W USA jest tworzony symulator wirtualnego ataku z użyciem broni palnej na szkołę

Symulator wirtualnego ataku z użyciem broni palnej na szkołę, w którym wykorzystano najnowocześniejszą technologię zastosowaną w grach wideo i animacji, jest dziełem armii amerykańskiej i Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego a będzie służył do szkolenia nauczycieli – podał w środę portal 9news.

Na symulatorze będą prowadzone szkolenia nauczycieli i osób, które jako pierwsze znajdą się w pobliżu ewentualnego ataku na szkołę z użyciem broni palnej – podały w środę media.

Pierwotnie symulator ten został zaprojektowany na potrzeby szkoleniowe policji i straży pożarnej; wersja “cywilna” jest obecnie rozszerzana na potrzeby szkół, tak aby umożliwić nauczycielom i innym pracownikom szkolenie – jak zachować się, jak postępować w przypadku zagrożenia.

“Chcemy uczyć nauczycieli, jak reagować w pierwszej kolejności” – powiedziała Tamara Griffith, główna inżynier projektu.

W przypadku nagłego zagrożenia, nauczyciele “nie wybierają roli, jaką będą spełniać w danym momencie”, gdy trwa strzelanina i kule “świszczą wokół nich” – dodała Griffith. “Niestety, taka sytuacja może się zdarzyć”. “Chcemy przekazać nauczycielom, jak działać w takiej sytuacji”.

Nauczyciele muszą w takiej sytuacji podejmować natychmiastowe decyzje – barykadować się z dziećmi w salach czy może podejmować próbę przeprowadzenia dzieci do bezpiecznego miejsca, próbować ucieczki?

Program oferuje liczne możliwości odgrywania różnych ról, a każda postać ma wiele opcji działania. “Każdy nauczyciel ma siedem możliwości, w jaki sposób może zadbać o bezpieczeństwo uczniów” – powiedział kierownik projektu Bob Walker. “Przewidujemy także, iż niektórzy uczniowie mogą nie reagować lub bać się zareagować na polecenia. To staje się kolejnym problemem wymagającym rozwiązania”.

“Projektanci programu wysłuchali prawdziwych taśm z miejsc ataków, aby lepiej zrozumieć zamieszanie i chaos, który towarzyszy tak przerażającym sytuacjom” -powiedziała Griffith.

Twórcy programu rozmawiali także z matką dziecka, które zginęło podczas strzelaniny w 2012 roku w szkole podstawowej Sandy Hook w Newtown w stanie Connecticut. W strzelaninie zginęło 27 osób (łącznie ze sprawcą), w tym 20 dzieci w wieku 6 lub 7 lat.

Według Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego wersja “szkolna” powinna być gotowa w drugim kwartale przyszłego roku. (PAP)


 

Ćwiczenia niech sobie będą, ale niech nikt nie zapomina o tym, że zasadnicza reguła rządząca bezpieczeństwem w razie jakiegokolwiek ataku z bronią palną ma brzmienie:

ZŁEGO CZŁOWIEKA Z BRONIĄ MOŻE POWSTRZYMAĆ TYLKO DOBRY CZŁOWIEK Z BRONIĄ. 

Na wszelki wypadek w trakcie szkolenia, po szkoleniu i przed szkoleniem, warto mieć na pasku coś co będzie w stanie powstrzymać złego człowieka z bronią. Bez tego się nie da.

Najlepsze szkolenia nic nie pomogą, jeżeli prawy obywatel nie będzie posiadał urządzenia – broni palnej, która niweluje przewagę łobuza z bronią palną w łapach. Szkolenia nie trzeba zaniedbywać, ze zdobyczy informatycznych trzeba korzystać ale i tak najważniejsze są stare tradycyjne metody powstrzymywania zamachowców.

Oczywiście w Polsce to co piszę wywołuje drżenie rąk u polityków, dla których od wszystkiego jest rząd i państwo, a każdy przejaw zdrowego rozsądku, który sprawia, że obywatel sam o siebie chce zadbać, jest nazywany przestępstwem, a w najlepszym przypadku przekroczeniem granic obrony koniecznej.

 • Bartosz Alchimowicz

  W UE warianty programu wyglądałyby następująco: 1 ucieczka 2 samobójstwo 3 błagania o pomoc 4 potępienie zaistniałej sytuacji 5 potępienie z kredą 6 potępienie z kreda, fortepianem i kwiatami 7 połączenie w bòlu z zamachowcami bo pewnie mieli trudne dzieciństwo. :).

  • Krys53

   no i jeszcze: marsz milczenia, rezolucja potępiająca faszyzm i nacjonalizm z PE i KE, a jak się będzie powtarzać to jakaś nowa Dyrektywa – wszak “nasi” ciężko pracujący urzędnicy za coś biorą kasę ;-))

  • Krzysztof Jabłoński

   W wersji polskiej za skuteczną obronę i unieszkodliwienie napastnika gaśnicą, czy innym krzesłem byłoby trofeum – medal Błaszczaka.

   • Bartosz Alchimowicz

    I oczywiście prokurator skieruje sprawę do sądu, tak w gratisie…ażeby się człowiek nie nudził 🙂

    • Krzysztof Jabłoński

     Rzecz jasna, manifestum non eget probatione.

 • Krzysztof Jabłoński

  Niech jeszcze będzie w tym symulatorze możliwa konfrontacja z użyciem własnej broni. Można by zrobić statystyki i sprawdzić jakie jest to mityczne ryzyko odebrania jest przez napastnika i użycia przeciwko właścicielowi; czy faktycznie wariant startu bez broni jest bezpieczniejszy dla niewyszkolonego cywila.

  • Bartosz Alchimowicz

   Ryzyko odebrania broni w tym przypadku żadne. Po co taki morderca ma zamieniać AK czy ARa na nauczycielskiego glocka ?

   • Krzysztof Jabłoński

    Lewe głowy twierdzą, że zdarza się to nagminnie. Niech praktyka pokaże.

 • Rattus Rattus

  Nauczyciele jeszcze jakoś dadzą radę poruszać się z bronią w szkole, bo zazwyczaj codziennie chodzą w spodniach z paskiem. U nauczycielek sprawa komplikuje się, ponieważ sukienki czy leginsy utrudniają noszenie w ukryciu pistoletu czy rewolweru. Jasne, są na tym świecie kabury do każdej garderoby (a fantazjowanie na temat pasa do pończoch z opcją na małego S&W na pewno będzie rozwijające dla wyobraźni nastolatków). Jednak kupowanie różnych futerałów na broń do różnych ubiorów podwyższy koszty szkolnego noszenia i skomplikuje trening żeńskiego strzelca. Transportowanie gnata w torebce też nie jest dobrym rozwiązaniem, bo to zwiększa prawdopodobieństwo przypadkowego pozostawienia sprzętu bez nadzoru.