Twierdzą nam będzie każdy próg!

Komentarz na dzisiaj (16.07.2015 r.) Wczoraj jeździłem rowerem po mieście, w którym mieszkam. Patrzyłem na domy i ludzi. Przypomniałem sobie jak z trybuny sejmowej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości grzmiał, że w Polsce nie może być zasady mój dom moją twierdzą, tu nie dziki zachód – mówił. Dzisiaj wspomniałem na słowa RotyTwierdzą nam będzie każdy próg, Tak nam dopomóż Bóg, Tak nam dopomóż Bóg.

Rota to wiersz Marii Konopnickiej, napisany w 1908 roku. Jeszcze nieco ponad 100 lat temu Polacy nie mieli wątpliwości, że ich domy są ich twierdzą. Nie trzeba nam wspominać dzikiego zachodu, aby wiedzieć o tej podstawowej prawdzie. Nie trzeba nam odwoływać się do dzikiego zachodu, aby tę prawdę w Polsce powołać. Mój dom moją twierdza, to nasza Polska reguła, splugawiona przez różnej maści okupantów.

Refleksję mam taką. Chyba rzeczywiście jedynie pomoc od Boga może sprawić, aby pozbyć się band urzędniczych, które trwonią owoce naszej pracy, a z naszej Polskiej tradycji czynią wstydliwą prawdę.

rota