Turniej strzelecki Morgartenschiessen.

Jedną z wielu cyklicznych szwajcarskich imprez strzeleckich jest turniej Morgartenschiessen 300 m. Trzysta metrów dlatego że w Szwajcarii jest to podstawowy dystans w strzelaniach karabinowych.

Nazwa zawodów nawiązuje do legendarnego starcia zbrojnego, które miało miejsce 15 listopada 1315 roku w pobliżu Morgarten. Pospolite ruszenie kantonów Uri, Schwyz i Unterwalden liczące około 1500 ludzi, starło się tam z dramatycznie przeważającymi siłami Habsburgów, którzy do walki wystawili blisko 9000 żołnierzy w tym około 2000 rycerstwa. Strona szwajcarska przygotowała się świetnie do obrony, korzystając z możliwości które dawał im teren. Strona austriacka zlekceważyła przeciwnika za co zapłaciła krwią. Przekazy mówią o 12 poległych po stronie szwajcarskiej i około 2000 po stronie Habsburgów, z czego większość to piechota stratowana w bezładnym odwrocie jazdy.

Od roku 1895 Szwajcarzy spotykają się w Oberägerer nieopodal miejsca walk, aby przy okazji rywalizacji sportowej wspomnieć wydarzenia roku 1315 które tak pasują do naszych czasów, oznaczonych przez wiele kryzysów, konfliktów i przewrotów politycznych. Jak mówi organizator jest to dzień refleksji, dzień strzelania i dzień przyjaźni. Turniej cyklicznie rozgrywany jest od 1912 roku. W tym roku 15 listopada odbyły się 103 coroczne zawody.

Co roku w turnieju Morgartenschiessen startuje około 1000 strzelców a nie jest to największa tego typu impreza w Szwajcarii. Przy okazji zwróćcie uwagę na malownicze okolice “osi 300m”. Warto zaznaczyć że w podobny sposób zorganizowanych jest większość szwajcarskich obiektów. Są to strzelnice dopuszczone do użytkowania przez organy państwowe, czyli bezpieczne i nie stwarzające zagrożenia. Czy w Polsce doczekamy się licznie obsadzonych turniejów upamiętniających bitwę pod Grunwaldem lub obronę Wizny? Mam nadzieję że tak!

Tomasz Matlak, Towarzystwo Strzeleckie w Koszalinie

relacja foto (za www.luzernerzeitung.ch):szw1 szw2 szw3 szw4 szw5 szw6 szw7 szw8 szw9