Grot na testach porównawczych z karabinkiem HK 416

Karabinki MSBS-5,56 K Grot i HK 416 D zostały poddane próbom porównawczym nagrzewania łoża. Parametr ten może mieć istotne znaczenie dla celności broni przy prowadzeniu intensywnego ognia. Według przeprowadzonych badań w tej kategorii lepszymi własnościami może się poszczycić polski produkt.

Wojskowa Akademia Techniczna, przeprowadziła testy porównawcze nagrzewania się łóż karabinków automatycznych używanych przez Siły Zbrojne RP, w tym nowo wprowadzanych MSBS-5,56K Grot, Beryli, jak i – dla uzyskania danych porównawczych – niemieckich karabinków Heckler und Koch 416. Test zrealizowano w celu określenia warunków użytkowych broni w przypadku potrzeby prowadzenia ognia o bardzo dużej intensywności. Przebieg prób potwierdził wysokie parametry karabinków MSBS – lepsze niż uznany i ceniony m.in. w środowiskach wojsk specjalnych HK 416. (pełny opis: defence24.pl…)

Na blogu nie piszę o technicznych aspektach broni, nie znam się na tym. Co mam się wymądrzać. Broń głównie mnie interesuje jako zjawisko społeczne posiadania broni, jako narzędzie, którego posiadanie egzemplifikuje przeróżne prawa naturalne przynależne człowiekowi. Broń oczywiście posiadam w całkiem przyzwoitych ilościach, bo jestem konfekcjonerem. Mam już nawet zarezerwowaną tzw. promesę na Grota, będzie miał honorowe miejsce w stalowej szafie.

Nie oznacza to jednak, że nie odnotowuję istotnych wiadomości o broni jako urządzeniu technicznym. To taki przypadek, pozytywny moim zdaniem. Cieszy człowieka, że polski karabin, wymyślony, skonstruowany i wyprodukowany w Polsce, nie jest jakąś kupą złomu, a całkiem przyzwoitą technicznie konstrukcją.

 • Łukasz Buśko

  Dalej nic ciekawego…
  Z jakiego stopu były wykonane łoża?
  Jakie były zmierzone odkształcenia?
  Jak z celnością po rozgrzaniu lufy przy 300 jak i 150 naboi?
  Jak wyglądały przestrzeliny czyli czy po rozgrzaniu lufa dalej poprawnie stabilizowała?

  Może zobaczylibyśmy szczegóły tego testu?

  • Adam

   Łoże było wykonane ze stopu aluminium.
   Test jest opisany w Defence 24 (link w treści wpisu).

   O szczegóły jak sądzę należy się dowiadywać na WAT-cie o ile publikacja jest jawna. Możliwe, że test był przeprowadzony tylko pod kątem pomiaru temperatury, bo we wspomnianym artykule nawet się na temat innych parametrów nie zająknęli.

   • Łukasz Buśko

    Adam czytaj ze zrozumieniem, różne stopy aluminium mają różne przewodnictwo termiczne.

    Po drugie zobaczcie rozmiar barrel nuta w hk416D więc łoże raczej pełni tam rolę radiatora.
    Pytanie jak jest w MSBS.

    • Adam

     Twoje pytanie nie było precyzyjne – nie każdy siedzi w Twojej głowie i wie co “autor miał na myśli”. Gdybyś zapytał o skład stopów albo eutektykę stopu, to bym nie odpowiedział nic albo “nie wiem”. Pytanie było o stop, podałem więc to co było dostępne w artkule Defence 24. Osobiste wycieczki sugerujące, że nie umiem czytać ze zrozumieniem są nieuzasadnione i niepotrzebnie obraźliwe.

     To oczywiste, że w AR-ach wszelkiej maści i ich klonach barrel nut stanowi swoisty radiator (sprytnie wykorzystał to POF dodając uformowaną jak prawdziwy radiator nakładkę na barrel nut), a mocowane do niego łoże będzie to ciepło przewodziło.
     W MSBS łoże i górna część szkieletu mocowane są pośrednio poprzez osadę lufy, więc można założyć że przewodzenie ciepła z lufy na elementy łoża będzie mniejsze. Jak jest w rzeczywistości nie da się stwierdzić bez dokładnych pomiarów.
     https://uploads.disquscdn.com/images/4bca70b0fd023feb8e59c83d98a5342c8ebb2e37f56e45c05085d18da65cda5d.jpg

     I w Twoim “po trzecie” dochodzimy do sedna sprawy – test tego nie dotyczył. Został zrobiony najprawdopodobniej z powodu plotek jakie się w mediach i necie pojawiły, że się przegrzewa ( powodowanych uwagami specjalsów trzymających często broń nachwytem, że dystrybucja strumienia gazów wylotowych z komory gazowej tłoka była inna niż w HK 416 co im przeszkadzało).

     Oczywiście, że temperatura lufy jest ważniejsza, choćby ze względu na celność. W tym kontekście ja bym się też zainteresował jakie lufy były stosowane w broni biorącej udział w testach – gładkie czy kanelowane ? 🙂 W tych dwóch przypadkach tak akumulacja jak i dystrybucja ciepła są jednak inne.

     • Qba

      Skoro przewodzenie jest mniejsze to można założyć, że temperatura lufy będzie większa.

