Pentagon przygotowuje się do opracowania pocisków manewrujących z głowicą atomową o mniejszej mocy, odpalanych z okrętów podwodnych

Administracja Donalda Trumpa planuje rozluźnienie ograniczeń dotyczących użycia broni nuklearnej oraz opracowanie nowej, słabszej głowicy nuklearnej do pocisków rakietowych Trident – informuje w środę “Guardian”, powołując się na b. doradcę Baracka Obamy.

Doradca ten, Jon Wolfsthal, zapoznał się z najnowszym projektem przeglądu polityki w zakresie broni nuklearnej (Nuclear Posture Review – NPR). Ujawnił, że dokument ten, przygotowany przez Pentagon, przewiduje opracowanie zmodyfikowanej wersji pocisków Trident D5 (odpalanych z okrętów podwodnych) z głowicami o mniejszej mocy. Miałoby to na celu odstraszenie Rosji od użycia taktycznych głowic nuklearnych w konflikcie w Europie Wschodniej.

“Guardian” pisze, że ta nowa polityka w zakresie broni nuklearnej jest znacznie bardziej konfrontacyjna niż polityka administracji Obamy, która zabiegała o zredukowanie roli broni nuklearnej w potencjale obronnym USA.

Dziennik zwraca uwagę, że zwolennicy kontroli zbrojeń są zaalarmowani tą nową propozycją, przewidującą mniejsze, “bardziej przydatne” głowice nuklearne. Argumentują, że zwiększa to prawdopodobieństwo wojny jądrowej, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę – jak to określają – “niestabilność Donalda Trumpa” i jego gotowość do grożenia arsenałem USA w konfliktach z wrogami tego kraju.

Projekt NPR poszerza też okoliczności, w jakich USA mogłyby użyć arsenału nuklearnego, o reakcję na atak nienuklearny powodujący wielką liczbę ofiar albo wymierzony w newralgiczną infrastrukturę lub ośrodki dowodzenia siłami nuklearnymi.

“Guardian” pisze, że oczekuje się, iż ten NPR, pierwszy od ośmiu lat, zostanie opublikowany po orędziu o stanie państwa, które Trump wygłosi w końcu stycznia.

Wolfstahl, który zapoznał się z – jak sądzi – ostateczną wersją projektu NPR, powiedział, że przewiduje on rozpoczęcie przez USA prac nad ponownym wprowadzeniem odpalanych z morza rakietowych pocisków manewrujących z głowicami nuklearnymi, co ma być przeciwwagą dla nowych rosyjskich pocisków manewrujących odpalanych z wyrzutni lądowych. USA oskarżają Rosję o prace nad tymi pociskami, naruszające traktat INF z 1987 r. ( układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu).

Wolfstahl twierdzi, że wcześniejsze projekty NPR były jeszcze bardziej konfrontacyjne. W ostatecznym projekcie zrezygnowano m.in. z usunięcia gwarancji, że USA nie użyją broni nuklearnej przeciwko krajom, które takiej broni nie posiadają.

“Guardian” pisze, że u podstaw koncepcji opracowania głowicy nuklearnej o mniejszej mocy leży przekonanie, iż już we wczesnej fazie każdego konfliktu z Rosją na wschodniej flance NATO Rosjanie użyliby taktycznej broni nuklearnej, żeby zrekompensować względną słabość swego uzbrojenia konwencjonalnego. Zwolennicy tego kierunku myślenia sądzą, że Rosjanie liczyliby na to, iż USA nie będą skłonne użyć potężnych głowic nuklearnych. (PAP)

Moim zdaniem. Kiedyś prowadziłem rubrykę o takim tytule, pisałem tam swoje komentarze. Później zmieniłem systematykę bloga ale i tak wszystko co piszę jest moim zdaniem, to zrozumiałe.

Zatem, moim zdaniem odwołanie ministra Antoniego Macierewicza miało jakiś bardzo ważny powód. Pewnie póki Macierewicz tego nam nie powie sam, nie dowiemy się jak on brzmi. Moim zdaniem w grę wchodzą sprawy, które nie dotyczą jakiś nienawiści Adriana wobec pana ministra. Może ktoś te prymitywne instynkty wykorzystał, ale z całą pewnością to nie jest przyczyna.

