Szeremietiew: Potrzeba jest powszechna obrona terytorialna. Taka, że każdy obywatel ma broń i będzie umiał jej użyć.

Romuald Szeremietiew w rozmowie z Radiem WNET skomentował głosy o możliwym konflikcie zbrojnym, prowokowanym przez Rosję.

– Jeżeli dojdzie do wybuchu wojny to będzie się ona toczyć na terytorium Polski i krajów bałtyckich. A trzeba powiedzieć, że natowskich batalionów jeszcze w Polsce nie ma. Północno-wschodnia polska będzie terenem, gdzie może dojść do pierwszych starć – powiedział w Poranku Wnet były minister Romuald Szeremietiew.

Szeremietiew podkreślił, że podstawą naszego bezpieczeństwa powinna być powszechna obrona terytorialna: – Musi przeciwnik być pewien, że Polska jest krajem trudnym do podbicia. Polska po raz pierwszy w swoich dziejach może stać się niepokonalna, jeżeli Polska zbuduje powszechny system obrony terytorialnej, w którym będzie wiadomo, że każdy obywatel potrafi posługiwać się bronią i tę broń ma i w razie gdy nieprzyjaciel wejdzie, będzie strzelał. Jeżeli będziemy mieli taki system, który gwarantuje, że będziemy się bronić wszędzie i niezależnie od tego jak zachowa się Unia, NATO, to nieprzyjaciel zrezygnuje. Nieprzyjaciel będzie wiedział, że opór jest tak duży, że nie zapanuje nad tym. W dzisiejszych konfliktach zbrojnych pojawiły się działania asymetryczna. Z jednej strony armie, a drugiej działania nieregularne. Okazało się, że armie regularnie nie są w stanie poradzić sobie z tą partyzantką. Wojsko regularne, aby opanować teren na której działają nieregularne jednostki oporu, musi wprowadzić siłę żywą aby ten teren opanować. Aby opanować teren działania partyzantki przewaga musi być 20 pilnujących do 1 partyzanta. Wobec tego R. Szeremietiew proponuje aby czynić do tego przygotowania i mówić, że tak będziemy się bronić. To zaś wymusi myślenie przeciwnika, czy ma siły którymi jest w stanie ten teren kontrolować. Np. gdyby w obronie terytorialnej było 500 000 Polaków zdolnych do prowadzenia działań nieregularnych, to nieprzyjaciel potrzebowałby 10 000 000 wojska do kontrolowania Polski.

 

Nasze przygotowania powinny być tak prowadzone aby wojny nie trzeba było prowadzić.

program można wysłuchać tutaj

 WNet_logo

(źródło telewizjarepublika.pl radiownet.pl)


Krótki komentarz. Warto posłuchać tego co mówi pan Szeremietiew. Racjonalne to słowa. Cóż można do nich dodać? Może to, że pilnie jest nam potrzebna zmiana ustawy o broni i amunicji. Niby wszyscy to rozumieją, a jednak sprawy idą niepokojąco powoli. Utrzymywanie rozbrojenia Polaków moim zdaniem zagraża naszemu bezpieczeństwu.