Włamywacze odsiadujący wyroki zdradzili techniki swojej “pracy”, czyli poznaj swojego złodzieja

Obserwacja, szybkie wejście do środka i zebranie jak największej liczby wartościowych przedmiotów – włamywacze odsiadujący wyroki zdradzili dziennikarzom techniki swojej “pracy”. Ich zdaniem nie ma zabezpieczeń nie do sforsowania, ale niektóre stwarzają wysokie ryzyko dla złodzieja.

Włamywacze, którzy odsiadują wyroki w zakładach karnych w Białołęce i Płońsku zdradzili w środę na spotkaniu z dziennikarzami metody swoich działań. Ich zdaniem nie ma takich zabezpieczeń, które odstraszyłyby ich od wejścia do środka, ale niektóre z nich są w stanie wydłużyć czas włamania na tyle, że staje się to dla nich zbyt ryzykowne.

Z rozmowy z włamywaczami wynika, że najbardziej atrakcyjne są dla nich domy jednorodzinne znajdujące się na obrzeżach większych miast, bo to właśnie tam – ich zdaniem – mieszkają najbardziej zamożni. Za cel wybierają najbardziej okazale wyglądające domy. Ich uwagę przyciągają luksusowe auta.

Warto zwracać uwagę na to, kto pojawia się w pobliżu domu. Kiedy złodzieje wybiorą swój cel, zaczyna się kilkudniowa obserwacja domu, sprawdzenie okolicy i zwyczajów domowników. Najczęściej włamania planowane są na noce w dni wolne od pracy, m.in. w ferie, kiedy jest większa szansa, że nikogo nie będzie w domu.

“Obserwacja domu przed włamaniem to 3-4 dni. Najczęściej na obserwację jeździłem samochodem i każdego dnia obserwacji zmieniałem auto, jego kolor” – opowiadał w rozmowie z dziennikarzami Andrzej (imię zmienione – PAP), który odsiaduje wyrok w Zakładzie Karnym w Płońsku.

Jak dodał, we włamaniach, w których uczestniczył, brały udział cztery osoby. Trzy z nich wchodziły do środka, zaś jedna stawała na czatach.

“Jeśli był to dom jednorodzinny z piwnicą, najłatwiej było się tam dostać się przez okno w piwnicy lub garażu. Najlepszym sposobem jest diament do cięcia szkła, wycięcie otworu w szybie i otwarcie klamki” – zdradził.

Włamywacze zwykle działali według jednego schematu. Po wejściu do środka od razu kierowali się na górę, przeszukiwali pomieszczenia na najwyższym piętrze, a schodząc, sprawdzali kolejne pokoje. Ich celem była biżuteria, pieniądze i sprzęt elektroniczny. Włamanie, podczas którego byli w stanie zabrać przedmioty o wartości nawet 8 tys. zł, trwało zwykle 8-9 minut.

Włamywacze w rozmowie z dziennikarzami chwalili się, że nie odstraszały ich żadne zabezpieczenia. Zaznaczyli jednak, że dobrze zabezpieczony dom czy mieszkanie, gdzie jest założony alarm i monitoring, stwarza dla złodzieja utrudnienie, bo wydłużony jest czas dostania się do środka. To zaś wiąże się z większym ryzykiem przyjazdu ochrony lub policji. Takie zabezpieczenia mogą wystraszyć niektórych włamywaczy.

“Dobrze, żeby mieszkańcy pamiętali, że drzwi trzeba zamykać, okna trzeba zamykać, nie chować klucza pod wycieraczkę. Trzeba pamiętać o tych podstawowych kwestiach, a potem dopiero rozwijać nasz system bezpieczeństwa, zakładać alarm i monitoring” – podkreślał w rozmowie z dziennikarzami ekspert ds. zabezpieczeń zakładu karnego mł. chor. Wojciech Drabik.

Drabik przypomniał również o systemach, które tworzą złudzenie, że wewnątrz domu lub mieszkania są domownicy. System taki, np. co pewien czas zapala światło.

Ekspert zaznaczył jednak, że korzystając ze wszystkich tego typu systemów trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by go włączać. Jak dodał, najlepiej, by tego typu systemy były połączone jedną aplikacją, która umożliwia kontrolowanie sytuacji w domu poziomu telefonu komórkowego.

