KGP podaje, że w 2017 r. spadła liczba przestępstw kryminalnych, jednak mam kilka wątpliwości

W 2017 r. w całym kraju stwierdzono ponad 490 tys. przestępstw kryminalnych – to o ponad 28 tys. mniej niż rok wcześniej – poinformował w czwartek PAP rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że wzrosła wykrywalność tego typu przestępstw o ponad 4 proc.

“To kolejny rok, gdy odnotowujemy spadek przestępczości kryminalnej, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności, a więc tym samym skuteczności policji” – powiedział rzecznik KGP.

W 2017 roku stwierdzono 490 tys. 711 przestępstw kryminalnych, to jest o 28 tys. 153 mniej, aniżeli w 2016 r. Jednocześnie wykrywalność, wzrosła o 4,6 proc. W tym czasie ustalono i przedstawiono zarzuty 186 tys. 149 podejrzanym, spośród których na wniosek policji i prokuratury ponad 8 tys. zostało aresztowanych. Policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 49 tys.262 podejrzanych o popełnienie przestępstw kryminalnych.

Największe spadki przestępstw kryminalnych, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności ich sprawców odnotowano w takich kategoriach jak:

– kradzieże – 111 tys. 298 (o ponad 20 tys. mniej, aniżeli w 2016 roku),

– kradzieże samochodów – 10 tys. 242 (o ponad 1400 mniej),

– włamania – 67 tys. 714 (o ponad 12 tys. 200 mniej),

– uszkodzenie rzeczy tj. niszczenie mienia – 38 tys. 056 (o 4410 mniej),

– bójki i pobicia – 5 tys. 071 ( o 516 mniej),

– rozbój i wymuszenia – 8 tys. 115 (o 1519 mniej).

“Mówimy, więc o kolejnym roku, gdy przestępczość kryminalna zmniejsza się przy jednoczesnym zwiększeniu skuteczności działań policji. Jest to niewątpliwie ogromna zasługa polskich policjantów, którzy, na co dzień przykładają ogromną uwagę do działań prewencyjnych, a także wykrywczych, gdy już do popełnienia przestępstwa dojdzie”- podkreślił Ciarka. (PAP)


 

Nie kwestionując podanych informacji chcę wskazać na to jak bardzo pierwszy akapit i sam tytuł depeszy PAP jest wprowadzający w błąd Polaków.

Depesza w oryginale brzmi tak:

Download (PDF, 61KB)

Pośród tych przestępstw nie ma dwóch najpoważniejszych rodzajów przestępstw tj. zabójstwa i zgwałcenia. Nie to, że nie są to przestępstwa kryminalne, pewnie są tak pojmowane w potocznym znaczeniu. Problem jest jednak taki, że KGP uznaje, że oblicza jako przestępstwa kryminalne te które wymienia, a zabójstwa i zgwałcenia liczone są osobno. Taka systematyka widoczna jest na stronie statystyka.policja.pl.

Tytuł i pierwszy akapit mówi o przestępstwach kryminalnych i tych ilość maleje. Cieszy się Polak, bo nie ma zielonego pojęcia o tym, że przestępstwa kryminalne wcale nie oznacza to co on sam przez przestępstwa kryminalne rozumie.

To tak na marginesie abyście zwracali uwagę jak pokrętne są te statystyki i nie są wcale robione aby pokazywać rzeczywistość. W depeszy chwalą się policjanci, że to kolejny rok spadku, a np. zgwałceń w 2016 wobec roku poprzedniego wyraźnie przybyło. Może to powód rozbicia tych przestępstw, bo by nie było jak się chwalić beztrosko, że Polska mlekiem i miodem opływa?

Tak naprawdę to nie wiem dlaczego tak się te statystyki prezentuje, zawsze podejrzliwie myślę o każdym urzędniku. Urzędnik, trzeba zakładać: zły człowiek. Może wcale nie jest tak, że tych najokrutniejszych przestępstw ubywa, ale Polacy mają myśleć inaczej. Nie wiem, czas pokaże. Pewnie za jakiś czas będzie statystyka dotyczące i zabójstw i zgwałceń za rok 2017.

Myślę sobie, że dobrze by było zestawić tą statystykę ze wzrostem broni w rękach Polaków. Ciekawe jak by to wyglądało. To, że broni gwałtownie przybywa jest moim zdaniem pewne. To widać dookoła.

Komendy Wojewódzkie Policji do końca stycznia mają obowiązek przekazać do KGP informacje o broni. Ręcznie to liczą wszystko nieboraki, bo w dobie  informatyzacji wszystkiego, to akurat nie może być zautomatyzowane. Do tego tematu wrócimy. Pokażę jak wzrasta ilość broni w rękach Polaków i jak w związku z tym nic się nie dzieje, jak coś się dzieje, to tylko pozytywnie.

Czekamy na statytyki o br

Informacja organizacyjna dla wszystkich tych, którym zależy aby miał dostęp do serwisu PAP i zamieszczał na blogu komentarze w oparciu o depesze, które tam znajduję. Comiesięczny dostęp do serwisu kosztuje ponad 1200 zł. W tym miesiącu otrzymałem fakturę, a w poprzednim miesiącu darowizny, które otrzymała fundacja wyniosły około 400 zł. Póki co środki na zapłatę faktury Fundacja ma, ale proszę zwróćcie na to uwagę. Gdy środków zbraknie będę musiał dostęp do wyłączyć serwisu, co moim zdaniem bloga zuboży.

