Browning zakończył produkcję pistoletów Browning HP

Producent broni strzeleckiej Browning zakończył produkcję pistoletu Browning HP. Zakończenie produkcji nastąpiło bez rozgłosu, strona produktu została po cichu zmieniona, ceny zostały usunięte, pistolet znikną ze sprzedaży.

Pistolet był w ciągłej produkcji przez 82 lata.

Legendarny pistolet służył w armiach i siłach policyjnych na całym świecie, w kilkudziesięciu odmianach, od narodowych Chin przez Armię Krajową i Żołnierzy Wyklętych, aż po brytyjskie siły specjalne SAS. Największym użytkownikiem pozostają siły zbrojne Indii, gdzie nadal kontynuowana jest produkcja licencyjna.

Browning HP był pierwszym pistoletem o dużej pojemności magazynka. W czasie gdy produkowano broń z magazynkami jednorzędowymi, pojawił się pistolet HP (lata 30 XX wieku) z magazynkiem mieszczącym 13 naboi. Ostateczna konstrukcja pistoletu została wykonana już po śmierci projektanta broni Johna Mosesa Browninga, przez Dieuduonne Saive’a.

Pisze się, że HP był Glockiem tamtych czasów. Łatwy w obsłudze, o dużej pojemności magazynka. Browning HP był wyraźnym krokiem naprzód, w kierunku współczesnych wzorów pistoletów. Nazwa Hi(gh) Power pochodziła stąd, że pistolet miał dwa razy więcej amunicji w stosunku do pistoletów mu współczesnych. Hi Power został ostatecznie zdeklasowany przez inne pistolety w jego klasie, takie jak Glock 17, Sig Sauer P226 i Smith&Wesson MP, które były zdecydowanie nowocześniejsze. Niezwykłe jest może to, że Browning HP nigdy nie był aktualizowany o nowoczesne funkcje, takie jak szyny, wykorzystanie polimerów. Ostatni pistolet Johna Browninga pozostał wierny pierwowzorowi do końca.

Więcej o tej broni przeczytacie we wpisie Pistolet FN Browning HP.

Jestem wielkim entuzjastą tego pistoletu, w mojej kolekcji jest ich chyba z pięć… Skoro pistolet powoli odchodzi do historii, poniżej zdjęcie w stosownej do tej okazji tonacji.

Pistolet FN Browning HP

Browning HP pułkownika “Łupaszki”.

Na koniec duża prośba. Dostałem bana na fejbuku takiego, że to nic nie mogę wstawić. W związku z tym proszę o rozpowszechnienia moich wpisów waszymi siłami. Sam niewiele mogę zdziałać.
 • Qba

  Przy czym sklepy mają je jeszcze w sprzedaży do wyczerpania zapasów.

 • Rattus Rattus

  Zainteresował mnie już pod koniec podstawówki. Potem widziałem z bliska, macałem, rozbierałem, nie miałem jednak okazji strzelać z takiego. Tak to bywa ze szkolną sympatią:( Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to celebrytka – uczestniczka wydarzeń na lotnisku w Mozambiku i na Piazza San Pietro w Watykanie.

 • Zawsze się zastanawiałem, czy nie można zbudować ogólnego polskiego portalu społecznościowego ponad politycznego z całkowitą wolnością słowa i takiego na wskroś polskiego? I zorganizować jakoś wielką emigrację Polaków z tego jedynego portalu do tego polskiego.

  • Jan Kowalski

   To tak jak z dostępem do broni dla Polaków !
   Mamy być nieświadomi i bezbronni.

 • kolekcjoner1911

  Z tego co pamiętam była jedna seria tego pistoletu, produkcji FN, która dosyć mocno się zacinała, gdyby nie ta przypadłość to inaczej rozegrałyby się wydarzenia na Pl. św. Piotra. Ale i tak Browning to Browning, składny, poręczny i wytrzymały.

  • Rattus Rattus

   Czy oni (kimkolwiek byli) naprawdę chcieli zabić Wojtyłę? Z tego rodzaju broni, taką amunicją, może jeszcze sztuką z wadliwej serii? Podejrzane jak próba zastrzelenia Reagana z rewolweru kalibru .22. Przypadkiem Thatcher też przeżyła zamach (bombowy). Trójka grabarzy Związku Radzieckiego mogła liczyć na sympatię i wsparcie wyborców, bo ofiarom brutalnych ataków współczuje się. Naprawdę smakuje mi teoria spiskowa, w której “próby zabójstwa” były zorganizowane przez ciemne siły… Zachodu. Zyski były po tej stronie, a straty w tkankach uprzywilejowanych figur utrzymano na minimalnym wiarygodnym poziomie.

 • makeintosch

  Szkoda, to była taka nowocześniejsza europejska jedenastka. Obstawiam, że gdyby nie te wszystkie restrykcje w Europie po I i II wś dla cywilnych posiadaczy, moglaby to być to kultowa konstrukcja Starego Kontynentu:(