Płk Kukuła: “Scentralizowane” przechowywanie broni OT.

Jak podaje portal defence24.pl, żołnierze przyszłych Wojsk Obrony Terytorialnej będą mieć w domach indywidualne wyposażenie, ale nie broń. Ta będzie przechowywana centralnie i dowożona na szkolenie w specjalnych kontenerach – powiedział w poniedziałek dziennikarzom dowódca WOT płk Wiesław Kukuła. Jak wyjaśnił pułkownik, broń dla nowego rodzaju sił zbrojnych, który ma powstać w przyszłym roku, będzie przechowana w sposób “scentralizowany”.

OTkukula

“Na szkolenie weekendowe zostanie ona dowieziona specjalnym kontenerem i wydana na miejscu tego szkolenia. Chcemy się szkolić przywiązani do terenu, czyli to szkolenie najczęściej będzie się odbywać w rejonach, za które będziemy odpowiadać. Po zakończonym szkoleniu ta broń zostanie obsłużona, zebrana do kontenera i odwieziona z powrotem do jej miejsca przechowywania” – powiedział Kukuła, który w poniedziałek uczestniczył w poświęconej WOT konferencji eksperckiej w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.

Żołnierze WOT przed szkoleniem mają dostawać informację o jego miejscu i czasie oraz wyposażeniu, jakie mają ze sobą zabrać. “W domu żołnierz będzie przechowywał wyposażenie. Będzie to mienie użytku osobistego, ale nie będzie tam uzbrojenia” – powiedział Kukuła. Więcej…
(źródło defence24.pl)

Krótki komentarz. Zastanawiam się jak to skomentować. Czy to źle czy dobrze, że będzie taki sposób przechowywania broni. Z jednej zaś strony będziemy mieli do czynienia z wojskiem i bronią wojskową. Z drugiej strony jeden akt sabotażu i całe wojsko jest nic nie warte. Gdyby zdecydowano się na przechowywanie broni typu szwajcarskiego mielibyśmy przełom w myśleniu o broni. Wyraźnie widać, że wciąż go nie ma. Obawiam się, że to źle wróży projektowi stworzenia Obrony Terytorialnej. Ta deklaracja to jednak wyraz braku zaufania. Jesteście patriotami, chcecie służyć ojczyźnie ale na wszelki wypadek my wam nie zaufamy. Czy to chciał przekazać pan pułkownik przyszłym żołnierzom?

Tworzenie czegoś na pół gwizdka, nie do końca na serio, to specjalność urzędników w Polsce. Szkoda, naprawdę szkoda, tak o tym pomyśle pomyślałem. Rozumiem, że ta deklaracje dotyczy broni strzeleckiej i tylko o takiej chcę pisać komentarz. Broń inna w scentralizowanej formie przechowywania to chyba jednak konieczność.