Amerykański sprzęt pancerny w drodze do Polski, pierwsi żołnierze już w Polsce.

TVP.info: W niemieckim porcie Bremerhaven trwa w niedzielę rozładunek sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej USA, która zgodnie z decyzjami szczytu NATO w Warszawie wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu. Do portu w Bremerhaven zawinęły statki transportowe, wiozące z USA sprzęt stacjonującej na co dzień w Fort Carson w stanie Kolorado 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 4 Dywizji Piechoty. Konwój wyruszy w poniedziałek do Polski. Licząca 3,5 tys. osób brygadowa grupa bojowa przywozi ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic Paladin, 144 bojowe wozy piechoty Bradley i ponad 400 samochodów Humvee.

 

Dwustu pięćdziesięciu amerykańskich żołnierzy, część pancernej brygady jest już w Polsce. Wylądowali w sobotę przed godz. 15 w Porcie Lotniczym Wrocław, wyposażeni w broń indywidualną. Amerykańscy żołnierze rozpoczynają dziewięciomiesięczną rotacyjną misję w Polsce, w ramach operacji Atlantic Resolve. Ze stolicy Dolnego Śląska żołnierze zostaną przewiezieni do jednostek. W ramach pierwszej rotacji dowództwo brygady oraz bataliony inżynieryjny i wsparcia będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Dyslokacja potrwa do lutego. Chociaż zostaną rozmieszczeni głównie w zachodniej Polsce, będą działać w całym regionie wschodniej flanki NATO. Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu.

(źródło TVP.info)

 


 

Krótki komentarz. Moim zdaniem to niezwykle ważne wydarzenie. Może nawet ważniejsze niż inne w naszej współczesnej historii. Tak samo zacząłem swój komentarz informując o rozpoczęciu operacji przerzutu oddziałów pancernych US Army do Polski. Mam w związku z tym kilka refleksji.

Moje spostrzeżenia wyraziłem już na Twitter, teraz je powtórzę.

 

 

Niestety rosyjska propaganda robi swoje. W Polsce jest wykrywana i napiętnowana wyłącznie społecznymi siłami, co sprawia, że rozwija się swobodnie. Tu znowu wskazują na Czechy, które zaczęły już instytucjonalnie zwalczać ten element wojny hybrydowej. Niech nit nie liczy na moją wyrozumiałość w dyskusji o tej sprawie. Nie mam litości na wrogą Polsce propagandę, staram się nazywać ją po imieniu.

Dla zwiedzonych tą propagandą nauka od Cezarego Gmyza, nic więcej powtarzać nie trzeba. Gdy do kogoś nie dociera, trudno.

Jak już Amerykanie przybędą pełną siłą, trzeba będzie taki temat rozłożyć na czynniki pierwsze. Niestety rządzącą Polską politycy z PiSu kompletnie tej zależności nie dostrzegają. Będę ich trochę krytykował, wykazywał błędy. Nie z wrogiego wobec nich usposobienia, ale wyraźnie dostrzegam, że nie ma w PiS nikogo kto niósłby ideę racjonalnego dostępu do broni.