Od wielu lat stawiam tezę, że świat zmierza ku jakiemuś przesileniu. Przesilenia zwykle skutkują wojną. Ostatnio będący w Norwegii dowódca amerykańskiej piechoty morskiej odsłonił na moment kurtynę, a zza niej wybrzmiał głos:

Mam nadzieję, że się mylę, ale nadchodzi wojna.

Ta wojna rozegra się pomiędzy światem cywilizacji zachodniej, której przewodzi USA, a w skład której wchodzi Izrael, może jeszcze jakieś inne wolne państwa, a światem cywilizacji komunistycznej. W skład której antycywilizacji w istocie wchodzą Rosja, Chiny, świat wojującego islamu i … No własnie i… po i nie wiemy dokładnie, bo trwa przeciąganie na swoją stronę stronników. USA stosują metodę atrakcyjną dla zwyczajnych ludzi: bądź z nami, handluj z nami, pracuj, bogać się, żyj, bądź świadomym i wolnym człowiekiem. Świat antycywilizacji czyli świat komunistyczny stosuje metody jakie zna, czyli intrygi, przekupstwa, kłamstwa, skrytobójstwa.

Po i… stawiam Europę. Europa przeszła na stronę świata komunistycznego. Przeróżne powody to sprawiają, myślę jednak, że dzisiaj to już jednoznacznie widoczny fakt. Europa nie chce sojuszu z USA, Europa chce sojuszu z Rosją i Chinami. No może nie Europa jako ludzie, ale Europa jako politycy, jedni trzeźwi inni cały czas pijani. Ludzie zdają się być tak ogłupieni, że niewiele do nich dociera. Trzy razy P, to tak ale nic ponadto. Pojeść, popić i po…ć.

Projekt Eurazji tow. Dugina już puka do drzwi, a po środku Europy Polska, a w Polsce minister od wojny – zdeklarowany sojusznik USA – Macierewicz, który jeszcze z Reaganem stał do zdjęcia w w Białym Domu. O nie! Tak to nie może być. Trochę to trwało, ale już ministra nie ma. Zdradził osobiście Kaczyński. Też ciekawe co za świństwa są na niego uszykowane, że poddał tego, kto tak wiernie dążył do ustalenia powodu śmierci jego brata. Zdrada nie do opisania słowami.

Jest pan Błaszczak, który może i jest fajny, ale od Macierewicza dzieli go Pacyfik. Pan minister Błaszczak moim zdaniem to człowiek bez zdolności do geostrategicznego spojrzenia na świat. Za czasów Błaszczaka nie będzie żadnej kontynuacji tego co robił Macierewicz to genetycznie jest niewykonalne. Będzie samozadowolenie z trwania na stanowisku, dumnie wypięta pierś z kolejnego urzędu sprawowanego w imieniu Rzeczpospolitej.

Komentarz do wpisu mam taki. Macierewicz planował kupić okręty podwodne z możliwością wystrzeliwania rakiet manewrujących. Zdaje się, że pan minister widział dalej i wiedział więcej niż zdaje się wam. Teraz idę o zakład, że tych okrętów nie będzie, a nawet ja będą to bez tego o czym powyżej w depeszy PAP. Obrotowym politykom, którzy wymieniają sojuszników nie daje się do rąk tego co jest skuteczną bronią.

“Mam nadzieję, że się mylę, ale nadchodzi wojna” – powiedział dowódca amerykańskiej piechoty morskiej gen. Robert Neller

Informacja organizacyjna dla wszystkich tych, którym zależy aby miał dostęp do serwisu PAP i zamieszczał na blogu komentarze w oparciu o depesze, które tam znajduję. Comiesięczny dostęp do serwisu kosztuje ponad 1200 zł. W tym miesiącu otrzymałem fakturę, a w poprzednim miesiącu darowizny, które otrzymała fundacja wyniosły około 400 zł. Póki co środki na zapłatę faktury Fundacja ma, ale proszę zwróćcie na to uwagę. Gdy środków zbraknie będę musiał dostęp do wyłączyć serwisu, co moim zdaniem bloga zuboży.

