Demonstrant w Iranie zastrzelił policjanta i ranił trzech, siły reżimu zabiły już kilkanaście osób

W mieście Nadżafabad w środkowym Iranie uczestnik antyrządowych protestów otworzył ogień do policjantów, zabijając jednego i raniąc trzech. O zajściu poinformował w poniedziałek rzecznik policji w państwowej TV.

Reuters zwraca uwagę, że jest to pierwsza informacja o ofiarach wśród funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa Iranu od czasu, gdy w ubiegłym tygodniu rozpoczęły się antyrządowe demonstracje.

“Buntownik wykorzystał sytuację w mieście Nadżafabad i oddał strzały z broni myśliwskiej do policjantów. W rezultacie trzech (funkcjonariuszy) zostało rannych, a jeden został męczennikiem (zginął) – zacytowała rzecznika policji irańska telewizja. Reuters odnotowuje, że nie podano, kiedy doszło do tego zajścia.

Wcześniej w poniedziałek państwowa telewizja irańska informowała, nie podając szczegółów, że w antyrządowych protestach zginęło 12 osób “w kilku miastach”. Według telewizji “grupa uzbrojonych demonstrantów próbowała przejąć niektóre komisariaty i bazy wojskowe, ale napotkała na zdecydowany opór sił bezpieczeństwa”. Nie wiadomo, w których miastach doszło do ataków.

O ofiarach śmiertelnych w Izeh poinformował w poniedziałek lokalny deputowany Hedajatollah Chademi. Według niego były tam też osoby ranne i doszło do zatrzymań; u zatrzymanych znaleziono broń, amunicję i materiały wybuchowe. Agencja dpa pisze, że według niezweryfikowanych doniesień z mediów społecznościowych Izeh przez krótki czas było kontrolowane przez przeciwników władz.

Antyrządowe demonstracje przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów, takich jak jajka czy drób rozpoczęły się w czwartek w Meszhedzie, drugim największym mieście kraju, ale wkrótce rozprzestrzeniły się na inne miasta w Iranie. W sobotę fala protestów dotarła do Teheranu. (PAP)


 

Bardzo ciekawy jestem jak rozwinie się sytuacja w Iranie. To totalitarne państwo i warto obserwować co będzie działo się tam w dalszych dniach. Widać, że ciemiężony lud sięga o broń palną, bo tylko w taki sposób można bronić się skutecznie przed rządem tyranów. Tyrani o tym wiedzą doskonale i zawsze bardo dbają o to aby w imię bezpieczeństwa poddani byli kompletnie rozbrojeni.

“Buntownik” – to znamienne określenie jakim posługują się zbrodnicze reżimy wobec ludzi pragnących wolności. Zastrzelił buntownik męczenia – poprawnie powinno być obywatel pragnący wolności zastrzelił przedstawiciela morderczego reżimu ajatollahów. Dzisiaj “buntownik” kiedyś będzie bohaterem.

“Rząd nie okaże tolerancji dla tych, którzy niszczą mienie publiczne, naruszają porządek publiczny i wywołują niepokoje społeczne” – powiedział prezydent Iranu – Rouhani w swoim przemówieniu w niedzielę. Totalitarni dyktatorzy zawsze, podkreślam zawsze mówią, że dbają o porządek publiczny. Zwykle też ich działania są oparte o (totalitarne) prawo.

Do wolności z systemu totalitarnego można dojść tylko z karabinem w dłoni. Kibicuję zwykłym Irańczykom.

 

Donald Trump napisał na Twitter:

“Iran upada pod każdym względem mimo okropnej ugody, jaką zawarła z nim administracja Obamy. Wielki naród irański był przez wiele lat represjonowany. Jest głodny jedzenia i wolności. Tak jak prawa człowieka, bogactwa Iranu są rabowane. CZAS NA ZMIANĘ!”


Uzupełnienie. 2018-01-02 08:30 (AP/PAP)

Iran/ TV: dziewięć osób zginęło podczas nocnych demonstracji

Dziewięć osób zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek w Iranie podczas antyrządowych demonstracji i towarzyszących im starć – poinformowała irańska telewizja państwowa. Oznacza to, że od 28 grudnia, kiedy zaczęły się protesty, zginęło 21 osób.

Sześć osób poniosło śmierć podczas ataku na komisariat policji w Ghahdaridżanie. Według telewizji starcia sprowokowali uczestnicy protestu, którzy próbowali ukraść broń z zaatakowanej placówki.

