„Para Bellum” film dokumentalny – bądź częścią zmiany. Bez Was ten film nie powstanie.

Komentarz na dzisiaj (15.02.2016 r.) Kolejny już raz piszę na blogu o filmie „Para Bellum”. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz napiszę, a pewnego dnia film będziecie mogli obejrzeć na trybunie. To moje marzenie, bo pomysł tego filmu jest niezwykły.

Moimi oczyma było to tak. W październiku zeszłego roku skontaktował się ze mną Michał Bednarczyk – pomysłodawca filmu „Para Bellum”. Chciał spotkać się ze mną, jako prezesem ROMB, opowiedzieć o swoim pomyśle nakręcenia filmu dokumentalnego o broni palnej. Nie zwlekałem ani chwili. Z powodu pierwszego nadarzającego się powodu, pojechałem na Śląsk. Dla mnie z Koszalina droga to daleka ale coś mi mówiło, że nie powinienem telefonu od Michała zlekceważyć. Spotkaliśmy się w Katowicach, 24 października, w samo południe. Było już dość zimno, chociaż słońce jeszcze pięknie świeciło. Rozmawialiśmy o filmie przez kilka godzin, o tym jaki będzie, co można w nim przekazać, o naszych wartościach. Od wartości wszystko się zaczyna, a niewątpliwie ta które przyświecały pomysłowi powstania filmu, były takie jak moje. To będzie film o wolności. Nawet nie spostrzegłem się jak zrobił się wieczór, czas było wracać. Wracałem do domu z nadzieją, że to co wydało mi się bardzo trudne, a może i z pozoru nieosiągalne – stanie się rzeczywistością. Pierwsze reakcje tych, z którymi rozmawiałem o filmie były różne. Jedni pukali się w głowę, inni podobnie jak ja, zachwycali się pomysłem. W miarę upływu czasu, ci niezdecydowani, albo wprost przeciwni pomysłowi, przyznawali mi rację – ten film to naprawdę bardzo dobry i ważny pomysł dla Polski. Dzisiaj nie znam już nikogo, kto nie byłby zwolennikiem czy entuzjastą powstania tego filmu.

kamera

Michał Bednarczyk o swoim filmie pisze tak: Najskuteczniejszą bronią XXI wieku jest informacja. Polacy nie mają szerokiego dostępu do rzetelnych informacji na temat broni palnej. W filmie „Para Bellum” będzie można znaleźć dużą dawkę humoru, w szczególności związanego z „ciekawymi” przypadkami ciągnących się w nieskończoność procedur wydawania pozwoleń. Przybliżymy też historię Europy, historię oręża, przyjrzymy się prawu i statystykom, sytuacji w innych krajach, postrzelamy z najciekawszych „zabawek”, sonda uliczna pokaże nam najciekawsze opinie Polaków na temat broni. Poddamy analizie krążące mity, zrealizujemy szereg wywiadów. Jednym zdaniem – stworzymy kompletne filmowe kompendium wiedzy o broni.

Już w grudniu 2015 roku, powstał zwiastun filmu. Zaprezentowałem go na Konwencji Programowej ROMB, a pomysł powstania filmu „Para Bellum”, stał się oficjalną informacją. Myśląc o filmie i problemach, które trzeba przezwyciężyć, myślałem gównie o tym skąd wziąć pieniądze. Tak naprawdę poza pieniędzmi nie istnieje próg, którego pokonać się nie da, a który przeszkodziłby powstawaniu filmu. Ruch Obywatelski Miłośników Broni nie dysponuje środkami finansowymi, które pozwoliłyby na całkowite sfinansowanie przedsięwzięcia. Z tego zdawałem sobie sprawę.

Determinacja Michała Bednarczyka w dążeniu do powstania filmu zaowocowała tym, że każdy z Was może współfinansować powstanie tego filmu. PolakPotrafi.pl, tam każdy z Was może dać swoją cegiełkę na powstanie filmu. Na stronie PolakPotrafi.pl każdy może wpłacić dowolną kwotę, odbierając wybraną przez siebie nagrodę. Ja już swoją cegiełkę wpłaciłem, proszę wpłacajcie i Wy. Posłuchajcie z jakiego powodu ważne jest Wasze wsparcie, opowiada o tym Michał Bednarczyk:

Każdego ochotnego darczyńcę zapraszam do wsparcia projektu. Aby przejść do strony PolakPotrafi.pl i wesprzeć powstanie filmu, kliknij na baner:

logoPL

Oczywiste jest dla mnie, że potrzeby finansowe są znacznie większe niż zorganizowana zbiórka publiczna. Film można wesprzeć również przekazując darowiznę na rachunek bankowy ROMB (44 1020 1390 0000 6302 0442 6110), w tytule wpłaty wpisując słowo „film”. Każda wpłata z tego tytułu zostanie przez Ruch Obywatelski Miłośników Broni, a nawet i więcej, przekazana na potrzeby powstania filmu. Można również skontaktować się bezpośrednio z Michałem Bednarczykiem, oferując wprost jemu finansowe wsparcie. Zamieszczam poniżej katalog produkcyjny.

Download (PDF, 3,03MB)

Nie pozostańcie obojętni, gdyż bój toczymy naprawdę ważny, dla Ciebie, dla nas, dla Polski! Powstanie filmu zbiega się w czasie z działaniami ROMB, zmierzającymi do uchwalenia nowej ustawy o broni i amunicji. To niezależne od siebie działania, ale jak bardzo ważne jest powstanie filmu „Para Bellum” dla pełnego sukcesu i w tej sprawie, nie muszę chyba uzasadniać. Albo teraz albo wcale, mam nieodparte przekonanie, że tak mogę powiedzieć i te słowa są prawdziwe.