 • Redneck.pl

  Tak z ciekawosci – w jakim stopniu ten test jest wazny w porownaniu skutecznosci naszego Grota w stosunku do innych konstrukcji?

  • Adam

   Skuteczności ? Żadnej 🙂 Raczej walorów użytkowych.
   Żeby móc coś powiedzieć o skuteczności trzebaby ocenić jak wspomniał powyżej Łukasz nagrzewanie lufy i wynikającą z niego zmianę w celności.
   Test został zrobiony prawdopodobnie z powodu plotek jakie się w mediach i necie pojawiły, że się przegrzewa. Plotki zaś były powodowane uwagami specjalsów trzymających w odróżnieniu od zwykłach żołnierzy często broń nachwytem, że dystrybucja strumienia gazów wylotowych z komory gazowej tłoka jest inna niż w HK 416 co im przeszkadzało.

   Czy te 10°C różnicy faktycznie jakoś się przekłada na lepszy komfort przy dłuższym strzelaniu ? Najchętniej sprawdziłbym osobiście i wypowiedział się na ten temat całkowicie subiektywnie 😉
   Faktem jest, że w moim AR-rze kiedy dużo strzelam muszę korzystać z rękawiczki, bo po kilku magazynkach łoże parzy (nie trzymam nachwytem, ale rękę mam wysuniętą daleko do przodu). Z mojego punktu widzenia niższa temperatura łoża przy intensywnym strzelaniu byłaby więc mile widziana.

   • Redneck.pl

    No wlasnie, to strasznie specyficzny test i wydaje sie bardzo wybiorczo zrobiony. Nie temperatura lufy, tylko temperatura loza.

    Jak czytalem o testach broni dla innych armii to sprawdzalo sie przykladowo zaciecia przy X ilosci wystrzalow, bralo sie pod uwage ergonomie i mase innych rzeczy. A tutaj caly wpis o nagrzewaniu sie loza. Ale to co piszesz moze tlumaczyc wrazliwosc na tym punkcie. Inna sprawa, ze matrerial Defence24 juz potem troche wiecej informacji o testach uzytkowych wspomina.

    • Adam

     Tak właśnie uważam.

     A testy użytkowe, o których wspominają w artykule to jak zrozumiałem testy które wykonywano w jednostkach wojskowych. To właśnie w ich tracie pojawiły sie różne plotki, nie tylko te o przegrzewaniu się.
     Ponadto były jeszcze testy kwalifikacyjne w WITU na zmęczenie kontrukcji i materiału, w których celowo zniszczono jakieś sztuki. Wątpię jednak, żeby wyniki tego testu były publicznie dostępne – raczej są tajne przez poufne. Jeśli nie, to może któryś z kolegów wie jak można do nich dotrzeć ?

     • Qba

      Wyszło że lufa nagrzewa sie bardziej niż w HK.

      Poza tym Grot zacina się na niemieckiej, belgijskiej i amerykańskiej amunicji.

 • Rattus Rattus

  No, może w kapitalistycznej Polsce wreszcie wyprodukują coś bardziej innowacyjnego od krasnali ogrodowych;) Zawsze bawi mnie u Polaków cywilizacyjne wywyższanie się ponad Ukraińców, choć to oni mają przemysł kosmiczny i energetykę jądrową (obecnie już bez niebezpiecznych grafitowców RBMK). Naprzód Radom! Dziś GROT-y, jutro fazery i torpedy fotonowe:D

  • …i miecze świetlne…

   • Rattus Rattus

    Niech Moc będzie z Tobą!

 • Przecież dzisiaj wszystko podporządkowane ZYSKOWI, więc przy masowej produkcji tnie się koszty wszędzie, gdzie można (głównie na materiałach i obróbce), więc obstawiam, że współczesna broń wojskowa i bojowa nigdy nie będzie dorównywała trwałością i niezawodnością tej produkowanej dziesiątki lat temu.

 • Minuteman

  Fajnie, że MSBS / Grot bublem nie jest. Ale nadal, cena jednostkowa i polityka firmy oparta na kompletnym ignorowaniu rynku cywilnego mocno mnie do niego zniechęca…

  • Wojtek Sokołowski

   A jaka jest cena jednostkowa tego karabinka?

   • Minuteman

    Na razie można ją wyliczyć z ilości zamówionych sztuk dla armii i łącznej wartości kontraktu, co daje cenę jednostkową coś około 9 tysięcy za jeden egzemplarz. Tyle płaci MON. Mnie to trochę odstrasza. Zwłaszcza, że przy hurtowych zamówieniach dla armii cena powinna być chyba niższa niż w handlu detalicznym, nie?

    Chodzą różne plotki, że wersja samopowtarzalna na rynek cywilny ma kosztować około 6 tys, ale póki co to tylko takie gadanie, bo jeszcze nie wiadomo.

    • Qba

     Wątpliwe by cena przy zakupie 1 sztuki na rynku detalicznym była niższa niż w zamówieniu na 53 tys. szt.

  • Qba

   Jest bublem bo zacina się na standardowej natowskiej amunicji od niemieckich, belgijskich i amerykańskich producentów.

 • Maciej Mendel

  Trochę jak porównywanie sprawności układu chłodzenia samochodów przez mierzenie temperatury maski…