List do Fabryki Broni “Łucznik” – Radom.

Szanowni Państwo!

W dniu wczorajszym Internet obiegła wiadomość, że Fabryka Broni “Łucznik” – Radom, przystępuje do produkcji serii limitowanej pistoletu VIS.  To wspaniała wiadomość, przez wiele lat przez nas wyczekiwana. Jestem przekonany, że mam prawo, a może i obowiązek, wyrazić to stanowisko w imieniu wszystkich entuzjastów broni palnej w Polsce. Ten legendarny polski pistolet, jest obiektem westchnień tysięcy kolekcjonerów broni palnej. Aby wyrazić emocje związane z tym pistoletem, pozwolę sobie na personifikację materii nieożywionej.

Przed drugą wojną światową myśl techniczna “urodziła” trzech kuzynów z rodziny Browning. Kultowy amerykański pistolet 1911 był najstarszym z kuzynów. Drugi, to belgijski High Power. Najmłodszym z kuzynów był polski pistolet VIS. Amerykański 1911 do dnia dzisiejszego jest uosobieniem doskonałości i stanowczości Ameryki. Belgijski High Power także dzisiaj cieszy posiadaczy broni palnej na całym świecie. Los najmłodszego z kuzynów, polskiego VISa, był tragiczny. Produkowany do wybuchu drugiej wojny światowej w polskiej Fabryce Broni, później przez okupanta, zakończył swój los z upadkiem hitlerowskich Niemiec. Ten los jest niesprawiedliwy. To doskonałe dzieło Wilniewczyca i Skrzypińskiego nie zasługiwało na zapomnienie. Przez kilkadziesiąt lat nie doczekaliśmy się odrodzenia najmłodszego z braci Browning. Wreszcie nadzieja pobudziła polskie serca, Fabryka Broni “Łucznik” – Radom przystępuje do produkcji pistoletu VIS.

My Polacy i pistolet VIS, zasługujemy na odrodzenie legendy. Tak, pistolet VIS to nasza, polska legenda.  Marzenie i tęsknota Narodu przez dziesięciolecia pozbawionego przez komunistów dostępu do broni palnej. Dzisiaj, gdy praworządny i zdrowy psychicznie Polak, może już otrzymać pozwolenie na broń, są warunki do odbudowania naszej dumy z pistoletu VIS. Każdy entuzjasta i kolekcjoner broni palnej w Polsce, nie powstrzyma się przed zdobyciem legendy – pistoletu VIS. Każdemu narodowi potrzebne są legendy. VIS to jedna z nich. Ta legenda jest nam Polakom dzisiaj szczególnie potrzebna. Polacy to Naród zupełnie rozbrojony. Potrzebujemy powrotu legendarnego pistoletu VIS, w mozolnej odbudowie kultury posiadania broni palnej. To jest dla mnie sprawa oczywista.

Szanowni Państwo, czekamy na produkcję pistoletu VIS. Liczymy na to, że w ślad za tą krótką serią, rozpocznie się produkcja seryjna. Dziesiątki tysięcy Polaków czekają na możliwość spełnienia swoich marzeń, posiadania pistoletu VIS.

 

 

1

2

3

4

5

Kategorie: Blog, Moim zdaniem