Z policyjnych statystyk przedstawionych w środę na konferencji prasowej przez Służbę Więzienną i prowadzących program Dom Bezpieczny wynika, że w latach 2013-2015 włamywacze w Polsce dostawali się do środka drzwiami w ponad 17 tys. przypadków, zaś przez okna – 12 tys. razy. Z kolei z badań Kryminologicznego Instytutu Badawczego Dolnej Saksonii przeprowadzonych w latach 2013-2016 wynika, że w przypadku domów jedno- lub wielorodzinnych sprawcy w 80 proc. przypadków dostawali się do środka przez okna. Inaczej było w przypadku mieszkań. Tam włamywacze w ok. 70 proc. przypadków wchodzili przez drzwi.

Program Dom Bezpieczny wspólnie ze Służbą Więzienną realizuje akcje edukacyjną #PoznajZłodzieja. Jej celem jest przedstawienie tematyki bezpieczeństwa z punktu widzenia zawodowego włamywacza.

Konferencja prasowa z udziałem pracowników Służby Więziennej, osadzonych, oraz przedstawicieli programu Dom Bezpieczny odbyła się w środę w Zakładzie Karnym Warszawa-Białołęka. (PAP)


 

Program powinien nazywać się “poznaj swojego złodzieja” – #PonajSwojegoZłodzieja. Po co znać cudzego złodzieja, który kradnie na drugim końcu miasta. Poznać swojego złodzieja, to ciekawa by była informacja.

Szkoda, że nikt nie zadał złodziejom pytania jak reagowaliby na wiadomość, że w domu może być uzbrojony ktoś. No ale takie to w Polsce dziennikarstwo, kończy się tam, gdzie zaczyna się ciekawy problem.

Tak czy inaczej nawet interesująca jest ta depesza. Rozpowszechniajcie niech ludzie czytają ten wpis. Warto aby wiedzieć jak działają złodzieje, może ktoś uratuje w ten sposób swój los. Polacy co do zasady są niezwykle naiwni. Czasy takie, że trzeba być niezwykle ostrożnym.

Bardziej od włamania trzeba obawiać się rozboju. Rozbój czyli użycie przemocy w celu zabrania tego co masz. To dopiero jest niebezpieczne przestępstwo. Wprawdzie Policja chwali się, że przestępczość w Polsce spada. Może i tak, ale jednak jest i zdarzają się rozboje. Żadna do wiadomość, że nie dokonano rozboju na sąsiedzie, gdy rozbójnik zaatakował twój dom.

Na rozbój w domu polecam broń palną. Nie zachęcam słuchania ekspertów, co radzą wzywanie pomocy. Niech sami spróbują wybrać numer, połączyć się z Policją, doczekać się ich przyjazdu, gdy rozbójnik atakuje z impetem. Rozbój trwa zaledwie kilka chwil, a od pierwszych kilkudziesięciu sekund zależy kto nad kim zyska przewagę. 90 sekund, tyle statystycznie masz czasu w konfrontacji z przestępcą.

Gdybyśmy nie żyli w PRL-pis, czy bis – bez znaczenia, to jedno i to samo – zachęcałbym do noszenia załadowanej broni każdego dnia, także w domu – jako najlepsze lekarstwo na rozbój. Chociaż… dlaczego nie. Zachęcam Polaków do zdobywania pozwoleń na broń i posiadania broni na tzw. podorędziu.

Za kilka dni wejdzie nowy przepis o obronie koniecznej, w domu będzie można się skuteczniej broni. Broń jest naprawdę dobrym narzędziem do wyrównywania szans wobec agresywnego przestępcy.

90 sekund, tyle statystycznie masz czasu w konfrontacji z przestępcą

Informacja organizacyjna dla wszystkich tych, którym zależy aby miał dostęp do serwisu PAP i zamieszczał na blogu komentarze w oparciu o depesze, które tam znajduję. Comiesięczny dostęp do serwisu kosztuje ponad 1200 zł. W tym miesiącu otrzymałem fakturę, a w poprzednim miesiącu darowizny, które otrzymała fundacja wyniosły około 400 zł. Póki co środki na zapłatę faktury Fundacja ma, ale proszę zwróćcie na to uwagę. Gdy środków zbraknie będę musiał dostęp do wyłączyć serwisu, co moim zdaniem bloga zuboży.