 • THUMPS UP

  Jak się czyta to, co pisze pan rzecznik, to aż ciarki przechodzą po plecach.

  • max-bit

   e.. był jeden lepszy nawet miał taką fajną nazwę

 • Janusz Wilk

  Oprócz oficjalnych danych dotyczących broni pozwoleniowej, nikt nie podaje nawet szacunków dotyczących bezpozwoleniowej. Jakby wszyscy nabrali wody w usta. Właścicielom sklepów z bronią się nie dziwię ale przecież i tak zawsze wystawiają faktury więc te dane gdzieś są. Jak dotąd były chyba 2 przestępstwa związane z bronią cp – ten dziwny przypadek postrzału na tydzień przed pierwszym czytaniem projektu ustawy i wypadek koło Krzeszowic na jakiejś pijackie imprezie.

  • Michał Kilanowski

   Chłopaki gdzieś bank robili z CP, mignęło mi w zeszłym roku (niezależnie od ustawy) w neewsach, a konkretnie zgarnęli ich ich mieli CP przy sobie, nie mam pewności czy machali

 • Bartosz Alchimowicz

  Jak wiadomo jest małe kłamstwo, duże kłamstwo i statystyka. Kiedyś trochę musiałem liczyć statystykę do rożnych badań. Zawsze można dobrać tak grupę i liczebność aby otrzymać wynik jaki się chce oczywiście z prawidłowym poziomem istotnosci statystycznej :).

  • Krzysztof Jabłoński

   Zgadzam się. Podkreśliłbym tylko wyraźnie słowo “zawsze”, bo to nie jest na wyrost powiedziane.

   • tokkotai

    Warto by sprawdzić, czy spadki przestępstw nie są spowodowane znaczącym ubytkiem ludności. Możnaby przeliczyć, czy ilość przestępstw / na 100 tys. mieszkańców też spadła. Bo skuteczność policji jest żadna, tylko zniechęcają do składania zawiadomień jak mogą. Łącznie z odsyłaniem zawiadamiających do innego miasta.

    • Pawel W

     No ale na wyjazdówkach, szczególnie dwupasmowych, prewencja działa aż miło!
     Szkoda tylko, że to polowanie na zwykłych obywateli popełniających wykroczenia tylko dlatego, że jadą normalnie, a przepisy głupie(teren zabudowany, choć ostatni dom 1km za plecami).

 • PK

  Z jednej strony ma Pan rację – przeciętny człowiek może inaczej rozumieć “przestępstwa kryminalne”, niż ten podział stosowany w policyjnych statystykach. Dla tego podając takie informacje powinno być wyraźnie zaznaczone, jeśli są w nich takie wyłączenia, o których Pan pisze. Tyle, że nie jest to do końca problem samych statystyk – te, o ile konsekwentnie rok do roku są prowadzone w ten sam sposób i według jednakowego podziału są OK, dają jakiś pogląd na sytuację. Gdyby w jednym roku obejmowały wszystko, łącznie z gwałtami i morderstwami, a w kolejnym ta część została wydzielona, i do tego zostały te lata zestawione bez słowa komentarza i przedstawione jako sukces policji, to można by się czepiać. A tak to problemem jest sposób ich prezentacji i zrozumienie ludzi.

  Swoją drogą ciekawe na ile te statystyki są rzetelne – bo jak wiemy na podstawie tych dotyczących broni, bywa z tym różnie. Wciąż nie mogę pojąć jak to jest, że nie ma w nich informacji o liczbie osób którym wydano pozwolenia, a tylko o samej liczbie decyzji. Może jakieś błędne założenie, że jeden człowiek to jedna decyzja, ale jeśli nawet, to chyba należało by to w końcu zweryfikować.

  • Pawel W

   A co z kradzieżami(to chyba przestępstwa kryminalne), który wartość nie przekracza iulśtam(teraz chyba 400zł)???
   Właśnie, potrzebuję kupić Windowsa 10. A może podpierdolić ze sklepu? Co mi grozi, jak mnie złapią???

   • Krzysztof Jabłoński

    Kradzież rzeczy ruchomej jest czynem przepołowionym. Jak ze sklepu pudełko wyniesiesz, to będzie to zwykła kradzież (art. 119 kw, lub art. 278 kk w zależności od wartości pudełka – stąd przepołowienie). Z oprogramowaniem to trochę inaczej działa. W przypadku ściągnięcia programu komputerowego na własny użytek (nie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej) będzie to paserstwo (art. 291-294 kk). To jest przestępstwo niezależnie od wartości programu.

    Polecam artykuł na spiderweb pt. “Czy piracenie programow komputerowych to przestepstwo” (nie wklejam linków, bo blokują komentarze).

    • Pawel W

     Ale kradzież pudełka z oprogramowaniem w wersji BOX to raczej zwykła kradzież, bo nie ma tu żadnego ściągania programu, ani łamania zabezpieczeń, aby uruchomić jednocześnie na drugim sprzęcie instalację czyli nie ma “piracenia”.

   • PK

    Co Ci grozi, to jest odrębna kwestia. W kontekście tego tematu należało by zapytać raczej czy taka kradzież jest uwzględniona w statystykach?

    • Zenon Padalec

     Pewnie nie, bo do 400 zł to nie jest przestępstwo tylko wykroczenie.