Kolejna porcja strachu dla Polaków, która ma wywołać niechęć wobec broni palnej

Sobota, nic się nie dzieje, to może napiszę o kolejnej porcji strachu dla Polaków, która ma wywołać niechęć wobec broni.

18 stycznia 2017 roku w serwisie PAP taka oto wiadomość:

2018-01-18 13:07 (PAP)

Suwałki/ Groził 14-latce bronią

Prokuratura Rejonowa w Suwałkach (Podlaskie) postawiła zarzut stosowania gróźb i przemocy wobec 14-latki z Suwałk młodemu mężczyźnie, który przyłożył jej pistolet do brzucha i zmusił, by poszła z nim do mieszkania.

Do zdarzenia doszło w niedzielę wieczorem. Dziewczyna wyszła na spacer z psem. Podszedł do niej 20-latek, który przyłożył jej do brzucha broń i kazał iść do swego mieszkania. Mężczyznę wystraszyli przechodnie.

Jak poinformowano PAP w Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach, mężczyzna został zatrzymany. Napastnik nie chciał otworzyć policji drzwi, więc funkcjonariusze wyważyli je. Przy mężczyźnie znaleźli pistolet śrutowy. Okazało się, że 20-latek pochodzi z Sejn i wynajmuje mieszkanie w Suwałkach.

Prokuratura postawiła mu zarzut stosowania gróźb i przemocy wobec 14-latki oraz zmuszenia jej do określonego działania. Jednak dwa dni później 20-latek wyszedł na wolność. Jak poinformowała prokuratura, zastosowano wobec niego środki wolnościowe, m.in. dozór policyjny i zakaz zbliżania się do poszkodowanej.

Matka dziewczyny interweniowała w prokuraturze, gdyż 20-latek mieszka obok w bloku. Kobieta powiedziała PAP, że boi się o bezpieczeństwo swojej córki i jest zdziwiona, że w tej sytuacji nie została poinformowana o zwolnieniu napastnika.

Jak poinformowała PAP prokurator rejonowa w Suwałkach Izabela Sadowska-Rejterada, w czwartek sąd przesłucha poszkodowaną i odbędzie się okazanie sprawcy. Początkowo dziewczynka poszkodowana miała być przesłuchana w następnym tygodniu, ale termin został przyśpieszony.

Podejrzanemu grozi do 3 lat więzienia. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ malk/

format .pdf tej wiadomości:

Download (PDF, 59KB)

 

Co dziwne, może nawet dające nadzieję, temat nie został pochwycony przez “centralne” przekaźniki. Jedynie na stronie Polsatu znalazłem tą depeszę PAP. Za to tam wyjątkowe zdjęcie do tej dezinformującej depeszy.

Zdjęcie przedstawia broń palną, pistolet moim zdaniem Sig Sauer. To zdjęcie jest oczywiście tylko ilustracją do wiadomości, która mówi o urządzeniu pneumatycznym, które tylko wygląd mogło mieć broni czy pistoletu. Z całą pewnością to czym groził łobuz dziewczynie nie było bronią, miała kształt pistoletu i właśnie te fakty z całą pewnością nie uprawniały do ilustrowania wiadomości bronią palną.

Zdaję sobie sprawę z tego, że być może nie jest łatwe nazwać przedmiot odpowiednio. Zdaję sobie sprawę z tego, że najprościej nazwać przedmiot o kształcie pistoletu bronią i pistoletem. Naprawdę wszystko to rozumiem. Tylko używając słów warto się zastanowić czy w tym konkretnym przypadku użycie jakiegoś słowa nie będzie w istocie dezinformacją.

Moim zdaniem tak się stało, a już z całą pewnością w wykonaniu Polsatu gdy to depesza została została okraszona zdjęciem prawdziwej broni palnej. Człowiek czytając tytuł i to co nad zdjęciem już zanotował w głowie, że przy użyciu broni próbowano dokonać jakiegoś poważnego przestępstwa.

Państwo dziennikarze po pierwsze powinni nauczyć się odróżniać broń od czegoś co tą bronią nie jest. Po wtóre państwo dziennikarze powinni nabrać wrażliwości, że pisząc o broni trzeba być szczególnie ostrożnym, bo w języku potocznym można wprawdzie użyć słów pistolet na zabawkę, ale jak już się używa to trzeba jakoś wyjaśnić, że ten pistolet to nie jest żadna broń, a w szczególności nie jest to broń palna.

Depesza opisuje wprawdzie nieprzyjemny rodzaj przestępstwa, ale jak z niej wynika zagrożone zupełnie niesurową karą. Moim zdaniem prokuratura popełniła błąd w kwalifikacji czynu, bo w miejsce gróźb i zmuszania powinna rozważyć usiłowanie pozbawienia wolności, a być może usiłowanie jakiegoś rodzaju przestępstwa seksualnego. Tak czy inaczej to nie przedmiot podobny do broni powinien być głównym punktem, na który trzeba było zwracać uwagę.

