Perły Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego – Pistolet VIS.

bezkompleksow.com.pl: (…) Z inicjatywą stworzenia od podstaw własnego, nowatorskiego projektu wojskowego wyszedł wówczas Piotr Wilniewczyc z Państwowych Wytwórni Uzbrojenia w Warszawie. Sporządził on rysunek koncepcyjny nowego pistoletu i zobowiązał się, że jeśli otrzyma taką szansę, w szybkim czasie zaprezentuje prototyp broni i przeprowadzi niezbędne testy oraz badania. Ostateczny projekt techniczny, autorstwa konstruktora Wilniewczyca i technologa Jana Skrzypińskiego, powstał na przełomie 1930 i 1931 roku. Projekt został złożony do Urzędu Patentowego w Warszawie dnia 15 stycznia 1931 roku. Konstruktorzy otrzymali patent o numerze 155567 w dniu 8 lutego.

Egzemplarz prototypowy powstał w Fabryce Karabinów w Warszawie.  Składał się z 48 elementów. Po oddaniu 6000 pierwszych strzałów w Centrum Badań Balistycznych w Zielonce nieopodal Warszawy testujący broń wiedzieli już, że mają do czynienia z rewelacyjną konstrukcją. W porównaniu z konkurentami, pistolet był dużo celniejszy, miał mniejszy rozrzut, a ponadto cechowała go wysoka niezawodność. Magazynek mieścił 8 nabojów, 9×19 Parabellum, prędkość początkowa pocisku wynosiła 345 m/s, a energia – 446 J. Szybkostrzelność wynosiła 10 strzałów na minutę, a efektywny zasięg – 50 metrów. Po badaniach wprowadzono jedynie szereg kosmetycznych poprawek – zmianie uległy między innymi kształt muszki i szczerbinka (z prostokątnego na trójkątny), kształt elementów zamka, wykonano też otwór w główce kurka.

Dzięki Wilniewczycowi i Skrzypińskiemu polska armia nie tylko uzyskała rewelacyjny pistolet, który wówczas nie miał sobie równych, ale i zaoszczędziła znaczne środki. Ostatecznie bowiem wojsko zakupiło od konstruktorów prawa do patentu na Visa za 50 000 ówczesnych złotych, co stanowiło zaledwie ułamek kwoty, jaką za licencję do swojej broni życzyli sobie Czesi (1,3mln ówczesnych złotych).  Więcej…

(źródło bezkompleksow.com.pl)


Krotki komentarz. Znaleziony w internecie naprawdę wartościowy artykuł o polskim pistolecie VIS. Ciekawe informacje, które nie są znane powszechnie nawet miłośnikom broni palnej. Zachęcam do lektory całości na stronie bezkompleksow.com.pl.

Jak to dobrze, że coraz więcej i w przeróżnych miejscach pojawiają się materiał dotyczące broni palnej. Nie jest nam potrzebne centralne starowanie informacjami jakie pojawiają się w obiegu medialnym. Jest nam potrzebne masowe odbudowywanie zainteresowania bronią palną, to sprawi całą resztę…