Obrona konieczna z użyciem broni palnej.

Wpadła mi w ręce ciekawa książka, zawierająca całkiem sporo artykułów dotyczących broni palnej.

okladka

Na moim blogu czasami poruszam tematykę obrony koniecznej. W książce znajduje się cały rozdział pod tytułem „ Użycie broni i niebezpiecznych narzędzi w celu samoobrony w świetle teorii i orzecznictwa”. Z zainteresowaniem przeczytałem. Skan całego artykułu zamieszczam tutaj, bo każdy kto interesuje się bronią palną powinien ten artykuł przeczytać dokładnie.

Download (PDF, 2,19MB)

Po przeczytaniu westchnąłem i po raz kolejny się przekonałem, że zmiana zasad obrony koniecznej, która stała się obywatelskim projektem ustawy jest w Polce konieczna. Podjęcie obrony z użyciem broni palnej i nie wylądowanie w kryminalne, to jak wygrana w totka. Broń palna to bardzo inwazyjne narzędzie, którego użycie przeciwko człowiekowi kończy się dość często jego śmiercią. Co więcej nie bardzo zależną od najlepszych chęci strzelającego. W artykule zaś czytamy taką konstatację:

cytat1

Tego nie da się czytać ze spokojem. Owszem ciekawe pole do uczonych wywodów, jeszcze ciekawsze uzasadnienia wyroków sądowych. Tylko co z tego? Co po tym zwykłemu Polakowi? Jest taka linia sądowego orzecznictwa, jest i inna. Można przedstawiać przeróżne argumenty wskazujące na ten czy inny pogląd prawny. Po co ta wiedza i komu się przyda? Albo kto będzie przed podjęciem obrony zainteresowany jej poznaniem? Obrona konieczna w Polsce to jedna wielka mistyfikacja. W Polsce to jedna wieka fikcja. Uczone wywody o prawach bandytów. To doskonałe pole do pracy dla prawników, a w tym czasie ofiara gnije w kryminale.

Ja zaś sobie to tak wyobrażam, że tych uczonych wywodów nie powinniśmy czytać. Powinna być prosta reguła: zaatakowałeś panie napastniku, to ponosisz wszelkie z tego powodu konsekwencje. Nie trzeba było podejmować bezprawnego ataku!