 • tokkotai

  No cóż. Śmiem wątpić, że tzw cywilizacja długu (zwana kiedyś zachodnią) ma jakieś szanse w tej wojnie. Cały zachód jest zbudowany na cegle i drewnie, wschód ( w tym dużo Polski) na żelbecie. Sami wiecie co się dzieje z cegłą i drewnem po wybuchu atomowym. Żelbet wytrzyma znacznie więcej. Dodatkowo cywilizacja długu upadnie sama już niedługo, wschód musi tylko spokojnie nie dać się sprowokować i poczekać aż tzw. zgniły zachód zacznie zżerać z głodu własny ogon.

  • Andrzej Turczyn

   Dezinformacja. Zaniechaj, nie będę prostował

   • tokkotai

    Dezinformacja jest główną bronią w 3 Wojnie Światowej.
    Wiem tylko tyle, że cały wschód włączając Rusków nie używa we wzajemnych rozliczeniach $ tylko Juana.

    Co w dłuższym odcinku czasu oznacza koniec $ i Waszego Ukochanego USraela. Oczywiście dopuki jeszcze zachód coś będzie miał do zaoferowania wschodowi będzie trzymana kroplówka, ale jak USA zacznie podskakiwać….. ( a niestety Trumpik odtatnio podskakuje, że ma większego). Zresztą sam zobaczysz zaślepiony przez religię człowiecze.

    I żeby nie było, ten upadek dotyczy też mnie, też żyję na zachodzie. Tylko, że mam 2000 km do POPislandii.

    • Oak Duck

     >>>Dezinformacja jest główną bronią w 3 Wojnie Światowej.
     >>>Wiem tylko tyle, że cały wschód włączając Rusków nie
     >>>używa we wzajemnych rozliczeniach $ tylko Juana.

     Tego właśnie nikt nie rozumie. USA nie jest naszym sojusznikiem, zbiera wyłącznie najemników do wojny proxy ze swoimi ekonomicznymi wrogami Rosją, Iranem i Chinami.
     USA musi wywołać wojnę w której stawką będzie utrzymanie statusu mocarstwa.
     Polecam wszystkim lekturę książek Zbigniewa Brzezińskiego… on pisał o tym już w latach 80tych ubiegłego wieku.

     • tokkotai

      Ja tylko dodam, że Anglosasi w tym Anglicy i Amerykanie nie mają sojuszników, mają za to własne interesy.

      Kto tego nie rozumie ten szybko podłoży łeb pod szubienicę. Ich trzeba traktować dokładnie tak, jak oni traktują innych. Bez pardonu i maksymalnie wykorzystywać bo drugiej szansy nie będzie.

   • Tomas de Torquemada

    Czy uważa Pan, że zadłużenie USA u Chińczyków na kwotę 1159,8 mld dolarów pozostaję bez wpływu na wojenne ciągotki Amerykanów wobec Państwa Środka? A dobry wujek Sam ponosi wydatki zbrojeniowe wyłącznie w celu dbania o demokrację, prawa człowieka i swobodę tycia dzięki hamburgerom z wołowiny Angus Beef? Naiwne to dość.

 • Jan Kowalski

  Po kotłowaninie wewnątrz i wokół rządu ostatnimi czasy dymisja była do przewidzenia nie chciałem o tym pisać aby nie drażnić trybuna 🙂 Często się zdarza że takich ludzi co cokolwiek robią, patriotów, i osobników charyzmatycznych po prostu się nie lubi a nawet nienawidzi a taki był pan Antoni Macierewicz. Zrobił dużo dla Polski więcej niż ktokolwiek, ostatnimi czasy.
  Pan Kaczyński swoją nieobecnością na rekonstrukcji rządu pokazał, co o prezydencie i premierze myśli, gorzej może być jeżeli to nie było jego posunięcie bo tak to widzę. Niezłe zamieszanie wróżę bo ludzie z charakterem jakimi są p.naczelnik i p. minister nie odpuszczą ! Nie zapominajmy o ministrze Szyszce też miał rację, to wielki fachowiec, komu przeszkadzał ? Każdy wie kto na niego i tamtych napuszczał.
  https://www.youtube.com/watch?v=IjQXjxBUSDE
  https://www.youtube.com/watch?v=eWgbkzJsc8k

  • tokkotai

   Tak osobiście to jestem skołowany.

