Rocznica opatentowania polskiego pistoletu VIS. Stało się to 8 lutego 1932 roku.

Dzisiaj ważna rocznica dla broni palnej w Polsce. Mamy rocznicę opatentowania pistoletu VIS, co miało miejsce 8 lutego 1932 roku. Dziennik Urzędowy Urzędu Patentowego opublikowany został w dniu 8 kwietnia 1932 roku i wskazuje datę nadania patentu na dzień 8 lutego 1932 roku – Dziennik Urzędowy Urzędu Patentowego RP.

Download (PDF, 410KB)

W latach 30 XX wieku stworzenie własnego, narodowego wzoru pistoletu wojskowego stało się ambicją każdego kraju europejskiego aspirującego do znaczenia na kontynencie. Od tego trendu nie odstawaliśmy i udało nam się stworzyć konstrukcję do dziś słynącą z jakości i trwałości – Visa. Nie będę nawet próbował podsumowywać wiedzy o pistolecie VIS. Znajdziecie świetne opracowania w internecie, tu jedno z nich L. Erenfeicht “A na Tygrysy mieli Visy”

W październiku 2014 r. zwracałem się do Fabryki Broni “Łucznik” w Radomiu o rozważenie wznowienia produkcji tego legendarnego pistoletu. Czas wznowić produkcję pistoletu VIS Apel pozostał bez odpowiedzi. Pomysł wznowienia produkcji tego pistoletu to bardzo śmiała myśl. Przyjmuję do wiadomości nawet i tą tezę, że to jest dzisiaj niemożliwe.  Dla niektórych pozostaje (Pistolet VIS-YETI R. Tobys kal. .45), wykonywany przez rusznikarza Ryszarda Tobysa.

Pozostaje nam żyć legendą  dawnej świetności i dążyć do dalszej liberalizacji dostępu do broni palnej. Liberalizacja to zwiększenie zainteresowania naszym narodowym legendarnym VIS-em. Jesteśmy naprawdę licznym Narodem w Europie. Jest nas blisko czterdzieści milionów. Przy odpowiednich przepisach prawa, cywilny rynek broni palnej przyjąłby naprawdę znaczne ilości tego pistoletu. Tak jak amerykanie mają swoją 1911, tak i my moglibyśmy mieć naszego VISa. Na drodze do tego stoją wyłącznie nieżyciowe przepisy.

visFB

4681011_52924af56e1ab

5136030_54352cf8793a0

IMG_1814

3vis

1vis

 

Kategorie: Blog, Moim zdaniem