Ukraińcy będą produkować amerykańskie karabinki M16.

Reporters.pl: Amerykański karabin automatyczny M16 będzie produkowany na Ukrainie – donosi Business.ua. Wstępny kontrakt w tej sprawie został podpisany w Kijowie przez ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom i firmę Aeroscraft ze Stanów Zjednoczonych. Produkcja wersji WAC47 karabinu ma się odbywać według standardów NATO i być projektem pilotażowym szerszej produkcji zbrojeniowej USA na Ukrainie.

„Ten kontrakt ma kluczowe znaczenie dla reformowania naszego przemysłu obronnego” – ocenia prezes spółki Ukroboronserwis Serhij Mykytiuk, która na zlecenie państwowej zbrojeniówki zajmie się na Ukrainie produkcją M16. Szef Aeroscraftu Igor Pasternak potwierdził, że władze USA udzieliły jego firmie w końcu 2016 r. licencji na produkcję tego uzbrojenia, która będzie się odbywać wspólnie z Ukrainą.

(źródło Reporters.pl)


 

Szkoda, że nie w Polsce. Na tym właściwie można zakończyć krótki komentarz. Podejrzewam, że w Polsce byłoby to najnormalniej niemożliwe. Nie ma takiej fabryki, która mogłaby podołać wyzwaniu. Radomski Łucznik nie może rozwinąć skrzydeł. No cóż. Rządzący Polską zupełnie nie dostrzegają zależności pomiędzy chłonnością rynku cywilnego, a zdolnościami produkcyjnymi polskiej zbrojeniówki.