20-letni mężczyzna i 11-letni chłopiec zginęli w miejscowości Chomeiniszahr, a w Nadżafabadzie życie stracił członek Gwardii Rewolucyjnej, a nie – jak wcześniej informowano – policjant. Wszyscy trzej zginęli od strzałów z broni myśliwskiej.

Trzy miasta, w których doszło do ofiar śmiertelnych, znajdują się w prowincji Isfahan w środkowej części kraju.

W Iranie trwają protesty przeciwko bezrobociu, korupcji i podwyżkom cen podstawowych produktów spożywczych; z czasem demonstracje nabrały charakteru antyrządowego. Manifestacje rozpoczęły się w Meszhedzie, drugim największym mieście kraju, ale wkrótce rozprzestrzeniły się na inne miasta w Iranie, w tym Teheran. (PAP)

 

 

 • Bruum

  Wiosna ludów w następnym kraju.

 • ataki

  Turczyn jest pełen idiotycznego zachwytu nad działaniami USA które Europie zafundowały zalew “uchdźcami”

  • Djabol

   Na szczęście Barak Osama już poszedł precz i demokraci poszli w odstawkę. A Trump jest jednym z najbardziej antyislamskich oraz antyimigracyjnych polityków, jakiego nosiła Ameryka. Nie bawi się też w piękne słówka, tam gdzie potrzeba potrafi być nieustępliwy.

   Tym się różni demokracja od np. takiego reżimu w Rosji. Tam prawie 20 lat temu doszedł do władzy aparatczyk komunistyczny i nie zanosi się aby chciał zrezygnować. A co on robi we własnym kraju? Tylko za czasów jego rządów postawiono kilkanaście tys. meczetów, pompuje miliardy dolarów w republiki w Rosji zdominowane przez islam, wprowadził gigantyczne ułatwienia dla pracowników z republik dawnego Związku Sowieckiego. A że są to w wiěkszości kraje muzułmańskie, przybyło do pracy kilka milionów taniej siły roboczej. A to bardzo odbiło się na wysokości pensji Rosjan, którzy obecnie coraz biedniej żyją. A wiele raportów jest wręcz alarmujących.

   Nawet nie ma co wspominać o tym, że na Kaukazie toczy się regularna wojna domowa, a morderstwa i porwania są na porządku dziennym. Coraz częściej jesteśmy też świadkami doniesień medialnych o przeprowadzonych lub udaremnionych zamachach w rosyjskich miastach. A to nie bierze się znikąd. To jest proislamska polityka Putina.

  • Andrzej Turczyn

   Rusik trollu idź z tego miejsca nikt cię tu nie nie chce.

 • Djabol

  Irańczycy wpadli z deszczu pod rynnę. Obalili proamerykańskiego szacha, że niby taki morderca i despota. A bezpieka turbanów jest tak samo nieludzka a może nawet gorsza.. Szach przynajmniej modernizował kraj. Reżim islamski jest wsteczny, a to nigdy nie poprawi warunków bytowania zwykłych ludzi. Prawo islamskie zakazuje zbyt wielu rzeczy, żeby dział usług rozwinął się na zadowalającym poziomie.

  Niestety odnośnie niepokojów w Iranie, to jestem raczej sceptyczny. Irańczycy nigdy nie doświadczyli demokracji i dlatego nie wykształciły się odpowiednie społeczne struktury. Dlatego raczej szybko się z protestującymi uporają. A jak już byłoby naprawdę gorąco, to reżim putinowski przyjdzie z bratnią pomocą.

 • Krys53

  Iran największy nie arabski kraj w tym rejonie. Wróg Izraela. Po rozbiciu Iraku jedyny kraj, który jest w stanie podporządkować sobie inne kraje. Arabia Saudyjska ma ropę i kasę ale nie ma takich zasobów ludzkich, no i sie z Iranem nie lubią. Broń nas Boże przed destabilizacją w Iranie, bo wtedy nie będzie kilkaset tysięcy nachodźców a kilka milionów…

 • tokkotai

  Znacznie większe demonstracje były np w Belgii i we Francji. Ogółem podpalono ponad 1500 samochodów. To co Izrael i USA chcieli zrobić w Iranie to jest 10% tego co sie dzieje w zachodniej Europie teraz. W nowy rok miłośnicy kóz zgwałcili ponad 100 Niemek, rozumiecie? 100 Niemek. Ja juz bym wolał kozy :D.