Broń pozbawiona cech użytkowych, wkrótce się istotne zmiany polskim prawie.

W dniu 25 grudnia 2015 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze ustanawiające wspólne wytyczne dotyczące norm i technik pozbawiania broni cech użytkowych w celu zagwarantowania, że broń pozbawiona cech użytkowych trwale nie nadaje się do użytku. Rozporządzenie stało się prawem Unii Europejskiej od dnia 8 kwietnia 2016 r. Zgodnie z artykułem 9 rozporządzenia: Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Treść rozporządzenia Komisji Europejskiej:

Download (PDF, 1,12MB)

W związku z tym rozporządzeniem Komenda Główna Policji przygotowała projekt zmiany ustawy o zmianie ustawy o broni i amunicji. Dodatkowo KGP przygotowała projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie pozbawiania broni cech użytkowych. Dokumenty zostały przekazane do MSWiA w celu nadania im dalszego biegu.

Projekt ustawy:

Download (PDF, 832KB)

Projekt rozporządzenia:

Download (PDF, 834KB)


 

Krótki komentarz. Polska nie jest krajem suwerennym. Suwerenne nie może być państwo, dla którego prawa ustanawiają obcy. W przypadku broń palnej prawa ustanawiają nam obcy, ale nie dość, że obcy to jeszcze wrogo do nas nastawieni obcy. Jakie to prawo będzie tworzone przez obcego, który jest wrogo nastawiony wobec tego dla kogo tworzy prawo, nie muszę chyba wyjaśniać ze szczegółami. Taka zaś zależność łączy Polskę Komisją Europejską i towarzyszką komisarz Elżbietą Bieńkowską.

Od momentu wprowadzenia zmian broń pozbawiona cech użytkowych, będzie zespawaną skorupą pomalowaną na odstraszające kolory. Projektowane przepisy nie pozostawiają złudzeń. Broń pozbawiona cech użytkowych znacznie podrożeje, bowiem zakres zniszczeń jakiego trzeba będzie dokonać w broni będzie pracochłonnych. Nowe brzmienie przepisu art. 6a ust. 1 będzie takie:

art6a

 

Z drugiej strony może to i dobrze, tak sobie pomyślałem. Po co niszczyć broń palną, lepiej zrobić odpowiednie pozwolenie i posiadań broń palną w pełni sprawną. Broń pozbawiona cech użytkowych stała się pożądana w czasie gdy uzyskanie pozwolenia na broń palną graniczyło z cudem. Dzisiaj uzyskanie pozwolenia jest zupełnie możliwe i mam nadzieję, że konsekwencją tych zmian, będzie taka tendencja.