Kandydat na urząd Prezydenta RP Paweł Kukiz odpowiedział.

Naszym wspólnym wysiłkiem sprawiliśmy, że temat broni palnej w dyskusji społecznej nieustannie się pojawia. To sukces środowiska strzeleckiego, nie mam wątpliwości. Środowisko entuzjastów broni palnej, skupione w Ruchu Obywatelskim Miłośników Broni i Fundacji Rozwoju Strzelectwa sprawiło, że do dyskusji publicznej temat broni palnej wszedł na dobre. Mówiłem i pisałem to wcześniej, chcę aby ROMB był jak amerykańskie NRA – wyborcą. Chcę, abyśmy byli traktowani jako podmiot w relacjach społecznych. My pytamy, rzeczą polityków jest udzielać odpowiedzi. Odpowiedzi słuchamy, oceniamy i mówimy czy nam się podobają czy też nie. Chcemy pozostawać w dialogu z politykami, mówić im jakie są nasze oczekiwania. Wszak na tym ma polegać demokracja!

Do wszystkich kandydatów na urząd Prezydenta RP skierowałem w imieniu Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni list. List skonstruowałem w taki sposób, że pytałem o bardzo konkretną sprawę – projekt wprowadzania dwóch kategorii pozwolenia na broń – do ochrony miru domowego i do doskonalenia umiejętności zawodowych przez żołnierzy i funkcjonariuszy państwowych formacji uzbrojonych. Każdy z Kandydatów oczywiście mógł zastosować dowolną technikę odpowiedzi. Ja zaproponowałem bardzo prostą i przejrzystą.

W dniu dzisiejszym Kandydat na urząd Prezydenta RP Pan Paweł Kukiz odpowiedział, kierując do mnie wiadomość email o następującej treści:

Andrzej Turczyn

Prezes Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni

Odpowiadając na pytanie, skierowane do mnie przez Pana w imieniu stowarzyszenia Ruch Obywatelski Miłośników Broni, po zapoznaniu się z projektem i uzasadnieniem ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji, udzielam następującej odpowiedzi.

W razie wyboru mnie na urząd Prezydenta RP skorzystam z przysługującej Prezydentowi inicjatywy ustawodawczej i złożę do Sejmu jako własny projekt, który został przygotowany przez Ruch Obywatelski Miłośników Broni.

Sprawy dotyczące posiadania broni palnej są dla mnie niezwykle istotne. Osobiście interesuję się bronią palną i jestem posiadaczem broni palnej. Posiadam pozwolenie na broń do celów sportowych oraz do celów łowieckich. Czynnie uprawiam sport strzelecki, jestem aktywnym członkiem klubu strzeleckiego.

Uznaję za ważne dla prawidłowego funkcjonowania Polski to, aby Polacy posiadali dostęp do broni palnej. Nie jestem zwolennikiem powszechnego i niczym nieskrępowanego dostępu do broni palnej. Prawo posiadania broni palnej powinno być nadawane osobom bez defektów psychicznych, funkcjonującym w zgodzie z normami prawnymi. Nie twierdzę, że aktualnie obowiązujący w Polsce system pozwoleń na broń jest systemem dobrym, wymaga on szeregu zmian. W przypadku gdybym objął urząd Prezydenta RP, zmiany te byłby przeze mnie projektowane. Oczekiwałbym w tym zakresie wsparcia organizacji społecznych.

Jako szczególnie istotne uznaję wprowadzenie broni palnej dla ochrony miru domowego. Polacy mają prawo do bezpieczeństwa we własnych domach i mieszkaniach. Wraz z wprowadzeniem broń palnej dla ochrony domów, za niezbędne uznaję zmiany w przepisach ustanawiających obronę konieczną. Nie zgadzam się na to, aby broniący się we własnym domu Polak, był obciążony najmniejszym nawet ryzykiem odpowiedzialności karnej z tego powodu. Wyłącznie agresor, przestępca, ma ponosić konsekwencje własnego działania i to konsekwencje wszelkie. Także konsekwencje tego, że praworządny posiadacz broni będzie ją wykorzystywał do obrony siebie i swoich bliskich.

Paweł Kukiz