Projekt ustawy o broni i amunicji złożony w Sejmie – pierwszy komentarz.

Nie da się dobrych wiadomości utrzymać zbyt długo w tajemnicy tym bardziej, że na serwerze sejmowym projekty ustaw są zamieszczane niezwłoczne. Na Facebook wiadomość ta pojawiła się już w grupie Broń palna. Zatem ogłosiłem o złożeniu projektu w Sejmie we wpisie Projekt ustawy o broni i amunicji został złożony w Kancelarii Sejmu.

Po blisko 28 latach od upadku tzw. komuny mamy w Sejmie projekt przełomowy. Projekt, który zrywa z komunistycznym ustawodawstwem w dziedzinie broni palnej. To nowy, doskonale przygotowany akt prawny, spełniający wszelkie kryteria dobrej legislacji oraz postanowień umów międzynarodowych wiążących Polskę. To projekt racjonalnej ustawy, ustanawiający przejrzyste reguły mówiące o tym w jaki sposób Polak może otrzymać pozwolenie na broń. Dotychczasowe i obecne ustawodawstwo mówiło i mówi o tym, w jaki sposób Polakowi odmawia się wydania pozwolenia na broń palną. Waga tego projektu dla Polski i Polaków niech będzie mierzona sprzeciwem jaki wywoływał dotychczas i jaki jeszcze się być może pojawi.

Szczególne podziękowania należą się posłowi Bartoszowi Józwiak, który każdego niemal dnia, przed złożeniem projektu mówił i pisał mi: nie odpuszczę, muszę to złożyć. To oczywiście początek maratonu, który Pana posła i nas czeka. To zaś sprawia, że potrzebna będzie dla Pana posła zachęta, wsparcie. Panie pośle, podejmując się tego trudu zapisał się Pan już na stałe w pozytywnej historii Polski. Nie chcę się silić na jakieś wielkie słowa, ale to naprawdę nie jest sprawa bagatelna. Podziękowania należą się też liderowi klubu Pawłowi Kukiz, który jak obiecywał w kampanii wyborczej wsparcie naszych starań, tak i wsparł posła Józwiaka i dotrzymał wyborczego słowa. Dziękuję również posłom, którzy projekt podpisali. Niestety nie znam jeszcze ich nazwisk, ale z całą pewnością ustalę o ogłoszę udzielając jeszcze raz publicznego podziękowania i pochwały.

jozwiak

poseł Bartosz Józwiak

Niech nikt nie szuka w projekcie złożonym do laski marszałkowskiej powszechnego dostępu do broni bez reguł i ograniczeń. To akt prawny racjonalnie reglamentujący dostęp do broni palnej, według możliwości jakie dzisiaj mamy. Możliwości jakie daje przyzwolenie i zarazem oczekiwanie społeczne i możliwości związane z prawodawstwem unijnym. Nikt niebezpieczny dla porządku społecznego, niezdrowy psychicznie czy wadliwie funkcjonujący psychologicznie, w oparciu o przepisy projektowanej ustawy nie może liczyć na pozwolenie.

Ten projekt był modelowany nieprzerwanie od 2010 roku. Poddawany był konsultacji środowisk strzeleckich, czynników rządowych, a nawet był przedmiotem prac i analiz sejmowych ekspertów. Moim zdaniem to projekt aktu prawnego naprawdę dobrze napisany. To projekt przede wszystkim racjonalny, gdzie trzeba tam jest bardziej restrykcyjny wobec obowiązującego prawa, a gdzie jest taka możliwość tam jest bardziej liberalny. Projekt racjonalny czyli pozbawiony wszystkich tych złych cech, które ma obecne prawo. Projekt nie toleruje widzimisię urzędnika, projekt traktuje wszystkich jednakowo, projekt nie dyskryminuje niepełnosprawnych.

Projekt przekłada się również na rozwój przedsiębiorczości i wzrost gospodarczy. W zatrzymanym administracyjnie rynku broni palnej drzemie gigantyczny potencjał. Tego ślepiec tylko nie dostrzega. Aktualnie już widać znaczący wzrost obrotów na tym rynku, na skutek zmian ustawy z 2011 roku.

Teraz patrzmy na posłów ze szczególnym zainteresowaniem. Teraz czas na wyrażanie naszych oczekiwań wobec nich i tego jak powinni w sprawie projektu głosować. Teraz będzie wreszcie widać który poseł ma serce po naszej stronie i zależy mu na tym, aby Polacy nie byli najbardziej rozbrojonym narodem w Europie.

Flaga_polska