Jarosław Lewandowski w Polskim Radio 24 o projekcie ustawy o broni i amunicji.

Polskie Radio 24: W ostatnich dniach klub Kukiz’15 złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji. – Nie chcemy łatwiejszego dostępu do broni, chcemy normalizacji w tej materii – mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Lewandowski (Ruch Obywatelski Miłośników Broni).

Zgodnie z projektem, pozwolenie na posiadanie broni mieliby wydawać starostowie lub prezydenci miast na prawach powiatu, a nie jak obecnie policja. Autorzy inicjatywy podkreślają, że praktyka wydawania pozwoleń opiera się obecnie na arbitralnej uznaniowości organu decydującego – w efekcie każda z komend policji, wydających pozwolenia, kieruje się własnymi interpretacjami i identyczne w treści podania tej samej osoby, mogą być w różnych częściach kraju rozpatrzone odmiennie.

– Chcemy, by nasze prawo, tak jak innych państw Unii Europejskiej, było oparte na tych samych zasadach. Za granicą pochodzi ono jeszcze z czasów EWG – podkreślał na naszej antenie Jarosław Lewandowski, wskazując przy tym, że w krajach UE średnia liczba pozwoleń na tysiąc mieszkańców jest znacznie wyższa niż w Polsce. – W innych państwach jest to ponad dwadzieścia pozwoleń, w Polsce są to trzy zezwolenia na tysiąc mieszkańców – dodawał gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie:

pr24

(kliknij w baner, aby odsłuchać audycję)