Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Komentarz na dzisiaj (27.12.2015 r.) Dzisiaj, 27 grudnia 2015 roku przypada 97 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W dniu 27 grudnia 1918 roku w czasie wizyty w Poznaniu Ignacego Paderewskiego padły pierwsze strzały. 27 grudnia 1918 roku zorganizowano manifestacyjne pochody dzieci, które maszerowały pod Bazar, radośnie wiwatując chorągiewkami. Niemcy, widząc spodziewaną euforię Polaków, przystąpili do podjęcia ostatecznej próby utrzymania status quo sprzed przyjazdu pianisty. Aktywni miejscowi Niemcy i grupy żołnierzy z 6 pułku grenadierów zorganizowali kontrpochód, kierując się spod koszar na skrzyżowaniu obecnych ulic Szylinga i Bukowskiej, przez ul. Zwierzyniecką (zebranie na terenie ogrodu zoologicznego), dalej ul. św. Marcin, niszcząc po drodze siedzibę Komisariatu NRL, w kierunku placu Wolności. W trakcie manifestacji przynależności tych ziem do Rzeszy Niemieckiej zrywano zawieszane na balkonach prywatnych mieszkań flagi państw ententy. W gotowości bojowej czekały polskie oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej. Przed godziną 17 sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padł pierwszy strzał… Wybuchło powstanie.

Powstanie zakończyło się zwycięstwem Polaków. Wielkopolska została wyzwolona i gdy 28 czerwca 1919 roku w imieniu narodu i władz państwowych Ignacy Jan Paderewski złożył podpis na Traktacie Wersalskim, potwierdził postanowienia dotyczące niepodległej Polski z wyzwoloną wcześniej Wielkopolską.

01

Powinniśmy szczególnie mocno pamiętać o takich “zwycięskich rocznicach”. Naszą chlubą i powodem do święta, powinno być zwycięstwo, a nie ból klęski i rozpacz przegranej. Dzisiaj mamy sposobność wspomnieć przodków, szczycąc się zwycięstwem nad Ojczyzny wrogami.

Dodatkowo ma refleksję taką. Czy Powstanie zakończyłoby się powodzeniem, gdyby nie duch patriotyczny i wielkopolska praca u podstaw? Czy powstanie skończyłoby się zwycięstwem, gdyby nie polski patriotyzm, któremu z istoty rzeczy towarzyszy zamiłowanie do broni? Wzorem wielkopolskich zwycięzców, krok po kroku z mozołem i systematyczną dokładnością powinniśmy doskonalić się w posługiwaniu bronią. Sportowe kluby strzeleckie, stowarzyszenia kolekcjonerskie powinny tętnić życiem. Każdy kto Polak i na umyśle zdrowy, powinien dążyć do uzyskania pozwolenia na posiadanie broni. Twierdzę, że to nasz polski, patriotyczny obowiązek.

O historii Powstania, jego przebiegu, umundurowaniu i uzbrojeniu powstańców, sporo na stronie:

pwielk