O projekcie ustawy o broni i amunicji zaczynają powoli mówić media.

W cotygodniowym felietonie w tygodniu wSieci, red. Łukasz Warzecha informuje czytelników o złożeniu projektu ustawy o broni i amunicji w Sejmie. Akcenty słusznie przez redaktora rozłożone, ten projekt nie ma na celu wprowadzenia powszechnego dostępu do broni palnej, a ma za cel racjonalizację reguł, bo dzisiejsze są absolutnie nieracjonalne i tworzące patologie. To projekt ustawy, która ma uregulować reguły mówiące o tym jak Polak może otrzymać pozwolenie na broń, w miejsce dotychczasowej ustawy mówiącej o tym jak Polakowi nie wydaje się pozwolenia na broń palną.

Jednym z przewidywanych skutków projektu jest zwiększenie dostępu do broni palnej, to jest nieukrywana prawda. Zwiększenie jednak do rozmiarów normalnych, rozmiarów takich jakie są w innych krajach należących do Europy Zachodniej. W 2004 roku pojawiliśmy się symbolicznie w Europie Zachodniej ale ta dziedzina życia, która określana jest jako dostęp do broni palnej, pozostała wprost w PRL-u i to w odległych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Obowiązująca ustawa o broni i amunicji to kalka ustawy z 1961 roku, współtworzona przez byłego milicjanta Jerzego Dziewulskiego, z modyfikacją jaką udało się całkiem przypadkiem wywalczyć w 2011 roku. Pisałem o tym obszernie we wpisie O broni i amunicji refleksja ogólna.

Nie ma zatem powodu do jakichkolwiek społecznych obaw czy niepokojów dotyczących tego co ten projekt może sprawić. Projektowana ustawa nie sprawi niczego niekontrolowanego, a każdego kto będzie miał chęć na projektowanego aktu prawa zachęcam najpierw do jego uważnej lektury. To bardzo szczegółowy projekt, dość wrażliwej społecznie dziedziny życia społecznego, szlifowany nieprzerwanie od 2010 roku. Projekt był również poddany analizie naukowej eksperta z zakresu bezpieczeństwa, pod kątem ewentualnych skutków społecznych. Przywołuję w tym zakresie opracowanie doktora Macieja Gurtowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które prezentowałem we wpisie Czy proponowana w projekcie ustawy zmiana modelu reglamentacji dostępu do broni palnej zagraża bezpieczeństwu obywateli?

Aby projekt bliżej przedstawić przedstawicielom prasy, radia i telewizji, już w najbliższy poniedziałek Ruch Obywatelski Miłośników Broni organizuje prezentację projektu wraz z wystawą broni, a wszystko to na strzelnicy.

 

 

warzecha