Godziny otwarcia Wydziałów Postępowań Administracyjnych, przedstawiam odpowiedzi z komend wojewódzkich.

Komentarz na dzisiaj (4 maja 2016 r.) W moim komentarzu z dnia 23 lutego 2016 roku – Godziny otwarcia Wydziałów Postępowań Administracyjnych – zastanawiałem się czy występują problemy z załatwieniem spraw w Wydziałach Postępowań Administracyjnych, z uwagi na czas otwarcia wydziałów dla petentów. W związku z tym wystąpiłem do większości WPA w Polsce z pismem, prezentując swoje wątpliwości. Na skierowane do komend wojewódzkich Policji pisma otrzymałem odpowiedzi. Poniżej przedstawiam ich treść.

Ze wszystkich odpowiedzi wynika, że Policja nie odnotowuje żadnych sygnałów co do niedogodności terminowej w załatwianiu spraw urzędowych. W większości przypadków sprawy np. rejestracji czy wyrejestrowania broni można załatwiać korespondencyjnie. Wiele wydziałów postępowań administracyjnych deklaruje możliwość załatwiania spraw także poza godzinami otwarcia, po uprzednim telefonicznym umówieniu się. Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Stołecznej Policji, jak rozumiem na skutek pisma, postanowił wprowadzić dodatkowe udogodnienie. W treści pisma jest ono opisane ze szczegółami.

Na pomorzu środkowym, w Koszalinie, właśnie zlikwidowano wydział zamiejscowy WPA. Zapewne wiele osób szczególnie myśliwych, zastanawia czy trzeba będzie jeździć z bronią do rejestracji do Szczecina. Z Koszalina, Darłowa czy Sławna jest to wyprawa na cały dzień i do przejechania kilkaset kilometrów w obie strony. Polska to naprawdę duży kraj! Zachęcam do korzystania z doświadczeń innych komend wojewódzkich i załatwianie sprawy rejestracji czy wyrejestrowania broni korespondencyjnie. Przepisy nie nakazują przedstawiania broni do rejestracji. Rejestracji dokonuje się na podstawie dowodu nabycia broni (art. 13. ust 2 ustawy o broni i amunicji). Procedurę rejestracji broni opisałem w wpisie Rejestracja broni posiadanej w oparciu o pozwolenie na broń.

 

Odpowiedź KSP w Warszawie:

Download (PDF, 119KB)

 

Odpowiedź KWP w Białymstoku:

Download (PDF, 137KB)

 

Odpowiedź KWP w Bydgoszczy:

Download (PDF, 84KB)

 

Odpowiedź KWP w Gorzowie Wielkopolskim:

Download (PDF, 141KB)

 

Odpowiedź KWP w Katowicach:

Download (PDF, 102KB)

 

Odpowiedź KWP w Kielcach:

Download (PDF, 170KB)

 

Odpowiedź KWP w Łodzi:

Download (PDF, 110KB)

 

Odpowiedź KWP w Lublinie:

Download (PDF, 149KB)

 

Odpowiedź KWP w Olsztynie:

Download (PDF, 69KB)

 

Odpowiedź KWP w Opolu:

Download (PDF, 383KB)

 

Odpowiedź KWP w Radomiu:

Download (PDF, 539KB)

 

Odpowiedź KWP w Rzeszowie:

Download (PDF, 73KB)

 

Odpowiedź KWP we Wrocławiu:

Download (PDF, 123KB)