Sekretarz obrony USA James Mattis: rośnie zagrożenie ze strony Rosji i Chin

Stany Zjednoczone stoją w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Chin i Rosji, które od kilku lat zmniejszają amerykańską przewagę militarną – stwierdził w piątek minister obrony USA James Mattis, ujawniając część amerykańskiej strategii obrony narodowej.

Minister ostrzegł, iż Pekin oraz Moskwa od kilku lat “wytrwale pracują” nad rozwojem zdolności wojskowych, a amerykańska armia “traci przewagę konkurencyjną w każdym aspekcie – powietrznym, lądowym, morskim, kosmicznym oraz cyberprzestrzeni”.

Wojsko USA wciąż jest silne – podkreślił Mattis, przemawiając na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore. “Jeśli ktoś rzuci nam wyzwanie, to będzie to jego najdłuższy i najgorszy dzień” – zastrzegł.

Stwierdził również, że to rywalizacja między mocarstwami, a nie terroryzm jest największym wyzwaniem dla amerykańskiego bezpieczeństwa. Zdaniem ministra Waszyngton “stoi w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony sił rewizjonistycznych jak Chiny i Rosja, które dążą do stworzenia świata zgodnego z ich autorytarnymi modelami”. “Rosja pogwałciła granice sąsiednich narodów”, a Pekin “wykorzystuje drapieżną ekonomię do zastraszania (…)” – ocenił Mattis.

Minister wezwał europejskich sojuszników Waszyngtonu do zwiększenia wydatków na obronność w obliczu “wspólnych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem”. Zwracając się do Kongresu, zaapelował o “odpowiednie finansowanie wojska” i powstrzymanie się od masowych cięć. “Wykonujemy wiele operacji wywiadowczych na całym świecie, to oczywiście kosztuje” – zaznaczył.

Amerykańska strategia obrony narodowej zawiera wskazówki dotyczące budżetu USA na rok 2019 r. Do północy w piątek Senat Stanów Zjednoczonych ma czas na przegłosowanie prowizorium budżetowego. W przeciwnym razie dojdzie do zawieszenia działania rządu (tzw. government shutdwon). (PAP)


Problem chyba tylko jest taki, że to dwa złe, bardzo złe kraje już zdobyły trwałe przyczółki w umysłach zdeprawowanych polityków w Europie i niestety w Polsce, co najgorsze w rządzącej partii PiS.

Usunięcie Macierewicza z rządu nie miało niczego wspólnego z pozbyciem się kontrowersyjnego polityka. Pozbycie się Macierewicza z rządu to eliminacja opcji pro amerykańskiej z naszej polityki. Po wyrzuceniu Macierewicza z rządu Polska skręca ostro w lewo, a sojusz militarny i gospodarczy z USA zejdzie na plan ostatni.

Brak sojuszu gospodarczego i militarnego z USA oznacza postęp socjalizmu i ściślejsze podporządkowanie Polski Unii Europejskiej czyli w istocie Niemcom i Rosji.

Dzisiaj w Polsce wyłącznie jest jedno środowisko polityczne, które jednoznacznie artykułuje wektory polityki Polski na sojusz gospodarczy i militarny z USA. To środowisko właśnie tworzy partię polityczną Ruch 11 Listopada.

Przy okazji zachęcam do wysłuchania dzisiejszego odcina codziennego programu Kowalski&Chojecki, który w istotnej części traktował o tej sprawie:

Równie ciekawe spostrzeżenia o przyczynach odwołania ministra Macierewicza w programie Why the latest government reshuffle in Poland?

Myślicie, że nie ma to związku z bronią palną i niepotrzebnie wstawiam na bloga? O nie bądźcie tacy krótkowzroczni! Trwały i dwustronny sojusz z USA sprawiałby, że przejmowalibyśmy także dobre rozwiązana społeczne z USA, a oni mają dobre rozwiązania w zakresie posiadania broni – vide: Druga Poprawka. Trwały sojusz z EU sprawi, że będziemy nasiąkali lewactwem, tak jak już to się dzieje. W lewactwo zaś jest na sztywno wpisana nienawiść wobec posiadania broni. Chociaż nie piszę we wpisie o broni, te sprawy wiążą się jednoznacznie. Chociaż nie piszę o broni, a wspominam o Macierewiczu to pamiętajcie, że Macierewicz był jedynym politykiem w PiS, który mówił publicznie: każdy obywatel będzie mógł mieć broń. Teraz już w rządzie takiego nie ma.

 

 

Pamiętajcie proszę, że ta strona działa i mam dostęp do serwisu PAP wyłącznie z tego powodu, że ktoś ją dobrowolne wesprze darowizną, a ja poświęcę na jej redagowanie swój czas. Może właśnie z tego powodu możecie tu czytać nie to co ucho łechce, a to co jest czasem bolesną nawet prawdą.

 • Janusz Wilk

  Coś w tym jest. Jak wspomniałem znajomemu że robię pozwolenie bo chcę mieć w domu kałacha i glocka to zrobił wielkie oczy i powiedział: a po co ci to? Na wojne się szykujesz? Gdy mu odparłem, że tak to oczy zrobił jeszcze większe i już nie odzywa się od świąt.
  Ludzie nie mają za grosz wyobraźni co może się wydarzyć.

  • Bartosz Alchimowicz

   Chyba wiekszosc strzelców tak ma…
   Większość ludzi nawet nie wie jak i czym się bronić w domu, nie uczą się jakiejkolwoek samoobrony (pomimo włamań do domu za płotem). Jak sie im proponuje strzelnice, jakies zajęcia czy sparingi itp to albo duże oczy albo im się nie chce. W sumie dużo ludzi to takie lemingi. Zjeść, popić, po… (wiadomo co) i w sumie niewiele więcej do szczęścia potrzeba, może jakieś wakacje czasem. A kwestiach ww. nie mają żadnego zdania.

  • Oak Duck

   Ehh… doskonale Cię rozumiem. Zawodowo obracam się w skrajnie zlewaczałym środowisku i nawet nie próbuję z tymi ludźmi poruszać tematu sportu strzeleckiego. Boję się że mogło by to w skrajnym wypadku doprowadzić do tego że zmuszony byłbym szukać sobie nowej pracy :/

 • tokkotai

  Właściwie to facet ma rację.

  Od tygodnia Chiny mają giełdę Ropy Naftowej. Od przyszłego miesiąca Chiny będą płaciły za ropę w ¥, co oznacza koniec petro$.

  Pytanie. Czy USA wraz. Izraelem umrze w spokoju, czy w akompaniamencie wybuchów atomowych?

  • Radek Frydrych

   USA wraz z Izraelem zajęci są między innymi ustawą Senatu USA o numerze 447. Zresztą przemilczaną w całości przez autora tego bloga…
   Miało być bez wiz do USA, a jest ustawa senatu USA nr 447…

   • tokkotai

    Ustawa 447 jest bezprawna. Od lat 80 wszelkią odpowiedzialność za majątki pozostawione w RP obywateli o żydowskich korzeniach przejął rząd federalny USA. Został spłacony.

 • Pingback: Chiny mogą połączyć szybką kolej i pociski nuklearne w superbroń | Andrzej Turczyn()