Podczas zabawy sylwestrowej został postrzelony człowiek nie wiadomo przez kogo ale jest jest śledztwo i zawieszony policjant

Częstochowski policjant, z którego broni prawdopodobnie został postrzelony 50-letni uczestnik zabawy sylwestrowej w Wygodzie (Śląskie), został zawieszony w czynnościach służbowych. Okoliczności zajścia wyjaśnia prokuratura.

O prowadzonym w tej sprawie postępowaniu i decyzji komendanta miejskiego poinformowali w poniedziałek PAP przedstawiciele częstochowskiej prokuratury i policji.

50-latek został raniony podczas zabawy sylwestrowej w podczęstochowskiej Wygodzie. Nowy Rok witał w sali należącej do koła gospodyń wiejskich. Razem z innymi uczestnikami zabawy po północy wyszedł na zewnątrz, gdzie odpalano petardy.

“W pewnym momencie został ugodzony w ramię jakimś przedmiotem, sądził, że to fragment petardy, ale z uwagi na to, że rana bardzo krwawiła, wezwano pogotowie, które zawiozło go do szpitala w Blachowni. Tam chirurg wyjął z rany kawałek metalu, który okazał się pociskiem” – relacjonował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie Tomasz Ozimek.

Wszyscy uczestnicy zabawy kategorycznie zaprzeczyli, by któryś z nich miał przy sobie broń. Z udziałem biegłego do spraw broni palnej i amunicji przeprowadzono na miejscu oględziny. Specjalista, biorąc pod uwagę charakter obrażeń i stan pocisku, wskazał, z których miejsc mógł paść strzał.

Okazało się, że jedna ze wskazanych posesji należy do policjanta z komendy miejskiej w Częstochowie. Podczas przeszukania znaleziono u niego kilka jednostek broni. “Czekamy teraz na opinię z zakresu balistyki, aby ustalić czy ten pocisk został faktycznie wystrzelony z broni należącej do policjanta” – powiedział prok. Ozimek.

Funkcjonariusz został przesłuchany w charakterze świadka. Został uprzedzony, że może odmówić składania zeznań, jeśli mogłyby one narazić go na odpowiedzialność karną. Treści zeznań prokuratura na razie nie ujawnia.

“Komendant miejski policji polecił wszcząć postępowanie dyscyplinarne, a w konsekwencji zawiesić tego policjanta w czynnościach służbowych” – powiedziała PAP rzeczniczka częstochowskiej policji podkom. Marta Ladowska. Jak dodała, policja czeka na efekty prokuratorskiego śledztwa. (PAP)


 

Dostrzegam, że Policja bardziej ostro reaguje na sprawy policjantów. Bardzo dobrze. Uważam, że ze szczególną surowością należy pod chodzić do wszelkich podejrzeń przewinień przez policjantów. Komu więcej się daje, od tego więcej trzeba oczekiwać.

Niezależnie od tego kto strzelał, napiszę tak. Ale trzeba mieć nawalone w pustym łbie aby strzelać z broni palnej podczas nocy sylwestrowej. Nie dość, sam strzał jest idiotyzmem w takiej sytuacji, to jeszcze przecież gorzałeczka musiała temu towarzyszyć. Dramat, normalnie dramat!

Informacja organizacyjna dla wszystkich tych, którym zależy aby miał dostęp do serwisu PAP i zamieszczał na blogu komentarze w oparciu o depesze, które tam znajduję. Comiesięczny dostęp do serwisu kosztuje ponad 1200 zł. W tym miesiącu otrzymałem fakturę, a w poprzednim miesiącu darowizny, które otrzymała fundacja wyniosły około 400 zł. Póki co środki na zapłatę faktury Fundacja ma, ale proszę zwróćcie na to uwagę. Gdy środków zbraknie będę musiał dostęp do wyłączyć serwisu, co moim zdaniem bloga zuboży.

 • Janusz Wilk

  Wcale nie jest ostro potraktowany. Zwykły człowiek zostałby aresztowany za usiłowanie zabójstwa.
  Z drugiej strony postrzał na pewno był przypadkowy bo w tenkraju policjant aby kogoś trafić musi zużyć kilka magazynków.

  • Michał Kilanowski

   Prawda. Zwykły człowiek już dostałby sanki. Jako, że rana była w ramie i poszkodowany długo by krwawił zanim by umarł, to zostałby oskarżony o usiłowanie morderstwa ze szczególnym okrucieństwem.

 • Krzysztof Jabłoński

  “Nie dość, sam strzał jest idiotyzmem w takiej sytuacji, to jeszcze przecież gorzałeczka musiała temu towarzyszyć.”

  Proszę w ten sposób nie uogólniać. Co Pan tutaj insynuuje? Że zawieszony policjant był w sylwestra pijany? Jeśli Pan dysponuje jakimiś dowodami, to proszę je przekazać prokuraturze. A jeśli, nie to proszę sobie przypomnieć artykuł 212 Kodeksu Karnego.