   Osobiście Pan Minister Maciarewicz ma takie dośc niepokojące “spojrzenie szaleńca”, z drugiej strony Jeżeli były Generał Różański się cieszy z tej dymisji to występuje u mnie takie zaniepokojenie, bo w końcu to jest osoba która nie do końca działała ku Chwale Rzeczypospolitej.

   • Jan Kowalski

    tokkotai Zobacz wpisy pod filmem i łapki….
    https://www.youtube.com/watch?v=OhsGJrqP0xk

   • Tomas de Torquemada

    Nie zawsze wróg naszego wroga jest naszym przyjacielem. Nieszczęściem Polaków jest sytuacja kiedy wszyscy muszą wybierać pomiędzy stronnikami różnych mocarstw zagranicznych. A stronnictwa Interesu Polski ciągle brak…

 • Janusz Wilk

  Już dawno mówiłem, że kacapy realnie planują sfajczyć Warszawę wodorówką a później deeskalacja, stabilizacja, czystki. Czyli standard sowiecki.

  • tokkotai

   Nie przesadzaj. Na Warszawę co najwyżej można z gnojówką pojechać nie z wodorówką. Miasto bez znaczenia zamieszkałe przez zwalczające się koterie.

 • Tomas de Torquemada

  1. Niecierpliwe przebieranie nóżkami i wypatrywanie ostatecznego rozwiązania przez USA sprawy “komunistycznej” z perspektywy Polaka trąci skłonnościami samobójczymi. Ta wojna odbędzie się m.in. na terenie Polski. Biologiczna zagłada w imię interesów USA i Izraela to słaby pomysł. Nawet gdyby ktoś wierzył, że za ofiarę w tej świętej wojnie protestanckojudaistycznej versus ateistycznoprawosławnej Polacy “prosto do nieba będą czwórkami szli”.

  2. Wiara w stałość sojuszy to naiwność. Czy naprawdę, na podstawie historii, trudno sobie wyobrazić odwrócenie sojuszy i wspólne wystąpienie USA i Rosji przeciw Chinom? Sojusz amerykańsko-rosyjski zawiązałby się oczywiście kosztem Polski.

  3. Oskarżanie wyłącznie europejczyków o skrajny konsumpcjonizm (3xP) i idealizacja USA to nieporozumienie. Hedonizm i konsumpcjonizm finansowane przez rosnące zadłużenie mają się w USA świetnie. USA to bardzo podzielony światopoglądowo kraj, gdzie lewactwo ma poparcie u około 50% społeczeństwa. Wystarczy wspomnieć, że w stanie Nowy Jork ponad 40% ciąż kończy się aborcją. Ocenianie amerykanów z perspektywy tych bardziej konserwatywnych zborów protestanckich to ułuda.

  4. USA i Izreael to siły przewodnie cywilizowanego świata? Której cywilizacji? Połączenia protestanckiej predystynacji z talmudem i kabałą? Polska do tej cywilizacji nie należy!

  • Janusz Wilk

   Nie. 3 wojna ma rozegrać się dla odmiany na terenie obecnej Ukrainy i państw bałtyckich. Chyba, że coś pójdzie nie tak i putin jednak sfajczy Warszawę.

 • Jan Kowalski

  A może przeważyła opinia oficerów patriotów z VIRITIM i innych myślących inaczej, też znających naszą historię, mających doświadczenia wojskowe,itp. Polskie “powstaniowe” koncepcje obrony są wykorzystywane nadal przez wiele państw i to z powodzeniem.
  http://prezydent.neon24.pl/post/141916,general-j-grudniewski-obalil-ministra-a-macierewicza

 • Rattus Rattus

  Rząd na front! Niech Władymir i Donald sami stoczą uczciwą walkę na gali MMA. Na żywo w TV! Pieniądze, których nie wydadzą na przedłużenie sobie rakietami fajfusów poza horyzont, przydadzą się w ochronie zdrowia i środowiska. A na drugim kanale kablówki: w kisielu Melania kontra aktualna tajna dziewczyna Putina:)