Wytyczne policyjnej praktyki stosowania prawa.

W kilka miesięcy po wejściu w życie zmiany ustawy o broni i amunicji, w marcu 2011 roku, pojawił się w obiegu pewien policyjny dokument. Na skutek zmian komendanci wojewódzcy policji nieoczekiwanie natrafili na dziwaczną rzeczywistość. Oto nieoczekiwanie się okazało, że muszą wydawać pozwolenia na broń. Nagle okazało się, że nie ma być jak dotychczas, że dają pozwolenie według własnego uznania, tylko tym komu dać chcą. Komenda Główna Policji została zasypana pytaniami.

W odpowiedzi na liczne pytania pojawił się w obiegu dokument, który nazywam wytycznymi policyjnej praktyki stosowania prawa do ustawy o broni i amunicji. W tym dokumencie są moim zdaniem dość rozsądnie i zgodnie z prawem zaprezentowano odpowiedzi na liczne pytania, no może z drobnymi wyjątkami. Od daty wydania wytycznych upłynęło prawie dokładnie 5 lat. Policyjna wykładnia prawa została spisana 13 czerwca 2011 roku.

Wspominam o tym dokumencie aby przypomnieć o jego istnieniu, bo powoli idzie w zapomnienie. W końcu to już 5 lat, a wykładnia prawa w wykonaniu organów jest jak wiadomo dynamiczna. Przypominały mi się również stare czasy gdy w systemie prawa, za czasów tzw. komuny, istniały wytyczne wymiaru sprawiedliwości i praktyki sądowej uchwalane przez Sąd Najwyższy. Wraz z zmierzaniem Polski ku tzw. demokracji ta instytucja zanikła. Jak się okazje coś podobnego ma się całkiem dobrze w instytucji zwanej Policja.

Prezentuję ten dokument również aby wskazać na to jak bardzo niska w wydziałach postępowań administracyjnych jest wiedza z zakresu przepisów i metod wykładni prawna. Skoro tak elementarne padają odpowiedzi, pytania musiały być podobne. Kto pyta o sprawy elementarne i podstawowe? …. odpowiedź nasuwa się sama.

 

wytyczne_Strona_01 wytyczne_Strona_02 wytyczne_Strona_03 wytyczne_Strona_04 wytyczne_Strona_05 wytyczne_Strona_06 wytyczne_Strona_07 wytyczne_Strona_08 wytyczne_Strona_09 wytyczne_Strona_10

wersja .pdf

Download (PDF, 4,33MB)