Rosyjska koncepcja wojen buntowniczych jako podwalina konfliktów hybrydowych.

Wyraziłem pogląd, że pomysły Komisji Europejskiej wprowadzenia zakazu posiadania broni przez praworządnych Europejczyków, to element wojny hybrydowej prowadzonej także z Polską. Tak mi się wydaje – powinienem dodać, ale ograniczoność znaków na Twitter uniemożliwiało bardziej szczegółowy opis.

Poszukiwania wiedzy szczegółowej o tym jak definiuje się konflikty hybrydowe, zaprowadziły mnie do ciekawego artykułu. Rosyjska koncepcja wojen buntowniczych Jewgienija Messnera Leszka Sykulskiego, okazała się niezwykle pouczająca. W opracowaniu są przejrzyście opisane elementy tego czym jest wojna hybrydowa. Na podstawie tekstu, każdy uważny obserwator polskich wydarzeń będzie w stanie typować elementy, które odpowiadają elementom konfliktu asymetrycznego. W opracowaniu, co wynika z jego istoty nie zostały opisane środki zapobiegawcze. Mnie to bardzo interesuje, praktyczne zastosowanie odkrycia faktu. że tkwimy już w konflikcie hybrydowym.

Niestety, co do tego mam pełne przekonanie, nasze elity nie bardzo zdają sobie z tego sprawę. Wciąż żyjemy w świecie, który zupełnie odrzuca istnienie czegoś takiego jak wojna hybrydowa. Do ludu ta świadomość tego nie dociera. Zachęcam do uważnej lektury całego opracowania, cytując kilka zdań z tekstu:

Jak pisał rosyjski pułkownik: „wojna buntownicza to wojna wszystkich przeciw wszystkim, przy czym wrogiem może być rodak, a sojusznikiem obcokrajowiec”. Decydujące są tutaj długofalowe działania psychologiczno-informacyjne.

Szczególe znaczenie przy tego typu rodzaju działań ma morale społeczeństwa i zdolność struktur państwowych do opanowania społecznego strachu w taki sposób, aby nie osiągnął poziomu paniki. Rosyjski strateg uważał, że najważniejszych zadaniem w wojnie buntowniczej jest przede wszystkim zjednoczenie swojego narodu (…).

 

 

 

Download (PDF, 236KB)