Pamiętajcie proszę, że ta strona działa i mam dostęp do serwisu PAP wyłącznie z tego powodu, że ktoś ją dobrowolne wesprze darowizną, a ja poświęcę na jej redagowanie swój czas. Może właśnie z tego powodu możecie tu czytać nie to co ucho łechce, a to co jest czasem bolesną nawet prawdą.

 • Capribestyja

  No niestety stwierdzenie “Sobota, nic się nie dzieje” jest nieuprawnione albowiem się dzieje. Na konferencję niezależnych mediów czyli prawicowych Youtuberów dyskryminowanych przez YT wparowała policja. Zrobiła się jakaś chryja. Niektórzy zaczęli zajście transmitować na żywo, TY po blokował transmisje, pozdejmował filmy. Zapadła głucha cisza. Ciekawe. Wieczorem pewnie jakąś relację zapodadzą.
  Orwell się kłania.

  • Andrzej Turczyn

   w Polsce?

   • Capribestyja

    Ano

  • Krzysztof Jabłoński

   Z tego co słyszałem na jednym ze streamów, na tą (prywatną bądź co bądź) konferencję w pewnym momencie wparowała Policja (wydaje mi się, że “w cywilu” ale nie mam pewności, streama zdjęli i nie dało się przewinąć) i zawinęła jednego z uczestników. Na miejscu była też chyba telewizja publiczna.

  • Matt

   Konferencja prawicowych youtuberów to ta imprezka z tortami ze swastyką i toastami za Hitlera?

 • TenSamJa

  Co to jest “pistolet śrutowy”?

  • Andrzej Turczyn

   nikt nie wie 🙂

   • Capribestyja

    W TVN wiedzą na pewno 🙂

   • Mozets

    Panowie – nie przesadzajmy i nie bawmy się w słówka . Śrutem w broni pneumatycznej nazywamy pocisk do tejże broni. Mogą być typu “Diabolo” grzybkowe, ( sportowe) mogą być okrągłe ( czyli śrut) , mogą być z wierzchołkiem stożkowym- reszta jak Diabolo. Choć jest to określenie nieprecyzyjne – bo strzelba myśliwska też nazywana jest śrutówką.( potocznie ). Jeśli strzela ładunkiem śrutu.

  • Pawel W

   Pistolet zrobiony ze śruty jęczmiennej!

 • Glider75

  To jest klasyczny przykład manipulacji strachem, dodatkowo manipulacja obrazem, gdzie pokazuje się prawdziwą broń palną bojową, zamiast rzeczowo pokazać zabawkę, którą użyto do przestępstwa. Hoplofobia w natarciu

 • Piotr Crusader89

  I co z tego ? W Polsce nie będzie nigdy normalnej UOBiA, co więcej w tym kraju nie będzie końca post/neo-komunizmu kolejne pokolenia złotego rozdania WSI będą nad tym czuwać. Co więcej dla Polaków II Wojna Światowa się nie skończyła i nigdy się nie skończy konferencja Jałtańska to potwierdziła i nadal radziecka strefa wpływu obowiązuje. Zarówno dla zachodu jak i Rosji jesteśmy strefą buforową – każda próba zburzenia tego porządku będzie kończyć się obaleniem rządu który by dążył do likwidacji ‘strefy buforowej’.

 • Romek Ja

  A gdzie były służby zastępujące skuteczną obronę?

 • Na stosowanie kłamstwa i propagandy w mediach powinien być paragraf. Takie zabiegi powinny być ścigane prawem i karane słonymi grzywnami. Kłamanie w mediach to jest jedna z charakterystycznych i nieodłącznych cech reżimu, systemu totalitarnego.

 • Pawel W

  Dziwne. Jak dla mnie, to powinien mieć zarzuty JAK za grożenie bronią, gdyż posługiwał się “atrapą” w celu zrobienia wrażenia iż dysponuje prawdziwą bronią. Nie wiem, czy ktoś z przytkniętą do brzucha repliką 1911 na CO2 jest w stanie się zorientować i zechce ryzykować, czy to prawdziwy pistolet?
  Na pewno zgadzam się z tym, że kwalifikacja czynu wyjątkowo łagodna, bo i pod próbę porwania można było to podciągnąć.

  • Mozets

   Pawle – decyzja prokuratora ( bo on tutaj grał główne skrzypce) jest skandaliczna. W tym wypadku nieważne jest czym dysponował sprawca , i czy był to np. pistolet maszynowy czy tylko podobny. Ważna jest kwalifikacja czynu. Człowiek , po wyjściu z więzienia, po odbyciu całej kary , jeszcze gorzej jak zwolniony warunkowo popełnia czyn bardzo groźny a wypadku zw. war. recydywy – jest zwolniony do domu w pobliżu m.zam. ofiary. Czy myślicie, że ten sprawca po zgwałceniu tej małoletniej puścił by ją wolno? Zabił by ją na pewno. Tak powiedział mi dzisiaj j/n.
   (Bo się zainteresowałem a mam prawników wkoło) :
   Sędzia karnista, kurator zawodowy SR, i psycholog.
   Prokuratora nie pytałem – bo byłby nieobiektywny być może.
   Małoletnia jest przed przesłuchaniem i sprawca zrobi wszystko by ją sterroryzować. Albo będzie ona siedziała w domu zamknięta na 4 spusty tydzień może.

