80 lat temu zmarł Marszałek Józef Piłsudski.

Komentarz na dzisiaj (12.05.2015 r.) 80 lat temu, w dniu 12 maja 1935 roku w wieku 67 lat zmarł Marszałek Józef Piłsudski.

Informację o jego stanie zdrowia podano oficjalnie po uroczystościach Święta Niepodległości 11 listopada 1934 roku. Podczas uroczystości Piłsudski zasłabł. Konsylium lekarskie postanowiło sprowadzić do Polski z Wiednia prof. Karela Wenckebacha. Przyleciał on do Warszawy wiosną 1935 roku. Stwierdził chorobę nowotworową, a Józefowi Piłsudskiemu pozostawił jedynie kilka tygodni życia.

W dniu 11 maja 1935 roku Józef Piłsudski doznał krwotoku żołądkowego, który osłabił serce. Zmarł na raka wątrobowokomórkowego (są materiały mówiące o raku żołądka z przerzutem do wątroby) w Belwederze w dniu 12 maja 1935 roku, o godzinie 20:45.

Ogłoszona została żałoba narodowa. Pogrzeb Józefa Piłsudskiego stał się wielką manifestacją jedności narodowej.

pils

 

Józef Piłsudski, jeszcze jako Naczelnik Państwa w dniu 25 stycznia 1919 roku wydał Dekret o nabywaniu i posiadaniu broni i amunicji.

Dekret z dnia 25 stycznia 1919 r.

Download (PDF, 70KB)

 

Rozporządzenie wykonawcze do dekretu z dnia 21 maja 1920 r.

Download (PDF, 31KB)

 

Życiorys Marszałka znajdziecie na stronie JPilsudski.org. Mnie szczególnie zainteresował fragment następujący. Szczególnie, bo jakże oddający to co Polskę trawi aktualnie.

W roku 1923 Marszałek wycofał się jednak z czynnego życia politycznego. Powodem było zamordowanie przez prawicowe ugrupowania prezydenta RP Gabriela Narutowicza, który zginął zaledwie tydzień po wyborze na to stanowisko podczas otwierania wystawy w galerii “Zachęta” z ręki malarza Eligiusza Niewiadomskiego. Piłsudski uznał za niemożliwą współpracę z premierem rządu, Wincentym Witosem, którego uważał za moralnie odpowiedzialnego za popełniony czyn. (…)

Jednakże sytuacja w kraju zmusiła go do ponownego wkroczenia na arenę polityczną. Niepokoje społeczne, rosnąca liczba bezrobotnych i kryzys gospodarczy spowodowały, że Piłsudski, cieszący się ogromnym poparciem i poważaniem społeczeństwa, zażądał złożenia władzy przez gabinet Witosa. Kiedy jednak jego apele nie odniosły skutku 12 maja 1926 roku na czele wiernych sobie oddziałów Marszałek wkroczył do Warszawy i po trzydniowych walkach zmusił do ustąpienia zarówno rząd jak i gabinet prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Nie przyjął jednak nominacji na ten urząd – świadomy jego ograniczonych kompetencji odmówił przyjęcia tej godności, objął natomiast tekę ministra spraw wojskowych, przewodniczącego Rady Wojennej i generalnego inspektora Sił Zbrojnych. Sprawował również dwukrotnie urząd premiera – w latach 1926 – 1928 i 1930).

Przydatne strony:

http://www.pilsudski.org/

http://www.pilsudski.org.uk/pl/