Obawy związane z terroryzmem i migracją prowadzą do wzrostu ilości broni palnej w Republice Czeskiej

Czeska policja twierdzi, że w zeszłym roku przybyło zarówno posiadaczy broni palnej jak i egzemplarzy broni w rękach Czechów.

W 2017 r. liczba pozwoleń na broń palną wzrosła do 303 000. To o 2700 więcej niż w 2016 roku i wzrost o 11 000 w porównaniu z rokiem 2015.

Obawy przed atakami terrorystycznymi, imigracją i napaściami osobistymi spowodowały wzrost, twierdzi czeska policja.

Łączna liczba broni palnej, tj. karabinów i innych rodzajów broni posiadanych w domach Czechów wzrosła do około 850 000, czyli o około 100 000 egzemplarzy więcej niż pięć lat temu.

(źródło radio.cz)


Zjawisko odnotowane w Czechach jest widoczne w całej Europie i to nie tylko na podstawie danych za rok 2017. Polska jest wielokrotnie większym państwem niż Czechy, w związku z tym zjawisko jest znacznie bardziej intensywne. Na podstawie pierwszych, jeszcze niepełnych danych wynika, że w Polsce przybędzie po roku 2017 kilkanaście tysięcy pozwoleń na broń i kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy broni.

Niestety na podstawie danych dostępnych w naszym kraju nie sposób odnotować jaka jest rzeczywista przyczyna ubiegania się o pozwolenie na broń palną. We Francji np. po zamachach terrorystycznych istotnie wzrosło zainteresowanie klubami strzeleckimi.

Polskie regulacje zawarte w ustawie o broni i amunicji sprawiają, że najmniej uciążliwa droga do uzyskania pozwolenia na broń palną jest przy pozwoleniu na broń palną w celu sportowym i kolekcjonerskim. Te dwa rodzaje pozwoleń na broń cieszą się aktualnie największym zainteresowaniem.

Czy osoby ubiegające się o pozwolenie na broń w celu sportowym czy kolekcjonerskim wyłącznie są motywowane zamiłowaniem do sportów strzeleckich i zbieractwem broni palnej, tego nie wiem. Jestem przekonany, że istotnym motywem ubiegania się o pozwolenie na broń w tych dwóch celach jest pragnienie zapewnienia sobie bezpieczeństwa osobistego.

Pamiętajcie proszę, że ta strona istnienie wyłącznie z powodu mojego zaangażowania społecznego. Dobrowolne wsparcie darowizną Fundacji Trybun.org.pl ułatwia ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem serwisu.

 • Krys53

  Polskie regulacje nie są najgorsze w Europie, ale jestem za określonymi uproszczeniami np prawo do bp do obrony miru domowego (pomysł szefa SLD L. Milera!), złamanie monopolu PZSS na wydawanie papierów do licencji sportowych, ułatwienie zdobycia bp do obrony osobistej czy zakończenie “uznaniowości” poszczególnych WPA – z tym że to można zrobić w porozumieniu z większością rządzącą bez jakiś szumnych akcji w środowisku strzeleckim.
  A co do “entuzjazmu” Polaków w celu posiadania bp to niestety fakty przeczą naszym pobożnym życzeniom , fakty są takie że z danych z Pana strony wynika że faktycznie zarejestrowano (czyli kupiono) mniej niż 50% bp na sportowe i jakieś 23% na kolekcjonerką. Z doświadczenie wiem że zdecydowana większość robiąca sportowe od razu robi kolekcjonerkę. Wynika z tego że zdecydowana większość Polaków nie wykazuje zainteresowania posiadaniem bp w domu – dlaczego to temat rzeka. Co więcej Ci którzy otrzymali pozwolenia ich NIE WYKUPUJĄ?!
  Środowisko rozbite, brak osoby czy organizacji próbującej skonsolidować różne działania różnych pasjonatów bp, do tego obrażanie aktualnie rządzących – to nie rokuje dobrze na przyszłość a jak nie patrząc w tym roku Sejm zacznie nowelizować uobpia pod kątem dyrektywy “bieńkowskiej”.

  Panie Trybunie robi pan dużo dobrej roboty ale sorry nam trzeba wsparcia polityków i to szczególnie z PiSu, oni dziś rządzą….

  • Andrzej Turczyn

   Na PiS nie możemy liczyć. To ludzie, którzy wzajemnie nie mają skrupułów się zdradzać i oszukiwać. Nie ma szans na jakiekolwiek ułatwienia za rządów tych socjalistów. Należy spodziewać się poważnych obostrzeń.

   • Krys53

    Nie za bardzo rozumiem pana postępowanie, jest pan jedną z twarzy środowiska strzeleckiego, powołał się pan na Trybuna bp, szefuje pan ROMB i co dalej?
    Źle jest jak środowisko prostrzeleckie jest rozbite, ale ktoś musi pierwszy zainicjować spotkanie grona kilkunastu osób znanych w środowisku w celu zjednoczenia / skoordynowania działań lobbystycznych właśnie po to aby nie wprowadzili nam złej nowelizacji.
    PiS to “pobożni socjaliści” ale propaństwowi, i nie ma żadnej innej siły która by mogła nam pomóc. Naciski społeczne na posłów, spotkanie z wierchuszką PiSu może więcej przynieść korzyści niż połajanki na nich i obrażanie ich. W interesie sympatyków bp leży to aby z Ad Armą, FU, Braterstwem itp dogadać się i wspólnie działać
    Inaczej biblijne zaniechanie też jest grzechem…

  • Glider75

   Właśnie nurtuje mnie pytanie, co knuje zacne grono KGP w związku z dyrektywą Bieńkowskiej?Czy zrobią nagonkę na czarnoprochowców, w postaci zakazania posiadania bez pozwolenia MO rewolwerów wielostrzałowych? Już próbowali w 2013 r. wprowadzić swoje milicyjne poprawki do UoBiA, ale na szczęście politycy utarli im nosa. Posiadaczy pistoletów samopowtarzalnych prawdopodobnie obronią władze PZZS, ale już posiadaczy rewolwerów czarnoprochowych niekoniecznie, choć są oddzielne zawody dla czarnoprochowców. Ten rok będzie ostatecznym testem dla ekipy rządzącej, kiedy zdejmą wreszcie do końca swoje maski i zobaczymy jakie ukażą się facjaty. Oby nie orwellowskich świń.

 • Arkadiusz Kozieł

  Nie wykupują, bo mało szmalu w kieszeniach szarych obywateli. Zawsze jest coś innego na pierwszym miejscu, zwłaszcza żony :-).
  Można powiedzieć, że są przecież tanie klamki, ale tu wchodzi znowu w grę myślenie – “mam mało promes, więc szkoda na badziewie, bo może w końcu uskrobię na Szadołkę”. I zaraz druga myśl – ” kurde, chodzę na zawody i co, wyciągnę takiego klamota, co nic z nim nie poradzę i będzie mi wstyd, a towarzystwo ma takie fajne giwery, które też bym chciał mieć i mnie wyśmieje”.
  To nie jest taka prosta sprawa. Jakby było pozwolenie do celów obrony osobistej, to zapewniam, w trymiga zakupiono by kilkadziesiąt tysięcy sztuk, nie ważne jakich pięknych i drogich, bo to i tak byłoby schowane.

  • Krys53

   ja strzelam z rewolweru cz .38 Special kupionego za 600 zł (demobil z włoskiej policji) i bywam na podium, przy startujących kilkunastu zawodnikach – więc nie tylko wypasiona klama ma sens ;-))

 • Pingback: Niemcy się zbroją ze strachu przed agresją imigrantów | Andrzej Turczyn()