  A może uważa Pan, że wszyscy policjanci byli pijani? Albo że każdy Polak w sylwestra pije, bo w ogóle wszyscy Polacy to alkoholicy?

  Pomijam kwestię, że debilem można być również na trzeźwo

  • Apolinary Koniecpolski

   Trzeba byc debilem na trzezwo zeby strzelac na wiwat w BOK.

  • Krzysztof B

   Napisał Pan to co sam zauważyłem w tym wpisie.
   Przykre to że Pan A.T pała taką nienawiścią do służb mundurowych że mając wykształcenie prawnicze i będąc adwokatem już osądził Policjanta.
   Skoro był sylwester to był pijany – cóż za dedukcja.
   I za nic ma to że to biegły ocenił że z strzał padł z kierunku gdzie mieszka ów policjant który posiada legalnie broń. I dopiero badania potwierdzą czy to jego broni był oddany ten strzał/strzały.
   A co jeśli okaże się że to nie strzelano z legalnej broni, że nie strzelano z broni tego policjanta?
   Opublikuje Pan oficjalne przeprosiny? Czy sprostowanie?
   Śmiem wątpić.

 • Grzegorz

  Napisali że znaleźli u tego policjanta kilak jednostek broni palnej ale nie napisali czy była to broń legalna. Poza tym nie napisali, co było przyczyną zawieszenia tego policjanta – poszlaka, domniemanie? To za mało! Jeśli ekspertyza balistyczna wykazałaby, że strzał padł z jednostki broni należącej do tego policjanta, to mamy dowód. A bez tego to go prewencyjnie zawiesili?

  • Krzysztof Jabłoński

   Tak, na podstawie art. 39 ustawy o Policji zawiesza się w czynnościach służbowych policjanta przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne w sprawie o poważniejsze przestępstwo.

 • Kris

  No teraz to już rozumiem, dlaczego towarzysze Dziewulski i Sokołowski tak mocno akcentują argument przeciwko łatwym dostępie ,,Kowalskiego” do posiadania broni palnej w domu np. do ochrony miru domowego. Skoro niektórzy mundurowi kolesie z przepoczwarzonej MO, czyli obecnej Policji mają problemy z właściwym, zgodnym z przeznaczeniem użyciem broni palnej i czasami po kieliszku tracą głowę, strzelając na wiwat jak z korkowca, to co dopiero zwykły ,,Kowalski”. On to by urządził na oiedlu jatkę większą, niż islamski terrorysta z ISIS.

  • Rattus Rattus

   Nie wiem, czy można tak upraszczać. Że to irracjonalny, milicyjny, komuszy strach przed wolnym obywatelem? Strona policyjna może zasadnie bać się broni w rękach osób, które nie mają doświadczenia w rozwiązywaniu sytuacji spornych. Liniowy policjant (nie ten z kancelarii komendy) codziennie styka się z awanturą i umie w tych warunkach podejmować decyzje. Czy inni ludzie również potrafią zachować się w takich sytuacjach? Tak, fachowiec od interweniowania może rozsądnie zadać pytanie o zdolność cywila do adekwatnego zachowywania się w czasie żywiołowego sporu. Odpowiem, że w populacji cywilnej mamy jakieś umiejętności w tym zakresie. Lekarz na SOR, pracownik obsługi klienta w korporacji, nauczyciel, rodzic mają w swoim życiu codziennym do czynienia z gwałtownymi konfliktami. Wierzę, że nie wystrzelają się przy pierwszej lepszej kłótni o cokolwiek.

   • Apolinary Koniecpolski

    Nie irracjonalny. Oni przezyli Poznan i niektorzy sami na wlasnej skorze widzieli co potrafi wku..wiony obywatel z bronia. Tylko o to chodzi. Nas moga okradac i mordowac tysiacami. Wali ich to. Ale wizja uzbrojonego narodu idacego na komitety partyjnej i komendy MO to jest koszmar ktory do dzis im sie sni.

 • Rattus Rattus

  Dostęp do broni to wypadki z bronią, ruch drogowy to wypadki komunikacyjne, paliwa kopalne to przypadki nagłej śmierci w kopalniach i skażenie z platform wiertniczych, atom to wypadki jądrowe, miłość to złamane serca oraz choroby przenoszone drogą płciową. Czy powszechniejszy dostęp do lufy spowoduje w Polsce zwiększenie liczby nieszczęśliwych zdarzeń z bronią palną? Na bank! Czy chcemy świata w 99 proc. bezpiecznego? Tak, w przedszkolu i w domu dla bardzo starych seniorów. W innych miejscach musimy trochę ryzykować.

  • Krzysztof Jabłoński

   Dostęp do lufy XD

   Przypominam, ze lufę można posiadać bez kwitów i zezwoleń, gdyż sama lufa nie jest istotnym elementem broni palnej. Także mamy powszechny dostęp do luf 😉

   • Rattus Rattus

    Snajperska precyzja w zakresie terminologii. Powinienem napisać, że do lufy z komorą:)