Tillerson: Rosja odpowiedzialna za użycie broni chemicznej w Syrii

Amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson oświadczył we wtorek, że ostatecznie to Rosja “ponosi odpowiedzialność” za ataki z użyciem broni chemicznej w Syrii. Zaznaczył, że reżim Baszara el-Asada prawdopodobnie wciąż dopuszcza się takich zbrodni.

“Tylko wczoraj więcej niż 20 cywilów, głównie dzieci, ucierpiało najprawdopodobniej na skutek ataku z użyciem chloru” we Wschodniej Gucie – powiedział Tillerson. Podkreślił, że rząd w Damaszku “prawdopodobnie kontynuuje używanie broni chemicznej przeciwko Syryjczykom”.

Ktokolwiek przeprowadził ataki, ostatecznie to Rosja “ponosi odpowiedzialność” zarówno za “ofiary we Wschodniej Gucie”, jak i “niezliczonych Syryjczyków, których zaatakowano bronią chemiczną od rozpoczęcia rosyjskiej interwencji (w Syrii)” – dodał amerykański sekretarz stanu.

Tillerson zaznaczył, że Moskwa nie przestrzega porozumienia z USA z 2013 roku dotyczącego likwidacji broni chemicznej w Syrii oraz pomaga rządowi w Damaszku łamać Konwencję o zakazie broni chemicznej (CWC).

Amerykański szef dyplomacji wezwał również Rosję do “zaprzestania wetowania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie pociągnięcia do odpowiedzialności winnych ataków chemicznych” w Syrii – przekazała AP.

Przebywający z wizytą we Francji Tillerson ogłosił również we wtorek powstanie nowej międzynarodowej grupy, której “celem jest położenie kresu bezkarności za używanie broni chemicznej”. Jak podała AP, USA oraz 28 pozostałych państw sygnatariuszy umowy zamierzają “sprawniej identyfikować oraz karać” każdego, kto jej używa.We wtorek Tillerson spotkał się w Paryżu z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Yves’em Le Drianem. Od środy będzie towarzyszył prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, a w piątek przybędzie do Warszawy. (PAP)


Od dawna śledzę na blogu wątek używania broni chemicznej przez gazownika Asada w Syrii. Wreszcie przedstawiciel administracji amerykańskiej powiedział jak jest. Bez Rosji Asada już by nie było, bez Rosji Asad nie odważyłby się na chemiczne ludobójstwo. Rosja jest odpowiedzialna za dokonania ludobójcy Asada.

To nie powinno dziwić. Rosja ma ludobójczą historię, z którą nigdy się nie rozliczyła. Moim zdaniem należy obawiać się Rosji zupełnie tak samo jak związku sowieckiego tow. Stalina. Może nawet jeszcze bardziej, bo za komunistyczną Rosją stoją komunistyczne Chiny, a we władzach Polski kompletny  brak zrozumienia istniejących zagrożeń.

Pamiętajcie proszę, że ta strona działa i mam dostęp do serwisu PAP wyłącznie z tego powodu, że ktoś ją dobrowolne wesprze darowizną, a ja poświęcę na jej redagowanie swój czas. Może właśnie z tego powodu możecie tu czytać nie to co ucho łechce, a to co jest czasem bolesną nawet prawdą.

 • tokkotai

  Chciałbym to skomentować, ale to nie nadaje się do skomentowania. Kraj który uzbraja i finansuje ISIS, Nusre i innych terrorystów oskarża inny kraj, że używa Chloru do gazowania? Po co Ruskie miałyby używać chloru? Mają conajmniej 20 innych substancji które są 1000 razy skuteczniejsze niż chlor i do tego nie da się ich zneutralizować tak łatwo.

 • Łukasz Buśko

  Nie było żadnego filmu pokazującego ataki chemiczne wojsk Asada ale jest taki, który pokazuje jak terroryści wystrzeliwują zbiorniki z prowizorycznego moździerza…

  • tokkotai

   Był. Był. Dostał nawet czosnkowego-Oskara.

   White Helmets pamiętasz jeszcze?

   W sumie film był do dupy, bo Ruskie niby wtedy Sarinem zaatakowali, a żaden z “ratowników ( WH)” nie miał na sobie OP1. Przy Sarinie to bez pełnego zestawu OP1 nie podejdziesz.

   • Polak Słowianin

    Mało tego, to niektórzy z nich działali nawet w trampkach czy sandałach. Przy skażeniu SARINEM ! Ale kto nie wie, ten uwierzył.

    • tokkotai

     Z tymi trampkami się uśmiałem.

 • peoplot

  ile centow za wpis? a na powaznie to jedyne uzycia gazu byly przez wspieranego przez usa isis oraz powiazanych z al kaida i tez wspierana przez usa “umiarkowana opozycje”. usa dokonuje w swojej nielealnej inwazji zbrodni codziennie (w tym polaczkowe f16) bombardujac na smierc tysiace cywilow oraz pelnia role sil powietrznych isis, al kaidy i terrorystycznych komunistow. kazdy z dzialajacym mozgiem dawno temu sie zorientowal ze trump to pacynka zbrodniarzy izraelskich i saydyjskich.

  • tokkotai

   Źle ocenia Pan W.Cz. Właściciela Bloga. On tylko przepisuje fake newsy z PAP. I jeszcze za to im płaci.

   Przyznać się, kto W.Cz. Trybunowi sypnął na te fake newsy kasą?

   • Łukasz Buśko

    Trybun sprzedał sie Sorosowi wraz ruchem 11 listopada 😀

    • tokkotai

     Eeetam od razu sprzedał.

     Gdyby się sprzedał to by zarobił, a on jeszcze za to płaci. Gorzej, że innych do płacenia namawia.

 • Pawel W

  Fals flag, jak w Iraku. Proponuję film “Wag the dog”, bo na geopolitykę mam pan bardzo naiwne spojrzenie.
  Ja w sumie nie wiem, po której stronie są Amerykanie i po której stronie jest pan Trybun, bo w rejonach kontrolowanych przez Asada chrześcijanie mogą żyć, w podbitych przez ISIS cierpią, są prześladowani, torturowani i mordowani. Wydawało mi się, że wróg naszego wroga powinien być przyjacielem. Naszym wrogiem niewątpliwie jest ISIS. To kogo wspiera USA zwalczając Asada walczącego z ISIS?