Koncern Kałasznikowa rozpoczął badania nowego subkarabinka.

altair.com.pl: Koncern Kałasznikowa poinformował o rozpoczęciu badań zakładowych subkarabinka MA.

Model subkarabinka MA zaprezentowano w Moskwie. Ma masę 2,5 kg (bez magazynka i pasa nośnego) i wymiary 500 mm z kolbą złożoną i 750 mm z kolbą rozłożoną. Wysokość broni to 180 mm, szerokość 75 mm. MA kolbę składaną na prawą stronę o regulowanym wysunięciu stopki. Szybkostrzelność subkarabinka jest na poziomie 700-750 strz./min. Karabinek MA zachowuje ogólny kształt karabinków AK, to jednak w konstrukcji wydzielono komorę zamkową (wykonaną z tworzywa sztucznego, z gniazdem magazynka i chwytem) i komorę nabojową (stalową, w przekroju bocznym mającą kształt odwróconej litery U). Ta pierwsza jest monolityczna i wyposażona w długą, grzbietową szynę montażową. Konstruktorzy zwrócili uwagę na ergonomię i funkcjonalność konstrukcji, rękojeść napinania może zostać zamocowana po prawej lub lewej stronie komory zamkowej (przygotowano na nią specjalne wycięcie, w którym się porusza), natomiast przełącznik rodzaju ognia połączony z bezpiecznikiem jest symetrycznie umieszczony po obu stronach komory spustowej.

Przedstawiciele iżewskich zakładów planują do grudnia 2017 zrealizować pełen cykl badań wstępnych nowej broni do amunicji 5,45×39. Po ich zakończeniu producent będzie czekał na zlecenie badań państwowych przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Subkarabinek MA po raz pierwszy zaprezentowano na początku września 2016, podczas wystawy Armia-2016. Broń, została opracowana ze środków własnych jako propozycja Koncernu Kałasznikow dla sił zbrojnych i innych formacji mundurowych.

(źródło altair.com.pl)

 


 

Krótki komentarz. Znowu należałoby ponarzekać na opieszałość w produkcji MSBS. Ale nie, nie będę. Napiszę inaczej. Warto patrzeć na sąsiadów, może i na wrogów i brać z nich dobry przykład. Chciałbym aby polska broń była produkowana więcej, szybciej i aby była dostępna dla cywilnych posiadaczy. No i chciałbym aby tych ostatnich przybywało w bardzo szybkim tempie.