 

O skuteczności broni palnej w defensywie (2)

 • Bartosz Alchimowicz

  Denerwuje mnie strasznie takie pierdzielenie – zamontuj system taki sraki i owaki i będzie juz bezpiecznie. Powinno być – idź na krav mage kup batona, bejsbol, maczete naucz się tym machac i jak masz pieniądze to zamontuj alarm. No, ale wszyscy wiemy dlaczego tak jest. I jeszcze po rekonstrukcjach beton został…znaczy jest zbrojony.
  A na alarmy jest b.prosty sposób – u mnie w okolicy wyzwalali 4 alarmy jednej firmy i wchodzili do V domu. Dużo czasu mieli…

 • Martin Berg

  Jakie skutki prawne miałoby wyciągnięcie broni i zastrzelenie psa, który wtargnął na moją posesję, wydaje się, że uciekł sąsiadowi z jego terenu, i mnie atakuje (a może chce się bawić, tego nie muszę chyba wiedzieć). Pies rasy … tej agresywnej… Czy to jakaś różnica czy jest ogrodzenie na mojej posesji czy nie?

  • Krzysztof Jabłoński

   Prawdopodobny zarzut znęcania się nad zwierzętami i zniszczenia cudzej własności. Linią obrony może być stan wyższej konieczności (art. 26 kk).

   Aspekt praktyczny – psa trudno trafić, nawet jeśli to wielkie bydlę. Zwłaszcza jeśli szybko biegnie w twoją stronę. Skuteczniejszą obroną będzie zwykły gaz pieprzowy – nie wymaga precyzji, nie narażasz się na zarzuty, bo pies się nie poskarży kto go opryskał.

 • Marcin

  Włamywacze przecież powiedzieli, że wybierali na “skok” czas, gdy właścicieli nie ma w domu co potwierdzali kilkudniową obserwacją.

  Mnie osobiście ciekawi co by zrobił statystyczny włamywacz, gdyby przypadkowo podczas włamania trafił na szafę, po której rozpruciu okazało by się, że jest pełna broni. Czy zostawiłby taki “gorący” towar czy jednak by go wziął.
  W końcu za zwykłe włamanie z kradzieżą może dostać mniejszy wyrok niż za nielegalne posiadanie (skradzionej) broni (8 lat). A dodatkowo, gdyby ją sprzedali to grożący wyrok to już 10 lat.

  • Michał Kilanowski

   Wieść gminna głosi, że przytomni włamywacze broni nie dotykają. Nawet jak ci skroją Mone Lisę z domu, to prorok w końcu umorzy postępowanie, ale jak skubną broń, to mają cały aparat ścigania na głowie. Po prostu nie opłaca im sie kraść broni.

  • Krzysztof Jabłoński

   Jeśli szafa ma cert S1, to powinna opierać się przed włamywaczem przez minimum 5 minut (nie mam pewności, ale chyba taki czas definiuje norma dla klasy S1 PN-EN 14450:2006). To ponad połowa średniego czasu na włam – nie warto. Plus to co kolega wyżej. Po dwakroć nie warto.

 • Beli

  Powiem wam że byłem świadkiem włamania do mojego domu ale złodziej miał pecha bo akurat byłem w domu i nie spałem i nie wezwałem policji..

  • Zenon Padalec

   Zwłoki zakopałeś za szopą czy wrzuciłeś na działkę sąsiada? 😉

   • Łukasz Buśko

    Po skutecznym obronieniu siebie i mienia by zadzwonił, a policja zrobiła by to co robi najlepiej czyli posprzątała po zajściu… 🙂

 • ktosiu_1

  Dobry pomysł!

  Program powinien nazywać się “poznaj swojego złodzieja”

  Proponowałbym zrobić to w formie wycieczki autokarowej, obowiązkowo przejazd przez płatne odcinki polskich autostrad.
  – wizyta oddziale ZUS,
  – wizyta oddziale US,
  – wizyta NFZ,
  – wizyta sejmie RP, (spotkania z Balcerowiczem, Tuskiem, Lewandowskim etc.)
  – wizyta pod zegarem długu publicznego,
  – wizyta w siedzibie głównej PO,
  – odwiedziny u byłego prezydenta BK który zapozna nas z działalnością ProCivili i WSI,
  – wizyta w firmach pożyczek chwilowych (jako opcja nieobowiązkowa)
  – na samym końcu wizyta we więzieniu rozmowa z włamywaczami (jako opcja nieobowiązkowa, żałosna amatorszczyzna)

  Oczywiście do wycieczki można dodać kilka dodatkowych atrakcji których w Polsce nie brakuje 🙁
  https://youtu.be/MrvzWc1JoXU
  https://youtu.be/0gwMPZgzfwY?t=1m15s https://uploads.disquscdn.com/images/3a6119e36e6f867c30ed864a37daee37ff3619eddb7af1231aade2b7e145682c.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/41b448da066b2553b1b9eb3fc61c5b5377b3689e58cabc233f78024a25df8dd1.jpg