy od pisku.
   Do kogo dojdzie? – ledwie do żony!
   I to, jeżeli pochyli się blisko.(…)

   (autor:) Władimir Władimirowicz Majakowski.

  • Capribestyja

   Przeciętny Kowalski zaopatrzony w broń, nieprzynależący do żadnej organizacji kontrolowanej przez organa państwowe, myślący samodzielnie jest potencjalnym zagrożeniem dla władzy która w swoim postępowaniu kieruje się socjalistycznym myśleniem zaszczepionym jeszcze za poprzednich, słusznie minionych, czasów. Dlatego nie ma co liczyć na udostępnienie temuż Kowalskiemu broni na zasadach niereglamentowanych ale raczej na mnożenie organizacji paramilitarnych będących pod ścisłą kontrolą władzy i namawianie tegoż Kowalskiego do wstąpienia do którejś, gdzie będzie się szkolił pod czujnym okiem władzy i przyswajał jedynie słuszne poglądy i tok myślowy.

   • Podrick

    Parafrazując klasyka:Jak ktoś chce sobie postrzelać to niech wstąpi do wojska albo OT. Zwykli obywatele nie potrzebują broni

    • Capribestyja

     Dokładnie tak. “wiele się zmieniło aby wszystko mogło zostać po staremu” 🙂

 • max-bit

  Powiedział to co każdy człowiek rozsądny wie i rozumie i jest jak 1+1=2.
  Po za tym samochód jest o kilka rzędów wielkości bardziej niebezpieczny. Co dziennie ginie statystycznie ok 10 osób / a kilkadziesiąt jest rannych i jakoś nikomu do głowy nie przechodzi aby zakazywać posiadania samochodu. Ba gość bez prawa jazdy może se iść i kupić (do komisu / sklepu / od człowieka z ulicy) i nikomu do łba nie przyjdzie aby choćby go wylegitymować czy takie pozwolenie ma. Ciekawe prawda ?

  Powiem szczerze za każdym razem jak widze pędzącego wariata na drodze w środku miasta i to zygzakiem “bo mu się spieszy” i się zastawiam gdzie ta obłuda … w postępowaniu, że Pan z bronią to a Pan pędzący sam nie …
  Ech …. normalność to pojęcie względne….

  • Pawel W

   Obawiam się, że strach przed bronią jest tak głęboko zakorzeniony przez poprzednią władzę ( i nie tylko strach przed bronią), że nawet ludzie rozsądni nie są w stanie przyjąć oczywistych faktów do wiadomości.

 • Git

  Polecam lekturę, a w szczególności proszę zwrócić uwagę na “chwytliwy” tytuł.
  Najlepsze są jednak “prawdy objawione” eksperta Dziewula. Jaja do kwadratu.
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dostep-do-broni-strzelnice-mon-macierewicz,68,0,2393924.html

  • Podrick

   Artykuł to zlepek bzdur pisanych przez hoplofoba przy wydatnym wsparciu Dziewulskiego.
   Jedynym plusem są najwyżej oceniane komentarze.

  • Kris

   To nic nowego, co wygłasza ten stary dygnitarz komunistyczny Dziewulski. On zawsze uważał, uważa i będzie uważał, że Polacy to naród pomylonych i nieodpowiedzialnych ludzi, a jak dostaną broń do ręki to się wystrzelają jak ruscy gangsterzy. No cóż kilkadziesiąt lat prania mózgu w komuszych organizacjach dało efekt. Przytacza przykład nożownika ze Stalowej Woli co grasował w Centrum Handlowym i został ujęty nie przez służby, które wg kolejnego ,,eksperta” towarzysza J. Zielińskiego z MSWiA odpowiadają za bezpieczeństwo ludu miast i wsi, w każdym miejscu i każdej chwili, ale przez zwykłych nieuzbrojonych ludzi. Służby przyjechały, ale już po zdarzeniu. Jestem absolutnie pewien, że ten pomyleniec ze Stalowej Woli gdyby zobaczył człowieka z bronią wycelowaną w niego to odstąpiłby od tych czynów, a już na pewno gdyby usłyszał strzał ostrzegawczy i polecenie ,,stój bo strzelam”. Ale towarzysz Dziewulski uważa inaczej że,,imbecyl z bronią” prawdopodobnie zostałby sparaliżowany strachem, może potem w stresie sięgnąłby po broń, ale albo by siebie postrzelił, albo przypadkowe osoby. Oczywiście są to wywody intelektualne nadętego komucha z nadmiernie wyeksponowanym ego.

  • Krzysztof Jabłoński

   Dziewulski mierzy swoją miarą. Sam sobie o mało jaj nie odstrzelił na strzelnicy, to teraz uważa, że każdy jest takim debilem jak on sam.

 • Piotr Miros

  Panie Andrzeju myślę, że nie ma się co łudzić na jakiekolwiek zmiany,czcze gadanie ze strony Pana Dworczyka,chciałbym się mylić. #Ruch11listpada 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

 • Kris

  A ja tak z innej beczki i mam pytanie do Pana mec. A. Turczyna. Czy wiadomo co dalej będzie w nową UiBiA, skierowaną do komisji ASW. Czy w ogóle jest szansa, że chociaż będzie ona tematem do szerokiej, merytorycznej dyskusji?

  • Andrzej Turczyn

   projekt zamrożony

   • To zamrażanie projektów i w dodatku tak ważnych jawi mi się jako jakieś wielkie bezprawie i działanie całkowicie sprzeczne z demokracją itd. Jest to po prostu zeszmacanie demokracji!!!

    • TakieTamLicho

     >to po prostu zeszmacanie demokracji!!!
     W Polsce “demokrację” masz niewiele bardziej demokratyczną od “demokracji ludowej”.Stara prawda – w 1989 roku komuna upadła… na 4 łapy. Politycy i urzędnicy robią co chcą i nazywają to demokracją.

     A jak obywatele czegoś chcą z wnioskiem o referendum to ich podpisy zostają zmielone. Z tego powodu taki Kukiz poszedł do polityki – tylko jak założył partię (zgodnie z życzeniem systemowców) to partię mu zinfiltrowali odpowiedni ludzie,osoby kwestionujące system długotrwalowo się zniechęci i dalej będzie tak jak było – bo potencjał na ruch oddolny który by mógł nabruździć tak jak Solidarność zanim ją spacyfikowali i przejęli zostanie zlikwidowany. PiS swoim grzebaniem w kodeksach wyborczych właśnie montuje komunę w stylu Bierutowskim – to jest likwiduje właśnie resztki pozorów demokracji i dopilnuje,by takie zagrożenie dla układu (do którego sami należą) już nie było możliwe. Mówię jak jest,choć Maxem nie jestem ani Wojtkiem.

 • Pingback: Podinsp. Zięba z KGP: obywatel z pozwoleniem na broń jako obrońca podczas ataku aktywnego strzelca jest zdyskwalifikowany - na szczęście fakty mówią coś zupełnie innego | Andrzej Turczyn()