 • Mozets

  Pistolety i rewolwery pneumatyczne ( repliki działające) są w większości ( z wyglądu) wiernymi kopiami bojowych pistoletów i rewolwerów. W świetle dnia fachowiec rozróżni je, jeśli widzi je z bliska i ma silne nerwy. W nocy ja – “wielki specjalista uzbrojenia” nie podejmuję się tego zadania . Tylko pistolety sportowe, wyczynowe, pneumatyczne są dość łatwe do odróżnienia. Dla znającego się na broni sportowej. Ja nie chciałbym oberwać w twarz z broni wyczynowej (pneumat.) na CO2. Mają dużą energię, prędkość początkową w porównaniu z tymi z “Mrówki” czy bazaru.

 • Rattus Rattus

  Brak kultury strzeleckiej w domu, w zagrodzie, w mediach i na wodzie.

  • Mozets

   To już poezja. Podnosi rangę portalu. Staje się na wskroś humanistyczny.

   • Rattus Rattus

    😀

 • kolekcjoner1911

  A w TVP niedawno znów nadano “Mali i groźni” czyli francuskiej produkcji paszkwil na dostęp do broni w USA. Ale Kurski, jeszcze jako poseł, dostał pozwolenie na broń do ochrony osobistej więc ma teraz wszystko i wszystkich w d….pie :(((

 • Arkadiusz Kozieł

  Za to narobili nam bigosu ludkowie z Duma i Nowoczesność świętując urodziny Hitlera. Usłyszałem kilka komentarzy, np, że: “Panie, to Kukizy chcą z tą swoją nową ustawą dać takim broń, nawet maszynową”.
  Niestety, takie nieodpowiedzialne zachowania robią naszej sprawie kolo tyłka.
  Szary człowiek widzi tylko toto oraz “karków” w koszulkach husarii lub P.W drących papę i palących race i się po prostu boi. I ciężko ten obraz w nich zmienić na obraz praworządnego normalnego człowieka z ulicy, sąsiada, itp.

  • Matt

   Ludkowie? Zwykli bandyci.
   A za noszenie koszulek z husarią i kotwicą PW przy jednoczesnym głoszeniu haseł nazistowskich kazałbym bez znieczulenia odrąbywać rękę – tę od hajlowania.

   • Mozets

    Zauważcie panowie, że sierp i młot jest w Polsce dozwolony – choć to również symbol komunistycznego totalitaryzmu i zbrodni o wiele większej liczbowo ( w ofiarach) niż narodowy socjalizm. Eta dopuskajetsa. To wszystko tylko propaganda.Che Guevara na czapkach i koszulkach również jest “folklorem” bo pasuje lewakom. W Norymberdze nie zgodzono się ( Stalin zaoponował) by rozpatrzeć ludobójstwo i zbrodnie wojenną z Katynia. Poprawność polityczna i interesy istniały i będą istnieć. Sama swastyka ( znana z historii od tysięcy lat) nie jest niczym strasznym – narodowi socjaliści i Hitler ją tylko wykorzystali do niecnych celów. Swastyka była na czapkach przedwojennych oddziałów Podhalańczyków. Gest pozdrowienia ręką istnieje od tysięcy lat , jest naturalny i codziennie robimy to witając kolegę. Cezar ( Ave Cezar) doświadczał tego codziennie. Oczywiście , że ruchy neohitlerowskie na Śląsku gdzie jest duża mniejszość niemiecka powinny być wypalane gorącym żelazem. Tak samo ruchy narodowe ( w Polsce) winny wyraźnie i zdecydowanie porzucić podobieństwa do symboli narodowego socjalizmu.
    Gest “hail” ramieniem stosują codziennie na budowie majstrowie – pokazując malarzom wysokość malowania lamperii ( “dotąd na olejno”) powyżej już emulsyjna.
    Były kier. budowy M.Mozets

  • Jan Kowalski

   Obejrzyj czyli posłuchaj i pomyśl. Niezła gra rychło w czas:)
   https://www.youtube.com/watch?v=bIqXwdlsvoY

   • Mozets

    Również w przygranicznych zachodnich miastach Polski mieszkańcy doświadczają przekraczania granicy przez muzułmanów. Robią to bezprawnie bo im nie wolno. Tłumaczą , że na zakupy. Ale naprawdę sondują i rozpoznają teren. Policja interweniuje i przepycha ich za Odrę i Nysę.