Pistolet samopowtarzalny PR-15 Ragun.

Przy okazji odbierania w Fabryce Broni “Łucznik” Radom pistoletu VIS, miałem okazję strzelać z pistoletu PR-15 RAGUN. Pistolet RAGUN wywołuje u strzelca w pierwszym kontakcie bardzo dobre wrażenie. Jako, że ja szczególnym zamiłowaniem obdarzam pistolety, naprawdę zafascynowałem się RAGUN-em. To pistolet niezwykle celny, przypominający wprawdzie MAG-a, ale wyraźnie mniejszy, węższy. Jedyny mankament jaki dostrzegłem w trakcie krótkiego kontaktu, to dźwignia zrzutu kurka, jest płaska i dość niewygodna w obsłudze. RAGUN ma być produkowany w wersji ze szkieletem stalowym, aluminiowym oraz z kompozytu, tak deklarował prezes “Łucznika”. Moim zdaniem dobry marketing i mądre, przemyślanie działanie Fabryki Broni daje wielkie szanse tej broni, tylko czy to jest do pomyślenia…

To naprawdę wydaje się świetny pistolet. Mając do wyboru Glocka, HK USP lub RAGUN-a, nie zawahałbym się odłożyć na bok obcej broni. Pistolet RAGNU być może w rozsądnym czasie pojawi się w ofercie Fabryki Broni. Nie wiem czy na rynek cywilny. Na pytania o to pracownicy tajemniczo się uśmiechali…

Udało mi się sfotografować pistolet, zarówno na stole jak sfilmować w akcji:

IMG_7430

IMG_7423

Na stronie Fabryki Broni PR-15 jest w następujący sposób opisany:

Pistolet Samopowtarzalny kal. 9 x 19 mm jest bronią osobistą, przeznaczoną dla wojska, służb policyjnych, służb więziennictwa, straży granicznej, służb ochrony mienia i innych. Służy do walki i samoobrony na krótkich odległościach (do ok. 50 m).

Jest bronią o ruchomej lufie i zamku ryglowanym, działającą na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanej w oknie wyrzutowym zamka, poprzez jej przekoszenie. Strzela ogniem pojedynczym.

Pistolet posiada ergonomiczny chwyt z umieszczoną w jego przedniej części, pod lufą, szyną Picatinny wg MIL Std 1913, przeznaczoną do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego, co zwiększa jego funkcjonalność. Może być używany zarówno przez strzelców prawo jak i leworęcznych. Odznacza się małą masą, niewielkimi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Posiada zabezpieczenie przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Mechanizm spustowo uderzeniowy pojedynczego i podwójnego działania (SA/DA), kurkowy. Pistolet jest wyposażony w otwarte kontrastowe i podświetlane przyrządy celownicze, umożliwiające strzelanie w warunkach nocnych.

Dane techniczne:

Kaliber: 9 mm x 19
Zasada działania: Krótki odrzut lufy, ryglowanej przez przekoszenie w oknie wyrzutowym zamka
System spustu: Single Action / Double Action
Siła spustu: SA/DA 25N/50N
Droga spustu: ok. 14 mm
Pojemność magazynka: 15 nabojów
WYMIARY:
Wysokość: 136 mm bez magazynka
142 mm z magazynkiem
Długość: 197 mm
Szerokość: 32 mm
Długość lufy: 110 mm
Skok linii śrubowej: 250 mm
Długość linii celowania: 156 mm
MASY:
Masa pistoletu bez magazynka: 695 g
Masa magazynka pustego: 90 g
Prędkość wylotowa pocisku V0 :  ~360 m/s
Energia wylotowa pocisku E:  ~518 J
Zasięg zagrożenia: ok 2000 m
Taktyczny zasięg rażenia: ok 150 m
Skupienie na odległości 25 m: ≤ 14 cm
Odległość średniego punktu trafień od pkt. kontrolnego: ≤ 5 cm
Przyrządy celownicze: otwarte, szczerbinkowe, wyregulowane na 25 m, kontrastowe / trytowe
Zasada działania: krótki odrzut lufy, ryglowanej przez przekoszenie w oknie wyrzutowym zamka
Zabezpieczenie: – Automatyczna, wewnętrzna blokada iglicy, sterowana spustem.
– Zwalniacz kurka
– Przerywacz
Mechanizm spustowo – uderzeniowy: SA/DA (z kurkiem zewnętrznym)

ragun-02

ragun-01

Przypomniałem sobie dzisiaj, że w marcowym magazynie Strzał był obszerny artykuł o pistolecie PR-15 RAGUN. Redaktor naczelny Jarosław Lewandowski, ze wszelkimi szczegółami opisał i przetestował tą broń. Okazuje się, że moja ocena pistoletu nie jest odosobniona. Znawca broni, jakim jest niewątpliwie naczelny Strzału, pozytywnie o tym pistolecie się wypowiada. Zachęcam do uważnej lektury.

GDE Error: Requested URL is invalid